Iako mnoge trudnice putuju dok su na trudničkom bolovanju i održavaju trudnići, zakoni i propisi u Srbiji im to onemogućavaju. Prema pravilima o bolovanjima, trudnice ne smeju da napuštaju mesto boravka, jer se bolovanje znači da je trudnoća rizična i da tada nema mesta putovanjima.
U ovom slučaju, za buduće mame važe propisi koji važe i za sve zaposlene: Ako poslodavac kontroliše upotrebu bolovanja, rizikujete otkaz Ugovora o radu, a ako Fond proverava vaša putovanja, moguće je da vam ne bude isplaćena naknada za dane koje ste proveli van mesta prebivališta.
Ovo sve ne važi za mame na porodiljskom odsustvu i odsustvu radi nege deteta. U slučaju posebne nege deteta, isto se procenjuje da li je detetu dozvoljeno da putuje i u skladu sa time, može da putuje i mama.
Kada se ipak može putovati na bolovanju?
Morate se obratiti matičnoj filijali RFZO, koja, u izuzetnim slučajevima, može da daje dozvole za putovanja. Ako dijagnoza ne zahteva mirovanje i ograničenje kretanja, moguće je da dobijete dozvolu da putujete.
Kako stoji stvar sa osiguranjem?
Ako ste ipak otputovali bez dozvole, osiguranje unutar Srbije važi samo za porođaj. Filijala će odbiti da plati eventualne troškove lečenja u državnoj ustanovi, jer ste na bolovanju.
Što se tiče privatnih zdravstvenih osiguranja za inostranstvo, morate proveriti koja osiguravajuća kuća osigurava trudnice i koji su dodatni uslovi: do koje nedelje trudnoće važi polisa i do koje godine života trudnica može da se osigura. Ako uzmete običnu putničku polisu, ona će vam pokriti troškove lečenja akutnih bolesti koje nemaju veze sa trudnoćom, kao i svakom drugom putniku.
Komentari (0)