Da li su prenatalni testovi obavezni?
Postoje četiri redovna pregleda odnosno kontrole u trudnoći. Na prvom se utvrđuje trudnoća, a onda slede četiri kontrolna pregleda sa 16, 24, 28 i 32 nedelje kao i četiri ultrazvučna pregleda. Tokom prvog ultrazvučnog pregleda utvrđuje se trudnoća, a posle se beba samo kontroliše.
Osim toga, potrebne su i laboratorijske kontrole.
Čemu služe prenatalni testovi?
Uz pomoć prenatalnih testova dobijate informaciju o tome da li je vaša beba genetski zdrava odnosno da li postoje hromozomski poremećaji, te da li se beba lepo razvija. Najčešće se preporučuje da ga rade trudnice koje su starije od 35 godina, ako su već rodile dete sa hromozomskim poremećajem ili ako u porodici postoji slučaj sa hromozomskim poremećajem.
Ali ga mogu raditi sve buduće mame koje do kraja trudnoće žele bezbrižnost i uživanje do dolaska bebe.
Važno je da znate da prenatalni testovi nisu obavezni i da vas na njih ne može niko naterati, naročito ako je u pitanju invazivna metoda kao što je amniocenteza. Dobro se posavetuje sa ginekologom i odlučite, jer ni amniocenteza nije obavezna, ali vam može dati sigurnu informaciju o tome da li postoji hromozomski poremećaj kod vaše bebe.
NIPT kao prvi prenatalni test u trudnoći
Na vama je da odlučite i da li želite da uradite prenatalni neinvazivni test (NIPT) koji vam može dati sigurnu informaciju o tome da li je vaša beba genetski zdrava. Prvi prenatalni test možete uraditi već od 10. nedelje trudnoće i tako biti bezbrižne do kraja trudnoće.
Da li dabl test obavezan?
Većina ginekologa svim trudnicama prvo preporučuje dabl test koji se radi od 12. nedelje trudnoće, ali ni on nije obavezan. Ovaj skrining test daje manje sigurne rezultate o tome da li vaša beba ima neki hromozomski poremećaj.
Nakon dabl testa, ako su rezultati loši, slede tripl i kvadripl.
Uz savet ginekologa ili na vašu inicijativu dabl, tripl i kvadripl možete uraditi u bilo kojoj privatnoj ordinaciji ili državnoj klinici ako za to postoji mogućnost.
U većim gradovima, postoji mogućnost da se dabl test obavi i u državnim klinikama i o državnom trošku, ali su uglavnom velike gužve, pa se trudnice na kraju ipak odlučuju za dabl test kod privatnika.
Obavezno se raspitajte, jer se u pojedinim mestima čak i refundiraju troškovi dabl testova koje uradite u privatnim ordinacijama. Pre toga je samo potrebno da dobijete uput od vašeg ginekologa u Domu zdravlja.
Komentari (0)