Šta je bakterijska vaginoza?
Bakterijska vaginoza predstavlja poremećaj u sastavu vaginalne flore, kada se poveća procenat bakterija kojima za razmnožavanje nije potreban kiseonik (anaerobne bakterije). Ovaj poremećaj najčešće se javlja kod žena koje su u reproduktivnim godinama.
Bakterijska vaginoza ne spada u polno prenosive bolesti, ali često menjanje partnera i nezaštićen seks može dovesti do njenog bržeg razvoja.
Kako dolazi do bakterijske vaginoze?
Bakterijska vaginoza nastaje kada se smanji broj laktobacila, koji obezbeđuju kiselost vaginalne flore, stvarajući mlečnu kiselinu. U većini slučajeva ova pojava praćena je povećanom koncentracijom bakterija kojima za rast i razmnožavanje nije potreban kiseonik (anaerobne bakterije).
Na pojavu bakterijske vaginoze ponekad mogu uticati sledeći slučajevi:
• Preterana upotreba antibiotika
• Preduga upotreba tampona
• Upotreba dijafragme
• Često menjanje partnera
Kako se otkriva bakterijska vaginoza?
Najčešći simptom bakterijske vaginoze jeste pojačan sekret neprijatnog mirisa, koji se može javiti nakon odnosa. Neke žene nemaju nikakvih simptoma, dok se kod nekih, sem pojačan sekreta, može javiti svrab, crvenilo ili nadraženost sluzokože genitalnog područja.
Dijagnozu bakterijske vaginoze može postaviti ginekolog na osnovu pregleda, uzorka sekreta i laboratorijskih nalaza.
Da li bakterijska vaginoza može izazvati komplikacije?
Ako se leči na vreme, bakterijska vaginoza ne ostavlja nikakve posledice po reproduktivno zdravlje. U suprotnom može povećati rizik oboljevanja od polno prenosivih bolesti, pojave neplodnosti, vanmaterične trudnoće i prevremenog porođaja.
Kako se leči?
Bakterijska vaginoza se leči antibioticima koje prepisuje ginekolog. Veoma je važno da terapiju uzimate do kraja, čak iako su se simptomi povukli. U većini slučajeva nije potrebno istovremeno lečenje partnera.
Može li bakterijska vaginoza imati posledice po trudnoću?
Bakterijska vaginoza u trudnoći može povećati rizik od prevremenog porođaja ili infekcije materice nakon porođaja. Međutim, kod većine trudnica bakterijska vaginoza se leči antibioticima koje prepisuje lekar.
Dobro veče drage moje, sa svojim partnerom vec par meseci pokusavamo da imamo bebu. Medjutim danas sam saznala da imam bakterijsku vaginozu, da li to moze da utiče na plodnost i kad je se rešim da li cu ipak ostati trudna brinem se zaista. Zelimo bebu
Drage zene,34,3 sam nedelja trudnoce… Mucim se celu trudnocu sa bakterijskom vaginozom.. Koristila sam metronidazol pre nekih mesec i po dana,povukla se i opet vratila… Da li neko zna da li mora carski rez zbog te bakterijske vaginoze? Pozdrav
Zdravo, 22 nedelja sam, cervikalni i vaginalni brisevi su sterilni, a nadjena je bakterijska vaginoza. Terapija je orvagil vaginalete, pa potom povidon jod vagnalete, da li je neko imao slicno iskustvo?
Klara, prosla sam kroz pakao 4 IVF a, tako da znam kako se osecate po pitanju neostvarene trudnoce. Čitajuci o bakterijskoj vaginozi, osim sto se leči antibioticima, vrlo je bitno da uzimate Probiotike…i to ne samo dok traje terapija antibioticima, vec da nastavite, ako treba i nekoliko meseci svakodnevno uzimanje Probiotika. Nadam se da sam vam pomogla. Svakako posavetujte se sa vasim Ginekologom. Želim vam svu srecu !!!
Molim za pomoc ako iko zna malo vise o ovoj temi… Suprug i ja godinu dana pokusavamo da se ostvarimo kao roditelji bez uspeha. Dobila sam rezultate da imam bakterijsku vaginozu. Zanima me da li je jos neko imao iskustva sa ovim, posle kog perioda je uspeo da ostvari trudnocu?