Zašto je važno voće u ishrani beba?
Prvi zalogaji nemlečne ishrane i prvi dani uz kašice podrazumevaju samo najbolje i najkvalitetnije namirnice – pune sastojaka koji će pomoći bebi da se zdravo i pravilno razvija. Ovde govorimo i o rastu, ali i o razvijanju imunog sistema i zdravih navika.
Foto: Freepik
Zdrava ishrana ne bi bila potpuna bez voća koje u velikoj meri sadrži mnoge nutrijente od ključnog značaja za razvoj dece. Od vitamina, vlakana, minerala i drugih sastojaka – raznovrsno voće predstavlja sjajan izvor zdravlja za najmlađe.
Voće koje bebe najviše vole
Jabuke – Vrlo bogato vlaknima, jabuke se vare duže, što znači da ćete duže biti siti, što ih čini odličnom užinom u popodnevnim satima.
Banane – Uglavnom sastavljene od vlakana, bogate su kalcijumom i čine odličan izvor energije, posebno za početak dana.
Lubenica – lubenica i dinja prepune su hranljivih sastojaka i pružaju zdravu energiju
Citrusno voće – Voće kao što su narandže bogate su vitaminom C, folatom i kalcijumom.
Jagode – jagode, borovnice i razne druge bobice sadrže antioksidente koji su korisni za vaše zdravlje, od imunološkog sistema do mozga
Breskve i nektarine – sadrže neke karotenoide i vitamin C
Grožđe – Kožica crvenog grožđa sadrži pigmente koji se bore protiv raka i odlična su alternativa šećerima
Kada se uvodi voće u ishranu bebe?
Preporuka stručnjaka je da se bebe u prvih šest meseci hrane samo majčinim ili adaptiranim mlekom, a da se nakon toga postepeno uvode određene namirnice. Ovde spada i voće.
Najbolje je uvoditi jednu po jednu namirnicu u ishranu bebe i to u jutarnjim časovima kako bi se pratila moguća alergijska reakcija. Voće spremati kašasto i u početku što ređe kako bi beba lakše gutala. Vremenom, kako se proširuje lista voća i drugih namirnica koje je beba počela da jede – kombinovati u ishrani bebe kako bi kašice i obroci bili što hranljiviji u skladu sa potrebama deteta.
Komentari (0)