Naravno da odgovor na ovo pitanje zavisi i od navika vašeg deteta, njegovog rasporeda spavanja, kao i njegovog uzrasta.
Foto: Freepik
Novogodišnja noć ne izgleda isto nakon što ste postali roditelj jer doček Nove godine uz omiljeno piće i proslavu treba da zamenite pričama za laku noć. Kako deca postaju starija i sve više osećaju uzbuđenje koje njima donosi novogodišnja noć verovatno je da će poželeti da učestvuju u uzbuđenju 31. decembra.
Ovo postavlja važno pitanje: da li treba da dozvolite svojoj deci da ostanu budni do ponoći?
Da je barem samo jedna noć u pitanju mnogi roditelji bi se složili oko toga da je ova dilema potpuno bezazlena. Da ta jedna noć i pomeranje rasporeda spavanja ne može ništa značajno da poremeti kada su u pitanju navike spavanja vašeg deteta.
Međutim, novogodišnje slavlje se često rastegne na nekoliko dana, a kada uzmemo u obzir da je baš u tom periodu i zimski raspust, kao i pauza od rasporeda koje je dete prihvatilo u vrtiću – ovo pitanje postaje zaista logično.
Baš iz tog razloga delimo sa vama savete savete stručnjaka za spavanje koji su nam ukazali na najveće prednosti, ali i mane zajedničkog ponoćnog slavlja.
Ukoliko se odlučite na zajedničko slavlje do ponoći, pročitajte u nastavku savete kako da sprečite nervozu kod deteta tokom sledećeg dana.
Preporuke za bebe i mališane do treće godine
Ako imate malo dete, verovatno je najbolje da se držite njihove uobičajene rutine odlaska na spavanje. Bebama i mališanima je potrebno znatno više sna nego odraslima. Kada mala deca ostanu budna mnogo kasnije nego što je to za njih uobičajeno, nivoi kortizola im rastu što utiče na kvalitet njihovog sna i emocionalnu regulaciju.
Foto: Freepik
Setite se i kako se i mi odrasli često borimo sa snom kada smo premoreni. Stručnjaci za spavanje beba ukazuju na to da kada je beba ili malo dete preumorno, to im može dodatno otežati da zaspe i da ostanu da spavaju.
Koje rituale pred spavanje bi trebalo praktikovati
Deca osnovnog uzrasta
Što se tiče nešto starije dece situacija je drugačija. Deca ovog uzrasta će češće iskazivati želju da ostanu budna do ponoći, te je velika verovatnoća da ćete mu to i dozvoliti. Međutim, neka deca će moći da ostanu budna, ali će većina dece neće moći da izdrži već će najverovatnije zaspati do 22h.
Ukoliko vaše dete ostane budno verovatno će se sledećeg dana osećati umorno jer nije dobilo san koji mu je bio potreban.
Ako tokom prvog januara planirate porodični ručak ili neku drugu vrstu okupljanja, preporuka je da dete dobije prekopotreban san kako tokom tog dana ne bi bilo mrzovoljno ili umorno.
Naposletku, vi najbolje poznajete svoje dete te spram toga možete i sami odlučiti kako će ono reagovati na manjak sna tokom novogodišnje noći.
Foto: Freepik
Ukoliko odlučite da provedete novogodišnju noć do ponoći sa vašom decom, ovo su saveti koji vam mogu pomoći
1. Pre proslave novogodišnje noći odvojite vreme u toku dana kada će dete imati popodnevnu dremku. Bez obzira na to da li će dete moći da zaspi tokom tog perioda ili ne, ono će sigurno dobiti potrebnu energiju za ostatak dana.
2. Pre samog odlaska na spavanje obavite uobičajenu rutinu pranja zuba ili čitanja priče. Ove uobičajene navike detetu pomažu da zaspi brže i ima bolji san.
3. Pokušajte da prvog januara odete ranije na spavanje kako biste i vi, ali i vaša deca, nadoknadili san.
Komentari (0)