Foto:

Dr Bojan Sekulić: Hiruške intervencije u ginekologiji – histerektomija

Izvor: Bebac.com

Šta je histerektomija, a šta histeroskopija?

– Pacijenti često mešaju ova dva potpuno različita pojma, histerektomiju sa histeroskopijom. Dok histerektomija predstavlja operaciju uklanjanja materice, pa je tako isključivo operativna, histeroskopija je pregled unutrašnjosti materice i može biti dijagnostička i operativna.


Foto: Privatna arhiva/healthmedic

Više o vrstama histeroskopije i njenoj ulozi u lečenju steriliteta, samoj proceduri, pripremi, ali i uticaju na zdravlje žene uopšte razgovarali smo sa mr sci.med. dr Bojanom Sekulićem.

Kada je histeroskopija dijagnostička, a kada operativna ?

Dijagnostička histeroskopija se radi u svim slučajevima kada se postavi sumnja na bolesti i stanja u unutrašnjosti materice, kao što su:

  • ispitivanje abnormalne menstruacije,
  • krvarenja nakon odnosa,
  • sumnje na anomalije materice,
  • polip,
  • miom,
  • u sklopu ispitivanja uzroka steriliteta,
  • kod ponovljenih pobačaja,
  • sumnje na priraslice,
  • uzimanje uzoraka tkiva radi analize.

Kada govorimo o operativnoj histeroskopiji, sve promene unutar šupljine materice se operišu histeroskopski kao što su:

  • submukozni miomi,
  • polipi,
  • anomalije unutrašnjosti materice poput septuma, odnosno pregrade, priraslice.

Kako histeroskopija pomaže u lečenju steriliteta?

Osnovna uloga histeroskopije u lečenju steriliteta jeste postavljanje precizne dijagnoze promena unutar šupljine materice koji mogu da ometaju usađivanje oplođene jajne ćelije ili rast fetusa i napredovanje same trudnoće.


Foto: Privatna arhiva/healthmedic

S obzirom na to da anomalije poput submukoznog mioma, endometrijalnog polipa, adenomioze, pregrada i priraslica značajno utiču na stopu steriliteta jasan je značaj operativne histeroskopije kojom se kao minimalno invazivnom, jednodnevnom hirurgijom, navedene promene mogu ukloniti, a anomalije korigovati.

Na ovaj način operativnom histeroskopijom vraćamo normalan izgled i funkciju sluznice i šupljine materice. Histeroskopija je postala „zlatni standard” u dijagnostici i lečenju steriliteta. Smatra se da nakon ovakvog lečenja, stopa uspeha ostvarivanja trudnoće je povećana za 60-70 odsto.

Kako ova dijagnostička procedura izgleda i koji su rizici?

Operativnom histeroskopijom vraća se normalan izgled i funkcija sluznice i šupljine materice

Dijagnostička histeroskopija se naziva još i „office”, jer se može izvoditi u ambulantnim uslovima, bez anestezije i sa najtanjim histeroskopom kada se vrši evaluacija izgleda unutrašnjosti materice i postavlja dijagnoza.

Na ginekološkom stolu, u ginekološkom položaju kroz prirodne šupljine, bez reza, uvodi se histeroskop (dugački instrument, poput cevi, prečnika 6 milimetara koji u sebi sadrži kameru koja prenosi sliku na ekran i kanal putem kojeg se ubacuje fiziološki rastvor koji širi matericu i omogućava pregled). Kroz vaginu, zatim kroz grlić materice se ulazi u matericu i na taj način se detaljno sagledava izgled kanal grlića materice, šupljina materice, početni deo jajovoda, izgled sluznice, endometrijuma. Tokom histeroskopije moguće je ispitati i prohodnost jajovoda.

Operativna histeroskopija se radi u bolničkim uslovima u operacionoj sali a pacijent se uspavljuje u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji ili analgosedaciji. Postupak je isti a razlikuje se u prečniku histeroskopa koji je sad veći i iznosi 7 ili 9 milimetara, jer sadrži i radni kanal putem kojeg se uvode neophodni instrumenti.
 

Svakako, prednost obe metode je da nema reza, ožiljka i da pacijent ide kući nakon 2 sata, a već sutradan se vraća svakodnevnim obavezama. Kontraindikacije za histeroskopiju su pelvične infekcije, trudnoća, karcinom grlića materice i obilno krvarenje. 

