Vaginalne infekcije predstavljaju jedan od najčešćih zdravstvenih problema žena u reproduktivnom dobu, zbog čega ni tokom trudnoće nisu zaštićene od toga. Uzroci infekcije mogu biti bakterije, gljivice ili paraziti, prekomerna upotreba antibiotika, kortikosteroida, određenih lekova za imunitet, kontraceptivnih tableta, kao i neadekvatna higijena intimne regije i upotreba agresivnih deterdženata za pranje rublja, nošenje sintetičkog donjeg veša i slično.
U drugom stanju žene su još podložnije vaginalnim infekcijama, upravo zbog promene u imunološkom sistemu, ali i zbog niza hormonskih promena kroz koje prolaze, promena u vaginalnoj i cervikalnoj sekreciji, drugačijem sastavu vaginalne mikrobiote. Zato se trudnicama preporučuje dodatan oprez i češće analize i kontrole.
Niz redovnih testovai kontrola u trudnoći služi upravo da se na vreme otkriju sve moguće promene u organizmu koje mogu uticati nepovoljno na razvoj ploda i tok trudnoće. Otkrivanje vaginalnih infekcija kod trudnice od velikog su značaja.
Pročitajte i: Kako sprečiti vaginalne infekcije
Simptomi infekcija ne razlikuju se mnogo od onih koje se mogu javiti kada žena nije u drugom stanju. Pojačan vaginalni sekret često ukazuje na poremećaj u vaginalnoj flori, kao i drugi simptomi infekcije – crvenilo, svrab, peckanje i nelagoda. U tom slučaju potrebno je posetiti ginekologa i uraditi potrebna ispitivanja – bris i urinokulturu kako bi se došlo do tačnog uzročnika ovakvih tegoba.
Među najčešćim vaginalnih infekcijama kod trudnica mogu se nabrojati sledeće:
- bakterijska vaginoza – praćena sivkasto-belim sekretom neprijatnog mirisa, peckanjem tokom uriniranja i svrabom intimne regije;
- gljivična infekcija – prepoznatljiva po osećaju svraba i bola u intimnoj regiji, crvenilu i otoku vagine, sekret bez mirisa, bele boje i osećaj neprijatnosti tokom seksualnog odnosa;
- Beta-hemolitički streptokok grupe B (BHS-B) – bez prepoznatljivih simptoma, sem bola prilikom mokrenja, urin mutne boje;
- trihomonijaza – sekret je u ovom slučaju zelenkaste boje, neprijatnog mirisa, a tokom seksualnog odnosa oseća se iritacija, svrab i peckanje;
Foto: Freepik
Mnoge tegobe i zdravstveni problemi trudnice mogu uticati i na bebu u stomaku, pa tako i vaginalne infekcije. Redovnim kontrolama, testovima i pregledima mogu se na vreme prepoznati problemi koji mogu negativno uticati na razvoj ploda i redovan tok trudnoće.
Pročitajte i: Zašto nastaju vaginalne infekcije
Vaginalne infekcije u ranoj trudnoći mogu izazvati određene deformitete ploda, dok u kasnijem periodu trudnoće mogu sprečiti razvoj određenih sistema organa bebe, te pokrenuti komplikacije u trudnoći, izazvati sponatni pobačaj, prevremeni porođaj ili zaražavanje bebe tokom porođaja.
Usled pojave prvih simptoma neke vaginalne infekcije – važno je posetiti ginekologa koji će dalje odrediti način ispitivanja i dijagnozu. U skladu sa stručnim mišljenjem i savetom ginekologa dolazi do dalje primene određene terapije – u skladu sa vrstom infekcije.
Lečenje vaginalnih infekcija podrazumeva uglavnom upotrebu oralnih preparata (antimikotike i antibiotike) ili lokalne preparate (vaginalete ili kreme). Kao i u drugim slučajevima, prilikom upotrebe antibiotike, preporuka lekara je korišćenje i probiotika.
Najbolji način da se trudnice zaštite od vaginalnih infekcija jeste da održavaju svoj imuni sistem jakim, da se zdravo hrane i prate svoje zdravstveno stanje redovnim pregledima i analizama. FemmaBiotic je vaginalni probiotik koji reguliše vaginalni pH i sprečava nastanak infekcija, kako vaginalnih, tako i urinarnih te pomaže u preventivi. Osim toga, FemmaBiotic može biti deo antibiotske terapije jer obnavlja vaginalnu floru i sprečava ponovne vaginalne infekcije.
Preventivno, FemmaBiotic se preporučuje zbog održavanja vaginalne flore zdravom jer se upravo disbalans vaginalne flore jedan od najčešćih uzroka infekcije. Kada dođe do smanjenja dobrih bakterija koje se nalaze u vaginalnoj flori – broj loših bakterija i gljivica naglo se povećava, što dovodi do vaginalne infekcije.
FemmaBiotic, inovativni vaginalni probiotik, razvijen u saradnji sa vodećim švajcarskim i evropskim proizvođačima zdravstvenih proizvoda, predstavlja rezultat višegodišnjeg rada velikog broja stručnjaka koji su za cilj imali da obezbede inovativni proizvod sa naučno dokazanim i klinički potvrđenim efektom.
Neke od ključnih prednosti ovog vaginalnog probiotika su:
- oralna primena,
- termostabilan je tako da se ne mora se čuvati u frižideru
- bez neželjenih dejstava
- za žene svih životnih dobi
- dozvoljena upotreba u trudnoći još od prvog dana začeća
FemmaBiotic utiče na vaginalnu floru tako što:
- obnavlja vaginalnu floru
- povećava broj laktobacila
- reguliše vaginalni pH
- sprečava nastanak vaginalnih i urinarnih infekcija
Vaš put prevencije vaginalnih infekcija
- jak imuni sistem
- redovna upotreba FemmaBiotica kao preventive ili kao dela antibiotske terapije
- nošenje pamučnog donjeg veša
- upotreba blagih kupki i sapuna za održavanje higijene intimne regije
View this post on Instagram
Komentari (0)