One imaju ogromnu odgovornost: rad, roditeljstvo i brak. Žene pod stresom češće će iskusiti glavobolje, umor i ljutnju.
Roditeljstvo je veoma stresno. Iznenađujuće, muževi daju veći doprinos ženinom stresu nego deca, pokazuju istraživanja. Prema studiji, 46 odsto žena kaže da deca stvaraju manji stres od muževa – a u ovom istraživanju nema ni reči o preljubi ili zlostavljanju.
Muž se ponaša kao dodatno dete
Istina je da se muškarc ponekad ponašaju kao deca i do četrdesetih. Ovo se ne izražava samo u njihovom neozbiljnom stavu prema nekim pitanjima i njihovom ponašanju, već i u njihovoj interakciji sa decom. „Sedmogodišnjak će biti sedmogodišnjak. Međutim, tridesetpetogodišnjak koji se ponaša kao sedmogodišnjak je stresniji jer bi trebalo da se ponaša drugačije ”, rekla je jedna od ispitanica tokom ovog istraživanja.
Foto: Shutterstock
Najčešće se tate zabavljaju sa svojom decom. Kao posledica toga, očevi se doživljavaju kao prijatelj i saučesnici sa zabavnim idejama, i kao oni koji dopuštaju sve. Majke se više bave pitanjima u vezi sa vaspitanjem, disciplinom, zdravljem i obrazovnim razvojem deteta. Žene više prate dnevnu rutinu dece, daju im uputstva i kažnjavaju. Znači, mame su loši policajci.
Ovo utiče na njihov odnos sa decom i može dovesti do sukoba između samih roditelja.
Rešenje: Držite se zajedno. Ako jedan roditelj zabrani nešto detetu, onda bi drugi trebalo da podrži ovu odluku. Neophodno je delovati zajedno i dogovoriti se o zabranama i dozvolama koje se postavljaju pred decu. Takođe, podelite odgovornost kada su dečije obaveze u pitanju. Dete se ne može pridružiti plivačkom timu, izabrati vitamine, i zakazati sastanak sa lekarom samostalno, ali tata i mama mogu. A ovde muž može da pomogne i smanji teret svoje žene.
Kućni poslovi
Studija je pokazala da jedna od pet majki kaže da nedovoljna pomoć supružnika predstavlja glavni izvor svakodnevnog stresa. Žene troše više vremena na kućne poslove, dok muževi provode više vremena u opuštanju. Dužnosti žena uključuju ne samo kuvanje i čišćenje, već i plaćanje računa, kupovinu namirnica i planiranje budžeta. Ove aktivnosti su veoma važne za strukturu porodice, ali one mogu postati previše ako ih radi samo jedna osoba. Ovo nije najlakši i najprijatniji posao. Ako se žena sama brine o domaćinstvu, njen stres se povećava.
Rešenje: Najjednostavniji i najjasniji odgovor je da muž može pomoći svojoj ženi u kućnim poslovima. Oba supružnika morala bi da cene rad onog drugog. Svaki posao je dragocen, čak i ako ne donosi prihod. Ako su poslovi podeljeni na pola, oni će biti obavljeni brže i preostalo vreme može biti potrošeno jedni sa drugima. Žena se oseća krivom i nema slobodnog vremena. Uzimajući u obzir sve goreopisane dužnosti supruga, mogu se osećati kao da imaju nedostatak slobodnog vremena. Pogotovo ako i oni rade puno radno vreme.
Foto: Shutterstock
Odgovornost za porodicu nalazi se na ženi
Odgovornost za decu, muža i domaćinstvo nalazi se na ženi i ona se može osećati krivom kada nešto krene po zlu. Stres može biti uzrokovan osećajem krivice. Jedna od učesnica je rekla: „Osećam se kao da sam mnogo razmišljam o roditeljstvu bez mog muža. Jer, kada nešto krene po zlu – to je moja kivica.”
Rešenje: Da se žena ne bi isticala zbog nedostatka vremena i krivice, muž može sa njom podeliti ne samo kućne poslove i brigu o deci, nego i odgovornost za celu porodicu. Nju čine dve odrasle osobe, a ne samo jedna žena. Kada supružnici razgovaraju o problemima, zajedno donose odluke i odgovorni su za njih, to im pomaže da se ujedine i reše mnoge probleme. Zapamtite da stres može dovesti do razvoda i imati negativan uticaj na zdravlje. Zato je važno da se potrudite da stvorite manje stresa u životu vaše voljene porodice.
Komentari (0)