CRP (C-reaktivni protein) se sintetiše i proizvodi u jetri koja prilikom neke upale, bakterijske infekcije ili zapaljenja stvara veće količine ovog proteina kako bi pomogla imunom sistemu u odbrani organizma od stranih napadača.
CRP vrednosti služe prvenstveno da bi nam pokazale da li se u telu dešava neki upalni proces, ali se one takođe proveravaju redovno kod osoba koje boluju od hroničnih bolesti kako bi se pratio sam tok oboljenja.
Koje su normalne vrednosti CRP-a?
Kod odraslih ljudi i dece normalna koncentracija CRP-a u krvi je do 10mg/l, dok se vrednosti od 0,08 – 6,1 mg/l takoreći smatraju ”idealnim”.
Kod beba i novorođenčadi, bez obzira da li su rođeni prevremeno ili u terminu, koncentracija CRP-a varira 2-5mg/l, ali samo u toku prvih nekoliko dana nakon porođaja. Nakon par dana nivoi ovog proteina se kod beba uglavnom ”normalizuju” te mogu dostići iste ili slične vrednosti kao kod odraslih i dece.
Foto: Shutterstock
Povišene vrednosti CRP-a kod beba i novorođenčadi
Određeni medicinski stručnjaci smatraju da je povećana koncentracija CRP-a sama po sebi direktni pokazatelj da beba ili novorođenče ima sepsu ili neki drugi upalni proces u telu, poput bakterijske infekcije. Iako je povezanost CRP-a i sepse donekle ustanovljena, nalaz koncentracije CRP-a sam po sebi nije uvek indikator da beba ili novorođenče zaista ima sepsu ili infekciju.
Koncentracija C-reaktivnog proteina može da varira znatno u toku dana pa čak i sata, zbog čega se savetuje praćenje drugih simptoma uz česte krvne analize kako bi se što preciznije mogla postaviti tačna dijagnoza. Ukoliko se kod beba primate očigledne promene u disanju, pulsu i temperaturi tela, a uz to je nalaz CRP-a povišen, dakle preko 10mg/l, tek tada treba posumnjati da je možda reč o sepsi, infekciji ili nekoj većoj upali.
Ukoliko se medicinski tim nakon detaljnih ispitivanja i rezultata složi da je bebu ili novorođenče zahvatila sepsa ili neka jača infekcija od koje beba ne može sama da se odbrani, najčešće se sprovodi adekvatna antibiotska terapija koja se pomno prati sve do ozdravljenja.
Povišene vrednosti CRP-a kod dece
Slično kao i kod beba i novorođenčadi, CRP vrednosti kod dece se same po sebi ne mogu koristiti za postavljenje definitivne dijagnoze, ali predstavljaju vrlo bitan podatak koji se svakako uzima u obzir, zajedno sa drugim pratećim simptomima.
U većini slučajeva, ako je koncentracija CRP-a znatno povišena to implicira da se u organizmu deteta dešava neki upalni proces, ali ako su vrednosti nešto iznad normale tj. blago povišene, treba pratiti detetovo stanje pa ponoviti analizu ukoliko ono ostane nepromenjeno ili se kojim slučajem pogorša. Treba uzeti u obzir i činjenicu da određene hronične bolesti i stanja utiču na koncentraciju i nivo CRP-a. Recimo, deca koja pate od dijabetesa, koja su gojazna, imaju astmu ili neko drugo hronično oboljenje često imaju blago povišen CRP, što se u njihovom slučaju usled zdravstvenog stanja smatra normalnim.
Foto: Pixabay
Šta ako nalaz pokaže snižen CRP?
Ukoliko je reč o tek rođenim bebama, nivoi CRP-a isprva mogu biti sniženi i to je sasvim normalno, pod uslovom da je beba zdrava i da ne ispoljava druge simptome kao što su povišena temperature, problem sa disanjem, promene pulsa i sl. Prvih nekoliko dana nakon rođenja, bebi se postepeno aktiviraju sve funkcije i procesi u organizmu, a time i one koje učestvuju u pravilnom radu imunog sistema, kao što je CRP, iz kog razloga se njegove vrednosti ne smeju uzeti zdravo za gotovo.
Postoje slučajevi, doduše izuzetno retki, gde su bebe od nekoliko nedelja imale nizak CRP a evidentnu bakterijsku infekciju. Zbog toga je daleko važnije posmatrati celokupnu sliku i stanje bebe, a ne fokusirati se samo na nivoe C-reaktivnog proteina u krvi pri postavljanju dijagnoze.
Kad su u pitanju starija deca, umereno snižen CRP se može javiti kod fizički veoma aktivne dece, ili dece koja su u kratkom vremenskom periodu znatno izgubila na kilaži, ali i dece koja koriste određene lekove za tretiranje hroničnih zdravstvenih stanja. Ove snižene vrednosti ne utiču na zdravlje deteta jer su uglavnom kratkotrajne, s obzirom da se nivoi CRP-a menjaju usled mnogobrojnih faktora kod zdrave dece, a naročito kod dece sa nekom od bolesti imunog sistema kao što su astma, dijabetes, atopijski dermatitis i dr.
Foto: Pixabay
Ne igrajte se “internet doktora”
S obzirom da živimo u 21. veku gde su nam razne informacije dostupne bukvalno 24/7 na internetu, velik broj roditelja koji nije medicinski obrazovan na svoju ruku odvodi dete na analize krvi i na osnovu informacija sa interneta sprovodi ”lečenje.” Iako CRP jeste dobar pokazatelj imunološkog stanja kod dece i beba, on služi samo kao jedna stavka u postavljanju dijagnoze i nikako se ne sme gledati zasebno. Vrlo je opasno biti ”internet doktor” te davati detetu antibiotike na svoju ruku, čak i ako je dete uzimalo određeni antibiotik ranije.
Ukoliko ste ipak uradili analize krvi na svoju ruku i rezultati pokazuju povišen CRP, vreme je da dete odvedete kod lekara i ponesete rezultate analize kako bi se mogla postaviti dijagnoza i sprovesti adekvatna terapija od strane stručnog lica.