Histeroskopija se smatra sigurnom operacijom sa minimalnom stopom komplikacija. U lake i najčešće komplikacije spadaju „preopterećenje tečnošću” i oskudno krvarenje. U teže i retke spadaju, reakcija na neki od lekova za anesteziju, infekcija i traumatske povrede materice. Pravilnom pripremom i preciznom tehnikom, potencijalne komplikacije se preveniraju i smanjuju na najmanju moguću meru.

Kada govorimo o abdominalnoj histerektomiji da li se ona može izvoditi parcijalno ili podrazumeva kompletno uklanjanje materice sa grlićem materice ili odstranjivanjem jajovoda i jajnika?

Abdominalna histerektomija se može izvesti klasično putem reza na trbuhu, koji može biti niski poprečni ili uzdužni. Kao i laparoskopski, putem nekoliko manjih ubodnih rana na trbuhu. Laparoskopski, cela operacija se može izvesti preko trbuha ili se deo operacije završava vaginalnim putem (LAVH).

Takođe postoji i vaginalna histerektomija. Tokom operativnog  zahvata moguće je ukloniti celu matericu (totalna histerektomija), telo materice bez grlića (parcijalna histerektomija). Tokom operacije, u zavisnosti od indikacije, moguće je ukloniti i jajnik, jajovod, limfne čvorove, itd. Koji pristup će biti predložen – zavisi od godina života, opšteg stanja, dijagnoze i lokalnog nalaza. 

Osnovni princip je planirati individualni pristup za svakog pojedinačnog pacijenta i tako izabrati najbolju moguću tehniku operacije radi postizanja željenog cilja.

Kada se primenjuje parcijalna a kada kompletna histerektomija?

Ukoliko je indikovano odstranjivanje materice, po pravilu se izvodi totalna histerektomija. Parcijalna je rezervisana za retke slučajeve kada postoje priraslice ili neki drugi razlozi, kada je uklanjanje grlića materice komplikovano i povezano sa povećanim intraoperativnim rizicima.

Ranije su objavljene neke studije koje su govorile u prilog tome da je nakon histerektomije kada se sačuva grlić veći seksualni užitak, pa nekada pacijenti koji su pročitali tu informaciju sami zahtevaju parcijalnu histerektomiju. Ali istina je da nema dovoljno dokaza za ovu tvrdnju. Treba naglasiti da u slučaju da se grlić materice ne odstrani, ostaje rizik da se na grliću razvije karcinom, tako da se u tim slučajevima savetuju redovni godišnji pregledi, skrining na karcinom grlića materice koji podrazumeva uzimanje Papanikolau brisa i kolposkopiju.


Foto: Privatna arhiva/healthmedic

U slučaju da žena i dalje želi da ostane u drugom stanju koje su alternative odstranjivanja materice i da li uopšte postoje?

Alternative postoje u zavisnosti od postavljene dijagnoze i stadijuma bolesti. Ukoliko se radi o miomima a pacijent je mlađa žena koja planira trudnoću uvek se radi miomektomija (uklanjanje mioma) u cilju očuvanja materice i fertilnosti. Ukoliko se radi o karcinomu grlića materice, do određenog stadijuma, moguće je uraditi konizaciju (uklanjanje dela grlića) ili trahelektomiju (uklanjanje grlića u celosti).

Kako sama procedura izgleda i na koji način se izvodi?

Nakon postavljanja dijagnoze, planira se hiruški zahvat. Uobičajeno, operacija se zakazuje posle završenog ciklusa. U toku preoperativne pripreme rade se određene laboratorijske pretrage i analize, pregled i mišljenje interniste, pregled anesteziologa.

Dodatni pregledi se obavljaju ukoliko bolujete od drugih hroničnih bolesti. Dan pre operacije vrši se priprema i pražnjenje creva u kućnim uslovima po uputstvima koje dobijete od nas. U bolnicu dolazite nekoliko sati ranije. Na dan operacije, pre zahvata, započinju se pripreme pred operaciju koje podrazumevaju pripremu operativnog polja, brijanje dlačica, toaletu vagine, plasiranje braunile radi obezbeđivanja venske linije i administracija neophodnih lekova.

Uobičajeno operacija se izvodi u opštoj anesteziji, što znači da spavate i da se nećete sećati zahvata. Operacija traje jedan do dva sata. Pre operacije plasira se urinarni kateter, da bi se pratila diureza i da ne biste morali neposredno nakon operacije da ustajete radi odlaska do toaleta. Nakon operacije pacijentkinja se premešta u sobu za oporavak, gde se prate vitalni parametri i ordiniraju neophodni lekovi. U zavisnosti od opšteg stanja, godina života i tipa operacije, ostajete u bolnici narednih 3-5 dana.

