Anemija je poremećaj krvi koji nastaje usled smanjenog nivoa crvenih krvnih zrnaca (eritrocita), smanjenog nivoa hemoglobina ili i jednog i drugog.
Zdravstveni problem nastaje jer su eritrociti u organizmu zaduženi za prenos kiseonika od pluća ka organima, a kiseonik se u eritrocitima vezuje za gvožđe koji je sastavni deo molekula hemoglobina. Zato anemija može prouzrokovati različite komplikacije, uključujući i opštu malaksalost i stres za sve organe u telu.
Kako nastaje anemija?
Anemiju može da izazove mnogo uzroka ali su tri glavna mehanizma nastanka:
- Prekomerna razgradnja eritrocita
- Gubitak krvi
- Neadekvatna proizvodnja eritrocita
Koje vrste anemija postoje?
Anemija izazvana prekomernom razgradnjom eritrocita
Anemija izazvana gubitkom krvi
Neadekvatna proizvodnja eritrocita
Vrsta anemije izazvana neadekvatnom proizvodnjom eritrocita naziva se aplastična anemija koja nastaje kada koštana srž ne može da proizvede odgovarajuću količinu crvenih krvnih zrnaca. Ovo može da bude posledica virusne infekcije, izloženosti izvesnim toksičnim materijama, zračenjima ili lekovima. Tumori ili hronične bolesti mogu uticati na sposobnost koštane srži da pravilno funkcioniše.
Neadekvatna proizvodnja eritrocita može nastati i usled nedostatka gvožđa koje je neophodno za proizvodnju hemoglobina. Anemija uzrokovana nedostatkom gvožđa je najčešći oblik anemije posebno kod dece.
Komentari (0)