Nema lepše letnje zabave za mališane od kupanja i upravo zato sve više roditelja odlučuje se za kupovinu kućnih bazena.
Ipak, trebalo bi obratiti posebnu pažnju na njihovo održavanje jer vrlo lako može doći do zamućenja vode zbog algi, neuravnotežene PH vrednosti vode ili zamućivanja vode usled neadekvatnog održavanja.
S druge strane u želji za što boljim održavanjem pojedini roditelji ubacuju prevelike doze hlora u bazen. Ovo naravno nije dobro za decu jer prevelike doze hlora u vodi mogu dovesti do trovanja zato svako ubacivanje hemikalija u bazen mora biti adevkatno i dozirano prema uputstvu.
Dodavanje hlora u bazen ne bi trebalo da bude često, tačnije on se dodaje jednom dnevno u dozi od 1 do 3 g hlor granulata po m3. Pored ove vrste održavanja bazenska voda bi trebalo jednom mesečno da prođe kroz takozvani šok tretman.
Foto: Canva
Ovaj tretman podrazumeva ubacivanje veće količine hlora u bazen i nakon njega kupanje je strogo zabranje. Njegova primena obično se vrši u popodnevnim časovima i nakon toga kupanje je zabranjeno i deci i odraslima narednih 12 sati. Doziranje hlora tokom šok tretmana je 10g hlor granulata na svaki metar kubni vode.
Svako dodatno ubacivanje hlora u bazen može potencijalno biti opasno za decu i odrasle. Simptomi trovanja hlorom su peckanje u ustima, otok i bol u grlu, stomačni problemi, povraćanje i krvava stolica. Do trovanja može doći gutanjem vode koja sadrži nedozvoljenu količinu hlora, ali i putem gutanja samih tableta. Kao i sve druge hemikalije i tablete hlora morate držati daleko od domašaja dece jer njihovo unošenje u telo može biti fatalno po njihovo zdravlje.
Komentari (0)