Kako se izvodi vaginalna histerektomija i koje su njene prednosti?

Vaginalna histerektomija je hiruška procedura odstranjivanja materice putem prirodnog otvora, vagine. Tokom operacije, hirurg odvaja matericu od jajnika, jajovoda i gornje trećine vagine kao i od krvnih sudova i vezivnog tkiva kojoj joj daju potporu.

Prednosti vaginalne histerektomije su kraći boravak u bolnici, brži oporavak, manji postoperativni bol – najviše zahvaljujući činjenici da nema reza u donjem delu trbuha koji je i najznačajniji uzrok bola. Zbog toga se ova operacija smatra i minimalno invazivnom procedurom u rangu laparoskopije. Ovom operacijom se mogu tretirati različiti ginekološki problem, a indikovana je u slučajevima kada postoji određeni stepen spada materice. U slučajevima kada ne postoji spad materice ili kada je minimalan pa je zbog toga teško uraditi vaginalnu histerektomiju alternativa je LAVH ili laparoskopski asistirana vaginalna histerektomija tj. kada se deo operacije radi laparoskopski a deo vaginalno ili TLH, totalna laparoskopska histerektomija.


Foto: Privatna arhiva/healthmedic

Na koji način je potrebno da se žena pripremi za ovakvu intervenciju – zdravstveno i psihološki?

Potpuno je normalno da budete anksiozni pre operacije. Šta možete učiniti da biste se pripremili? 

Prikupljanje informacija – Prikupite sve informacije koje su Vam potrebne da bi ste doneli odluku. Pitajte slobodno svog hirurga sve što želite. Na internetu je dostupno mnogo informacija i neophodno je imati odgovarajuće predznanje da biste iste mogli filtrirati, jer nažalost u tom mnoštvu, mnogo je zabluda i pogrešnih tumačenja.

Sledite precizno uputstva o pripremi i upotrebi lekova - Obavezno prijavite sve lekove i preparate koje inače koristite, jer je moguća promena u rutini korišćenja, kao i bolesti od kojih bolujete, prethodne operacije. Diskutujte sa anesteziologom i hirurgom o tipu anestezije koju ćete dobiti i terapiji bola nakon  operacije.

Plan lečenja – Informišite se koliko dana ostajete u bolnici. Šta Vam je potrebno od ličnih stvari, kada su posete, kako izgledaju prvi postoperativni dani.

Organizujte pomoć – Potpuni oporavak zahteva određeno vreme koje zavisi, od Vašeg opšteg stanja, prirode bolesti, tipa zahvata i vrste operacije (naročito pristup). Planirajte pomoć tokom tog perioda, odmora i oporavka, npr. jedno vreme nećete moći voziti automobil ili podizati težak teret.

Da li će nakon odstranjivanja materice život žene biti drugačiji?

Operacija ostavlja trajne promene koje imaju uticaj na određene aspekte Vašeg života. Na primer,  nećete imati više menstruacije. Nećete imati više simptome bolesti. Nećete moći ostati u drugom stanju. Ukoliko ste imali menstruacije u momentu odstranjivanja jajnika, doći ćete u stanje hiruške menopauze ranije nego inače i do pojave svih simptoma koja idu uz to stanje, posavetujte se hirurgom oko eventualne terapije hormonima.

Ukoliko je izvedena subtotalna histerektomija pa Vam je ostao grlić materice, zbog rizika za razvoj karcinoma grlića materice neophodno je da nastavite sa redovnim godišnjim kontrolama (PAP i kolposkopija). Seksualni život ostaje nepromenjen nakon operacije, a neke žene navode poboljšanje usled oslobađanja od hroničnog bola ili čestih, obilnih krvarenja. Uklanjanje hroničnog bola utiče značajno na poboljšanje kvaliteta života uopšte.

 

Vaše zdravlje u sigurnim rukama vrhunskih stručnjaka 

 

Histerektomija, kao i druge hirurške intervencije u ginekologiji i akušerstvu, izvodi sjajan tim stručnjaka bolnice „Health Medic”. Profesionalna i vrhunska usluga u prijatnoj atmosferi je ono što će sigurno olakšati intervencije koje su često neophodne u cilju očuvanja našeg zdravlja. 

Više o departmanu ginekologije i akušerstva klinike „Health Medic”, njihovim uslugama i intervencijama koje su vam dostupne, pročitajte OVDE >> 


Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Šta je histerektomija, a šta histeroskopija?

