Vaš bebac ove nedelje
Vaš bebac upravo počinje da razume jednostavne reči i fraze, tako da je sada veoma bitno da neprestalno pričate s njim. Imenujte sve: predmete u kući, igračke, delove tela, druge ljude, vaše okruženje kada idete u šetnju… Vašeg bebca češto oslovljavajte imenom da bi razvio osećaj sopstenog identiteta. Ipak, nemojte imitirati bebin jezik iako je to veoma zabavno i smešno! Koristite nešto pojednostavljeniji govor odraslih, a ne bebeći.
Ukoliko vaša beba traži na primer AM-AM – Umesto da kaže da je gladna, vi pitajte – Gladna/gladan si? Vi treba da budete uzor, a koristeći jezik odraslih pomoći ćete detetu da što pre nauči ispravno da priča. Ali pazite i sa ispravkama. Malo dete veoma retko izgovara reči pravilno, mnoge suglasnike vaš bebac možda neće godinama moći da izgovori.
Kada vaš bebac kaže ‘me’ i misli na mleko vi nemojte da ispravljate ne to nije ME nego mleko i nikako nemojte da uslovjavate da dete ne dobije mleko dok ne izgovori reč ispravno. Umesto toga vi uzvratite: Želiš mleko? ili Da, to je mleko. Tako ćete da poučavate, a nećete držati pridike.
Vaš život ove nedelje: Kupovina prvih pravih cipelica
Vaša beba je upravo prohodala, ili je na najboljem putu da to uskoro učini – vreme je da kupite prve cipelice. Treba da znate da su najbolje cipele za tek prohodale bebe – bose noge, tako da za kretanje po kući ili na bezbednoj podlozi van kuće, po toplom vremenu nisu potrebne cipele.
Kada prohoda, beba bi trebalo da za izlazak napolje dobije svoje prve prave cipele. Prve cipelice moraju biti udobne, izrađene od prirodnih materijala (i spolja i iznutra), da bi izabrali pravu veličinu uprite prstom između bebinih prstiju i vrha cipelice i ako ima slobodnog prostora u dužini od oko 1,5 cm, odnosno ako prazninu možete popuniti palcem, onda cipelice odgovaraju. Drugi način za merenje je da na zadnjem delu cipelice ima mesta za vaš mali prst. U svakoj radnji specijalizovanoj za dečju obuću imate meru i lako možete odrediti broj cipela.
Cipelice treba da budu potpuno nove. Cipele se nikad ne nasleđuju od druge dece, jer se svako stopalo razvija na svoj način. Prve cipelice ne smeju biti previše mekane, da se noga ne bi pomerala pri hodu, ali ni previše tvrda, da ne žulja. Treba da birate cipelice koje možete da savite prema unutra.
Cipele moraju biti dovoljno duboke da čvrsto drže skočni zglob. Ovo važi i za letnju obuću kod koje prsti mogu biti otvoreni, ali zadnji deo cipele mora biti čvrst da bi držao petu u pravilnom položaju.
Birajte cipele sa đonom koji se ne kliže, jer vaša beba ima dovoljno problema sa održavanjem ravnoteže i bez kližućih đonova. Cipele koje se šniraju bolje su od onih sa čičkom jer se u njima bolje fiksira stopalo i skočni zglob. Patike, obuća za sport i slično, bez obzira na to koliko su skupe ili moderne, nisu prikladna obuća za decu.
Veličinu cipela trebalo bi kontrolisati svakih nekoliko nedelja – kada od bebinih prstiju do vrha obuće ima mesta za manje od pola palca, vreme je za novi par cipela.
Savet za ovu nedelju
Igračke kojima se dete igra u kući treba prati jednom mesečno ili kada primetite da je igračka zaprljana. Igračku operite i kada se njom igralo drugo dete koje vam je, na primer, došlo u posetu, pogotovo ako to dete ima simptome bolesti (kašalj, curenje iz nosa) ili ako znate da je nedavno bilo bolesno. Igračke perite češće i kada se vaše dete oporavlja od prehlade ili neke druge infektivne bolesti.
Komentari (0)