Kada se uvodi šljiva u ishranu bebe?
Raznovrsna ishrana za bebe je važna zbog ravnomernog unosa svih zdravih sastojaka. Kada se počne sa nemlečnom ishranom i čvrstim obrocima – uvođenje namirnica po pravilnom rasporedu je veoma važna.
Foto: Unsplash
Voće, povrće, žitarice, meso, jaja, mlečni proizvodi… Kako se povećava broj namirnica koje je beba već probala i usvojila, tako se povećava i broj različitih ukusnih kombinacija u kašicama, ali i broj zdravih sastojaka koji su važni za pravilan razvoj svakog deteta.
Među omiljenijim, ali i najzdravijim i najukusnijim namirnicama za bebe nalazi se i – šljiva! Bez obzira na to koja je vrsta šljive u pitanju, jednom im je svakako zajedničko – vrlo su hranljive, a ukusom – neponovljive!
Zahvaljujući svom sastavu, ali i teksturi i ukusu, šljiva se u bebinu ishranu može uvesti prilično rano – već u prvim mesecima uvođenja namirnica za nemlečnu ishranu, odnosno između šestog i osmog meseca.
Zašto su šljive dobre za bebe?
Šljive se u bebinu ishranu uvode između šestog i osmog meseca
Zdravlje beba nakon što počnu da se hrane i nemlečnom ishranom, u velikoj meri zavisi od namirnica koje jede, zato je važno da se za njih biraju uvek najzdravije, sveže i adekvatne namirnice prilikom pripreme obroka.
Ni sveže ni suve šljive ne predstavljaju izvor alergija, zbog čega se i preporučuju već u prvim kašicama za bebe. Osim toga, šljive su odličan izvor vitamina A i C, vitamina iz B grupe (B1 i B2), folne kiselina, ali i minerala kao što su kalijum, magnezijum, kalcijum, gvožđe.
Moćni zalogaji kašica sa šljivom
Slast šljive i njena fina tekstura čine svaku kašicu u kojoj se nađu veoma prijatnom za bebino nepce, ali i stomačić. Zahvaljujući vlaknima kojima je bogata, šljiva je odlična za regulaciju rada creva i pomoć kod konstipacije (zatvora) kod bebe.
Foto: Freepik
Predlozi za pripremu obroka sa šljivom:
Kašica koja pomaže rad creva – šljiva i pirinčane pahuljice
Od kuvanih šljiva napravite pire i dodajte pahuljice – kaša je spremna kada pahuljice malo omekšaju. Za brži proces kuvanja šljiva – isecite voće na manje komade.
Voćna slasna kašica – šljive, jabuke i borovnice/brusnice
Zajedno stavite svo voće da se kuva na laganoj vatri dok ne omekša. Kada bude gotovo izblendajte ili izgnječite i ostavite da se prohladi. Količinu i sortu voće birajte po ukusu mališana ili želji.
Slatka piletina – šljive i belo meso
Kombinacija koja se preporučuje nakon što je bebi u ishranu uvedeno meso. Oljuštene šljive kuvajte sa belim mesom iseckanim na komadiće. Nakon toga usitnite ili izblendajte kako bi tekstura odgovarala bebi.
Komentari (0)