– Pacijenti često mešaju ova dva potpuno različita pojma, histerektomiju sa histeroskopijom. Dok histerektomija predstavlja operaciju uklanjanja materice, pa je tako isključivo operativna, histeroskopija je pregled unutrašnjosti materice i može biti dijagnostička i operativna.


Foto: Privatna arhiva/healthmedic

Više o vrstama histeroskopije i njenoj ulozi u lečenju steriliteta, samoj proceduri, pripremi, ali i uticaju na zdravlje žene uopšte razgovarali smo sa mr sci.med. dr Bojanom Sekulićem.

Kada je histeroskopija dijagnostička, a kada operativna ?

Dijagnostička histeroskopija se radi u svim slučajevima kada se postavi sumnja na bolesti i stanja u unutrašnjosti materice, kao što su:

  • ispitivanje abnormalne menstruacije,
  • krvarenja nakon odnosa,
  • sumnje na anomalije materice,
  • polip,
  • miom,
  • u sklopu ispitivanja uzroka steriliteta,
  • kod ponovljenih pobačaja,
  • sumnje na priraslice,
  • uzimanje uzoraka tkiva radi analize.

Kada govorimo o operativnoj histeroskopiji, sve promene unutar šupljine materice se operišu histeroskopski kao što su:

  • submukozni miomi,
  • polipi,
  • anomalije unutrašnjosti materice poput septuma, odnosno pregrade, priraslice.

Kako histeroskopija pomaže u lečenju steriliteta?

Osnovna uloga histeroskopije u lečenju steriliteta jeste postavljanje precizne dijagnoze promena unutar šupljine materice koji mogu da ometaju usađivanje oplođene jajne ćelije ili rast fetusa i napredovanje same trudnoće.


Foto: Privatna arhiva/healthmedic

S obzirom na to da anomalije poput submukoznog mioma, endometrijalnog polipa, adenomioze, pregrada i priraslica značajno utiču na stopu steriliteta jasan je značaj operativne histeroskopije kojom se kao minimalno invazivnom, jednodnevnom hirurgijom, navedene promene mogu ukloniti, a anomalije korigovati.

Na ovaj način operativnom histeroskopijom vraćamo normalan izgled i funkciju sluznice i šupljine materice. Histeroskopija je postala „zlatni standard” u dijagnostici i lečenju steriliteta. Smatra se da nakon ovakvog lečenja, stopa uspeha ostvarivanja trudnoće je povećana za 60-70 odsto.

Kako ova dijagnostička procedura izgleda i koji su rizici?

Operativnom histeroskopijom vraća se normalan izgled i funkcija sluznice i šupljine materice

Dijagnostička histeroskopija se naziva još i „office”, jer se može izvoditi u ambulantnim uslovima, bez anestezije i sa najtanjim histeroskopom kada se vrši evaluacija izgleda unutrašnjosti materice i postavlja dijagnoza.

Na ginekološkom stolu, u ginekološkom položaju kroz prirodne šupljine, bez reza, uvodi se histeroskop (dugački instrument, poput cevi, prečnika 6 milimetara koji u sebi sadrži kameru koja prenosi sliku na ekran i kanal putem kojeg se ubacuje fiziološki rastvor koji širi matericu i omogućava pregled). Kroz vaginu, zatim kroz grlić materice se ulazi u matericu i na taj način se detaljno sagledava izgled kanal grlića materice, šupljina materice, početni deo jajovoda, izgled sluznice, endometrijuma. Tokom histeroskopije moguće je ispitati i prohodnost jajovoda.

Operativna histeroskopija se radi u bolničkim uslovima u operacionoj sali a pacijent se uspavljuje u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji ili analgosedaciji. Postupak je isti a razlikuje se u prečniku histeroskopa koji je sad veći i iznosi 7 ili 9 milimetara, jer sadrži i radni kanal putem kojeg se uvode neophodni instrumenti.
 

Svakako, prednost obe metode je da nema reza, ožiljka i da pacijent ide kući nakon 2 sata, a već sutradan se vraća svakodnevnim obavezama. Kontraindikacije za histeroskopiju su pelvične infekcije, trudnoća, karcinom grlića materice i obilno krvarenje. 

Histeroskopija se smatra sigurnom operacijom sa minimalnom stopom komplikacija. U lake i najčešće komplikacije spadaju „preopterećenje tečnošću” i oskudno krvarenje. U teže i retke spadaju, reakcija na neki od lekova za anesteziju, infekcija i traumatske povrede materice. Pravilnom pripremom i preciznom tehnikom, potencijalne komplikacije se preveniraju i smanjuju na najmanju moguću meru.

