Intrauterina hirurgija za lečenje ozbiljnih stanja fetusa postala je mogućnost koja daje nadu za decu koja bi inače imala vrlo malu šansu za preživljavanje. Jedan od najnovijih medicinskih uspeha u ovoj oblasti uključuje operaciju mozga fetusa, koja je prvi put izvedena u maju 2023. godine na bebi sa malformacijom Galenove vene. Ova operacija je izvršena dok je beba bila u maminom stomaku, a njeno izvođenje može označiti početak nove ere u fetalnoj hirurgiji.

Kako je izvedena intrauterina operacija mozga?
Beba koja je sada zdrava devojčica od dve godine, postala je deo istorije kada je podvrgnuta operaciji mozga dok je još bila u materici. Tokom 34. nedelje trudnoće, njeni roditelji su odlučili da učestvuju u kliničkom ispitivanju u kojem je tim lekara iz Bolnice za decu u Bostonu izveo ekspermentalnu operaciju.
Čula sam je kako plače po prvi put i jednostavno, ne mogu ni da opišem kako sam se tada osećala, rekla je Kenyatta Coleman iz Baton Ruža, Luizijana, majka bebe, za CNN. To je bio, znate, najlepši trenutak, držati je, gledati u nju a potom i čuti njen plač.
Malformacija Galenove vene je stanje koje uzrokuje nakupljanje krvi u džepu mozga, što može izazvati ozbiljne komplikacije poput oštećenja mozga, zatajenja srca, pa čak i smrt. Ovaj problem je prvi put primećen tokom rutinskog ultrazvuka u 30. nedelji trudnoće, a operacija je bila neophodna kako bi se sprečili potencijalni fatalni problemi.
Operacija je uključivala vrlo preciznu i složenu tehniku, u kojoj su lekari koristili ultrazvučno snimanje i iglu kako bi precizno ušli u mozak fetusa i postavili spirale koje bi blokirale krvnu žilu koja je izazivala problem.

Inovativni pristup sa obećavajućim rezultatima
Ova operacija pokazuje potencijal za lečenje teških fetalnih malformacija pre nego što dođe do komplikacija u postporođajnom periodu. Beba koja je podvrgnuta ovom zahvatu sada je zdrava, a njeno stanje je dobro. Lekari su bili u mogućnosti da normalizuju protok krvi u mozgu fetusa, što je sprečilo dalja oštećenja i omogućilo zdrav razvoj.
Ovaj medicinski postupak, iako još u fazi istraživanja, pruža mogućnost da se reše mnogi problemi sa fetalnim razvojem, kao što su drugi problemi sa krvnim sudovima i tumori na mozgu.
Šta znači ovaj napredak za budućnost fetalne hirurgije?
Iako je ovo samo jedan slučaj, i dalje je važno sagledati potencijal ove vrste operacija za druge bebe sa sličnim stanjima. Stručnjaci smatraju da se slični tretmani mogu primeniti za rešavanje drugih ozbiljnih malformacija ili čak tumorski povezanih problema u fetalnom mozgu. Tim koji je izveo ovu operaciju planira da nastavi sa istraživanjima i proširi upotrebu ovog postupka.

S obzirom na ovo napredno medicinsko rešenje, budućnost fetalne hirurgije se čini veoma svetlom, jer omogućava raniju intervenciju koja može spasiti mnoge živote i smanjiti rizik od ozbiljnih oštećenja kod novorođenčadi.
Devojčica sada ima dve godine, zdrava, prava i srećna sa svojom porodicom. Nakon godinu dana od operacije porodica je odlučila da se zahvali zajednici koja ih je podržavala organizovanjem donacija i poseta bolnicama, uključujući donacije za Neonatalnu intenzivnu negu i dnevni boravak za medicinski osetljivu decu. Danas se obeležava godišnjica njene operacije, a nedelja označava godinu dana života ove čudesne devojčice.
Komentari (0)