Za probiotike se veruje da uravnotežuju dobre i loše bakterije u organizmu i sprečavaju širenje bakterija koje izazivaju bolesti, a na bebino zdravlje mogli bi uticati preko imunosnih ćelija koje prolaze kroz posteljicu u trudnoći od majke do bebe i kasnije se prenose majčinim mlekom.
“Režim prevencije specifičnim probioticima koji se daju trudnicama i dojiljama siguran je i efikasan način da se smanji rizik osipa kod novorođenčadi s alergičnim majkama”, napisao je vođa istraživanja Samuli Rautava sa univerziteta u Turkuu u časopisu Journal of Allergy and Clinical Immunology.
U okviru istraživanja 241 žena uzmala je najmanje 2 meseca tokom trudnoće i 2 meseca tokom dojenja probiotike u obliku praha koji se mešao s vodom.
Sve žene patile su od alergija, pa su njihove bebe imale vrlo visoki rizik pojave osipa i drugih alergijskih rekacija.
Na kraju istraživanja utvrđeno je da je 71% beba čije majke nisu uzimale probiotike imalo osip najmanje jedanput, dok je svega 29% beba čije su majke uzimale probiotike imalo osip.
Hronični osip zabeležen je kod 26% beba čije majke nisu uzimale probiotike, i tek kod 10% beba čije su majke uzimale probiotike.
Učinak probiotika nije bio dugotrajan, pa se učestalost pojave osipa u dve grupe beba izjednačila do njihove 2. godine života.
Komentari (0)