Kada govorimo o abdominalnoj histerektomiji da li se ona može izvoditi parcijalno ili podrazumeva kompletno uklanjanje materice sa grlićem materice ili odstranjivanjem jajovoda i jajnika?

Abdominalna histerektomija se može izvesti klasično putem reza na trbuhu, koji može biti niski poprečni ili uzdužni. Kao i laparoskopski, putem nekoliko manjih ubodnih rana na trbuhu. Laparoskopski, cela operacija se može izvesti preko trbuha ili se deo operacije završava vaginalnim putem (LAVH).

Takođe postoji i vaginalna histerektomija. Tokom operativnog  zahvata moguće je ukloniti celu matericu (totalna histerektomija), telo materice bez grlića (parcijalna histerektomija). Tokom operacije, u zavisnosti od indikacije, moguće je ukloniti i jajnik, jajovod, limfne čvorove, itd. Koji pristup će biti predložen – zavisi od godina života, opšteg stanja, dijagnoze i lokalnog nalaza. 

Osnovni princip je planirati individualni pristup za svakog pojedinačnog pacijenta i tako izabrati najbolju moguću tehniku operacije radi postizanja željenog cilja.

Kada se primenjuje parcijalna a kada kompletna histerektomija?

Ukoliko je indikovano odstranjivanje materice, po pravilu se izvodi totalna histerektomija. Parcijalna je rezervisana za retke slučajeve kada postoje priraslice ili neki drugi razlozi, kada je uklanjanje grlića materice komplikovano i povezano sa povećanim intraoperativnim rizicima.

Ranije su objavljene neke studije koje su govorile u prilog tome da je nakon histerektomije kada se sačuva grlić veći seksualni užitak, pa nekada pacijenti koji su pročitali tu informaciju sami zahtevaju parcijalnu histerektomiju. Ali istina je da nema dovoljno dokaza za ovu tvrdnju. Treba naglasiti da u slučaju da se grlić materice ne odstrani, ostaje rizik da se na grliću razvije karcinom, tako da se u tim slučajevima savetuju redovni godišnji pregledi, skrining na karcinom grlića materice koji podrazumeva uzimanje Papanikolau brisa i kolposkopiju.


Foto: Privatna arhiva/healthmedic

U slučaju da žena i dalje želi da ostane u drugom stanju koje su alternative odstranjivanja materice i da li uopšte postoje?

Alternative postoje u zavisnosti od postavljene dijagnoze i stadijuma bolesti. Ukoliko se radi o miomima a pacijent je mlađa žena koja planira trudnoću uvek se radi miomektomija (uklanjanje mioma) u cilju očuvanja materice i fertilnosti. Ukoliko se radi o karcinomu grlića materice, do određenog stadijuma, moguće je uraditi konizaciju (uklanjanje dela grlića) ili trahelektomiju (uklanjanje grlića u celosti).

Kako sama procedura izgleda i na koji način se izvodi?

Nakon postavljanja dijagnoze, planira se hiruški zahvat. Uobičajeno, operacija se zakazuje posle završenog ciklusa. U toku preoperativne pripreme rade se određene laboratorijske pretrage i analize, pregled i mišljenje interniste, pregled anesteziologa.

Dodatni pregledi se obavljaju ukoliko bolujete od drugih hroničnih bolesti. Dan pre operacije vrši se priprema i pražnjenje creva u kućnim uslovima po uputstvima koje dobijete od nas. U bolnicu dolazite nekoliko sati ranije. Na dan operacije, pre zahvata, započinju se pripreme pred operaciju koje podrazumevaju pripremu operativnog polja, brijanje dlačica, toaletu vagine, plasiranje braunile radi obezbeđivanja venske linije i administracija neophodnih lekova.

Uobičajeno operacija se izvodi u opštoj anesteziji, što znači da spavate i da se nećete sećati zahvata. Operacija traje jedan do dva sata. Pre operacije plasira se urinarni kateter, da bi se pratila diureza i da ne biste morali neposredno nakon operacije da ustajete radi odlaska do toaleta. Nakon operacije pacijentkinja se premešta u sobu za oporavak, gde se prate vitalni parametri i ordiniraju neophodni lekovi. U zavisnosti od opšteg stanja, godina života i tipa operacije, ostajete u bolnici narednih 3-5 dana.

