Da li je bolje piti vodu ili sokove i mogu li sokovi da zamene vodu?
Voda na najbolji način može da utoli žeđ i nadoknadi izgubljenu tečnost, stoga je ništa ne može zameniti.
Ukoliko dete pije sok da utoli žeđ, dešava se da popije mnogo veće količine, jer je sok sladak, što još više pojačava žeđ. S obzirom na to da sokovi sadrže veliku količinu kalorija, koje često mališanima nisu potrebne u tolikoj meri, pa se može desiti da dete odmalena ima probleme sa zubićima i suvišnim kilogramima.
Prirodni voćni sokovi istina obezbeđuju značajne količine korisnih hranljivih materija, ali oni u većini slučajeva sadrže i šećer, koji mališanima nije potreban. Osim toga deca koja piju previše sokova imaju slab apetit, probleme sa dijarejom, gojaznošću, zubima…
Umesto soka, bolje je detetu ponuditi komad svežeg voća, ali ukoliko želite s vremena na vreme da ga počastite sokićem, razblažite ga vodom i ograničite unos na otprilike 120-150 ml na dan.
Takođe, izbegavajte da mališanima dajete gazirane sokove koji sadrže velike količine šećera i često kofein zbog kojih dete može da se oseća jako uzbuđeno, a zatim iscrpljeno.
Moje dete odbija da pije vodu i stalno traži sokiće. Kako da ga „nateram” da pije vodu?
Postoji nekoliko načina kako možete privoleti dete da sokiće zameni vodom, ali veoma je važno da ništa ne radite na silu, jer će možda dete iz inata odbijati vodu ili će jednostavno po navici zahtevati sok.
Nadmudrite mališana tako što ćete mu voćni sokić razblažiti vodom, postepeno povećavajte količinu vode, a smanjujte količinu soka. Možete čak tokom letnjih meseci starijem detetu da napravite kocke leda od soka i stavite u vodu, koje će samo poslužiti kao ukras. Kada stavljate led u čašu, dajte detetu slamčicu da sa njom pije, da ne bi slučajno progutao kockice.
Komentari (0)