Muškarac Anil Kopula iz Melburna, Australija, nedavno je pokušao da tuži Kraljevsku bolnicu za žene tvrdeći da je razvio „psihotičnu bolest” nakon što je prisustvovao carskom rezu svoje supruge 2018. godine. Iako je Kopula zahtevao impresivnih 1 milijardu australijskih dolara, ekvivalentnih otprilike 643 miliona dolara, Vrhovni sud Viktorije je nedavno odbacio njegovu tužbu.
Foto: Freepik
Carski rez, često izvođena hirurška procedura, bio je uspešan u ovom slučaju, ali Kopula je tvrdio da je bolnica prekršila svoju dužnost prema njemu tako što mu je dozvolila da prisustvuje postupku. Prema njegovoj tužbi, bolnica ga je „podstakla” ili „dopustila” da gleda operaciju, a taj prizor navodno mu je prouzrokovao ozbiljnu psihičku povredu.
Carski rez je standardni način porođaja u kojem se beba izvlači „kroz rez napravljen na trbuhu i materici”, kako navodi Nacionalna zdravstvena služba Velike Britanije. Ova procedura obično se primenjuje kada su drugi načini porođaja opasni ili teško izvodljivi, što predstavlja rizik po majku ili bebu.
Iako je operacija bila uspešna, Kopula je tvrdio da mu je to iskustvo nanelo tešku štetu, dovodeći do „sloma njegovog braka” i razvoja „psihotične bolesti”. Kopula je odlučio da se sam zastupa na sudu, ali sudija Džejms Gorton je odbacio njegovu tužbu i smatrao je da je zahtev predstavljao „zloupotrebu procesa”.
Tokom sudskog postupka, obavljeno je medicinsko ispitivanje Kopule, a panel stručnjaka zaključio je da stepen psihijatrijskog oštećenja nije ispunjavao zakonom definisanu „prag nivoa” za nadoknadu štete.
Sudeći prema australijskom zakonu, tužbe koje traže nadoknadu za nematerijalne gubitke zahtevaju da povreda bude „značajna”, što Kopula nije uspeo dokazati.
Iako je Kopula izjavio da se ne slaže s zaključcima medicinskog panela, sud je konačno odbacio njegovu tužbu 12. septembra, završavajući kontroverzni slučaj.
Mnogobrojne su prednosti prisustva oca na porođaju
Prisustvo oca tokom porođaja ima izuzetnu važnost, jer otac može pružiti dragocenu emocionalnu podršku majci u toku ovog zahtevnog iskustva. Ohrabrujuće reči, fizička prisutnost i podrška oca mogu značajno umanjiti anksioznost i strahove majke, pružajući joj dodatnu sigurnost i hrabrost. Takođe, otac može pružiti praktičnu pomoć, donoseći vodu, pružajući masaže.
Foto: Freepik
Osim emotivne podrške, prisustvo oca takođe olakšava stvaranje prvih veza između oca i deteta. Neposredno nakon porođaja, trenuci su ključni za uspostavljanje povezanosti između roditelja i novorođenčeta, a prisustvo oca doprinosi jačanju te veze.
Da li je prisustvo na porođaju za svakoga?
Važno je naglasiti da odluka o prisustvu oca tokom porođaja nije jednostavna i da nije za svakoga. Svaki otac treba pažljivo da razmisli o svojim emocionalnim i mentalnim sposobnostima pre nego što donese odluku. Porođaj može biti izuzetno emotivan i stresan događaj, i nije retkost da otac oseća anksioznost, strah, ili čak nesvesticu tokom procesa.
Osim toga, prisustvo oca zahteva emocionalnu stabilnost i sposobnost da se pruži podrška majci u trenucima kada je to najpotrebnije. Ponekad se suočavanje s komplikacijama ili neočekivanim situacijama tokom porođaja može dodatno opteretiti oca.
Zato je važno da otac iskreno proceni svoju spremnost i kapacitete za prisustvo tokom porođaja i da, ako oseća da to može biti previše za njega, otvoreno razgovara sa svojom partnerkom kako bi zajedno doneli najbolju odluku za njih i njihovu porodicu. Opcije kao što su podrška drugih bliskih osoba ili profesionalni savetnik takođe mogu biti korisne u ovakvim situacijama.
Komentari (0)