Iako se čini da je ceo svet na pauzi, da je sve stalo do daljnjeg, vaš brak nije u ovoj kategoriji. On funkcioniše punom parom i mnogo intenzivnije nego u normalnim okolnostima. Društvene mreže su preplavljene manje ili više duhovitim fotografijama i rečenicama kako izgleda brak u izolaciji, što govori o tome koliko je ova tema aktuelna i da imamo potrebu o njoj da pričamo.
Društveno i fizički smo se distancirali od svih, sem od svoje porodice sa kojom smo sada u neprekidnom odnosu.
Foto: Freepik
Šta nam se to dešava?
Pod stresom smo. I naš partner je. Svi planovi stoje, desile su se promene koje su velikim delom van naše kontrole. U kući smo, na jednom mestu nam se dešava sve što se inače odvija u kancelariji, kafiću, igralištu, bioskopu… Odjednom smo u isto vreme i kolege sa posla, partneri koji provode mnogo više vremena zajedno i roditelji bez pauze. Teško je, a period navikavanja svakoga od nas na novonastalu situaciju je veoma individualan.
Dok se oba partnera ne naviknu i ne ustanove nove rutine i načine funkcionisanja, neće biti nimalo lako.
Foto: Freepik
Ključ uspeha je isti kao i u vreme bez pandemije – otvorena komunikacija u kojoj jasno i bez vređanja saopštavamo svoje misli, osećanja, ideje i dozvoljavamo drugoj osobi da radi isto. Ovo je posebno važno jer nije retkost da parovi ne doživljavaju vanredne situacije na isti način, ili da ih čak doživljavaju dijametralno različito. Jedan partner je preplašen, dok drugi smatra da je sve oko korona virusa preterano.
Zvuči jednostavno, ali istina je da mnogi parovi do sada to nisu naučili te izolacija pred njih stavlja posebne izazove. Većina načina na koji su ranije izbegavali konflikte sada je nedostupna. Ne možemo tek tako otvoriti vrata stana i pobeći od problema. Sada smo tu da se suočimo sa odnosima onakvim kakvi zapravo jesu.
Ovo su naši saveti kako da vašem partneru i sebi olakšate situaciju u kojoj smo se svi našli
1. Imajte u vidu da su svi oko vas u sličnoj situaciji
Svaki put kada osetite da vas ili partnera preplavljuje stres, negativne misli ili emocije, podsetite se da se nalazite u vanrednoj situaciji i da većina nas trenutno deli iste probleme. Ovo će vam pomoći da bolje shvatite i partnera, i da uzmete u obzir da su pojedini postupci posledica velikog stresa.
2. Ustanovite nove rutine i dogovarajte se unapred
Kada radite, kada imate zajedničke obroke, kada ćete moći da imate i malo vremena za sebe, ko ide u nabavku, ko i kad čuva decu, ko kuva? Detaljni planovi i komunikacija unapred će vam sada biti značajnija nego ikada i nemojte je potceniti samo zato što se sve dešava u okviru doma.
Foto: Freepik
3. Napravite jasne granice između vremena na poslu i sa porodicom
Nema većeg stresa nego kada smo istovremeno na sto strana. Pokušajte da se podržite jedno drugo tako da ne morate u isto vreme da radite i čuvate dece. Kada god je to moguće, jasno odvojite vreme za posao, a jasno za porodicu. Isto tako, veoma je važno da imate malo vremena za sebe u toku dana, kada ćete predahnuti i razmisliti o svemu što vam se dešava.
Nažalost, zbog rada od kuće, više nego ikada smo skloni da nam se tenzija preliva sa posla na porodicu i obratno. Pokušajte to da izbegnete i da shvatite zbog čega se osećate loše i rešavate taj konkretan problem.
4. Otvarajte konflikte
Konflikti koji se vode na pravi način su veoma korisni u braku. Izbegavanje razgovora o problemima koji objektivno postoje neće biti od pomoći. Potrudite se da o problemima ne pričate onda kada ste pod velikom tenzijom, već kasnije hladne glave. Saslušajte do kraja svog partnera i recite šta vi mislite. Možda nećete odmah naći rešenje, ali je važno da kažete sve što vas tišti.
Kada pričate sa partnerom izbegavajte da napadate njegovu ličnost (Baš si sebičan, samo na sebe misliš), već mu recite šta vam konkretno u njegovom ponašanju smeta (Volela bih da zajedno raspremimo stan pre nego što počneš da radiš).
Foto: Freepik
4. Fizička bliskost nije uvek preduslov za intimnost
Iako deluje logično da ćete u toku izolacije biti češće intimni sa svojim partnerom, to nije uvek tako. U ovom slučaju, stres nije od pomoći i prosto pojedinim osobama pravi prepreku za bilo koji vid opuštanja. Ako to prepoznate kod svog partnera, imajte razumevanja i budite bliski onoliko koliko mu prija.
5. Komunicirajte sa drugim ljudima
Čovek je društveno biće, stoga se trudite da u ovoj situaciji maksimalno koristite moderne tehnologije da biste ostali u kontaktu sa drugima, razmenili brige i opustili se.
6. Slobodno vreme – nove mogućnosti
Pojedini parovi u ovim danima se susreću sa viškom slobodnog vremena. Ovo je za mnoge idealna prilika da više vremena provedu zajedno i čak saznaju nešto novo o svom partneru. Puno toga je dostupno online. Filmovi, pozorišta, muzeji, knjige… Iskoritite ovo vreme da radite stvari u kojima zaista uživate.
OVDE pogledajte besplatne online sadržaje
Određen broj parova će tokom trajanja ove pandemije, nažalost, shvatiti da se nalaze u odnosu koji im ne odgovara. Pored svih napora, neće uspeti da smanje stres. Ako se nalazite u ovoj situaciji, razmislite o tome da zatražite pomoć stručnjaka online – savetnika, psihologa, psihoterapeuta.
Komentari (0)