Kako se izvodi vaginalna histerektomija i koje su njene prednosti?

Vaginalna histerektomija je hiruška procedura odstranjivanja materice putem prirodnog otvora, vagine. Tokom operacije, hirurg odvaja matericu od jajnika, jajovoda i gornje trećine vagine kao i od krvnih sudova i vezivnog tkiva kojoj joj daju potporu.

Prednosti vaginalne histerektomije su kraći boravak u bolnici, brži oporavak, manji postoperativni bol – najviše zahvaljujući činjenici da nema reza u donjem delu trbuha koji je i najznačajniji uzrok bola. Zbog toga se ova operacija smatra i minimalno invazivnom procedurom u rangu laparoskopije. Ovom operacijom se mogu tretirati različiti ginekološki problem, a indikovana je u slučajevima kada postoji određeni stepen spada materice. U slučajevima kada ne postoji spad materice ili kada je minimalan pa je zbog toga teško uraditi vaginalnu histerektomiju alternativa je LAVH ili laparoskopski asistirana vaginalna histerektomija tj. kada se deo operacije radi laparoskopski a deo vaginalno ili TLH, totalna laparoskopska histerektomija.


Foto: Privatna arhiva/healthmedic

Na koji način je potrebno da se žena pripremi za ovakvu intervenciju – zdravstveno i psihološki?

Potpuno je normalno da budete anksiozni pre operacije. Šta možete učiniti da biste se pripremili? 

Prikupljanje informacija – Prikupite sve informacije koje su Vam potrebne da bi ste doneli odluku. Pitajte slobodno svog hirurga sve što želite. Na internetu je dostupno mnogo informacija i neophodno je imati odgovarajuće predznanje da biste iste mogli filtrirati, jer nažalost u tom mnoštvu, mnogo je zabluda i pogrešnih tumačenja.

Sledite precizno uputstva o pripremi i upotrebi lekova - Obavezno prijavite sve lekove i preparate koje inače koristite, jer je moguća promena u rutini korišćenja, kao i bolesti od kojih bolujete, prethodne operacije. Diskutujte sa anesteziologom i hirurgom o tipu anestezije koju ćete dobiti i terapiji bola nakon  operacije.

Plan lečenja – Informišite se koliko dana ostajete u bolnici. Šta Vam je potrebno od ličnih stvari, kada su posete, kako izgledaju prvi postoperativni dani.

Organizujte pomoć – Potpuni oporavak zahteva određeno vreme koje zavisi, od Vašeg opšteg stanja, prirode bolesti, tipa zahvata i vrste operacije (naročito pristup). Planirajte pomoć tokom tog perioda, odmora i oporavka, npr. jedno vreme nećete moći voziti automobil ili podizati težak teret.

Da li će nakon odstranjivanja materice život žene biti drugačiji?

Operacija ostavlja trajne promene koje imaju uticaj na određene aspekte Vašeg života. Na primer,  nećete imati više menstruacije. Nećete imati više simptome bolesti. Nećete moći ostati u drugom stanju. Ukoliko ste imali menstruacije u momentu odstranjivanja jajnika, doći ćete u stanje hiruške menopauze ranije nego inače i do pojave svih simptoma koja idu uz to stanje, posavetujte se hirurgom oko eventualne terapije hormonima.

Ukoliko je izvedena subtotalna histerektomija pa Vam je ostao grlić materice, zbog rizika za razvoj karcinoma grlića materice neophodno je da nastavite sa redovnim godišnjim kontrolama (PAP i kolposkopija). Seksualni život ostaje nepromenjen nakon operacije, a neke žene navode poboljšanje usled oslobađanja od hroničnog bola ili čestih, obilnih krvarenja. Uklanjanje hroničnog bola utiče značajno na poboljšanje kvaliteta života uopšte.

 

Vaše zdravlje u sigurnim rukama vrhunskih stručnjaka 

 

Histerektomija, kao i druge hirurške intervencije u ginekologiji i akušerstvu, izvodi sjajan tim stručnjaka bolnice „Health Medic”. Profesionalna i vrhunska usluga u prijatnoj atmosferi je ono što će sigurno olakšati intervencije koje su često neophodne u cilju očuvanja našeg zdravlja. 

Više o departmanu ginekologije i akušerstva klinike „Health Medic”, njihovim uslugama i intervencijama koje su vam dostupne, pročitajte OVDE >> 


Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Četvrtak, 21.11.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

No tags found for this post.

Pretražite ostale tekstove iz kategorije Moje telo

Najnovije