Deca čije su majke imale trudnički dijabetes izložena su dvostruko većoj opasnosti od pojave teškoća u govoru, pokazali su rezultati istraživanja kanadskog univerziteta Laval.
Naučnici su došli do tog rezultata nakon istraživanja koje je obuhvatilo 1.835 dece rođene u Kvebeku od oktobra 1997. do jula 1998. godine, kao i 998 blizanaca rođenih između novembra 1995. i jula 1998. godine.
U šest odsto slučajeva, majke te dece su imale trudnički dijabetes, a stopa prisutnosti dijabetesa je bila dvostruko veća među majkama blizanaca.
Na deci je obavljeno oko 12 psiholoških testova do sedme godine njihovog života. U svim testovima, osim jednog, deca čije su majke imale trudnički dijabetes bila su slabija u govoru.
Sa navršenih 18 meseci, ta deca su, na primer, znala četiri do 12 reči manje od ukupno 77 reči koje deca obično do tada nauče, kao i do 10 reči manje s 30 meseci, kada se obično zna do 100 reči.
Naučnici smatraju da se ta pojava može objasniti izlaganjem mozga fetusa u telu žene s trudničkim dijabetesom većoj količini glukoze.
Oni su, takođe, obavljajući ispitivanje na blizancima, utvrdili da genski faktori mogu da zaštite neku decu od uticaja trudničkog dijabetesa na teškoće u govoru.
Trudnički dijabetes je sličan dijabesu tipa 2 koji pogađa odrasle osobe, pre svega gojazne.
Komentari (0)