Minijaturni želuci će pomoći u proučavanju mehanizma nastajanja čira na želucu i otkrivanju novog načina lečenja te česte bolesti. Mali želuci se uzgajaju u laboratoriji, od matilčnih ćelija odraslih ljudi. Veličine su zrna graška, a oblika jajeta. Iznutra su šuplji i imaju omotač kao i pravi ljudski želudac.
Ovako izgleda želudac u kome se razvio maligni tumor
Većina bolesti gastrointestinalnog trakta kod ljudi nastaju zbog infekcije helikobakterijom. Polovina svetske populacije je inficirano ovom bakterijom koja se najčešće prenosi hranom. Većina inficiranih nema nikakve simptome, ali kada se simptomi pojave, 20% pogođenih će oboleti od čira, a 2% od raka želuca. Infekcija je rasprostranjenija u zemljama u razvoju i zbog toga je u pojedinim državama rak želuca drugi najčešći uzrok smrti kada su u pitanju maligne bolesti.
Sada, kada postoje mini želuci, istraživači mogu da ih nameerno inficiraju helikobakterijom i prate kako infekcija nastaje i kako se razvija. Do sada nije bilo jasno na koji način od infekcija nastaju čirevi i rak, a sada je moguće pratiti svaki momenat te procedure.
Istraživači se sada usmeravaju na pronalaženje tehnike da se razvije i uzgaji rezervno želudačno tkivo koje bi moglo da se koristi za popunjavanje oštećenih delova omotača želuca nkod pacijenata. Ova tehnika bi trebalo da se koristi tako što bi se hirurškom intervencijom odstranilo nezdravo tkivo i na njegovo mesto stavilo zdravo.
Komentari (0)