Godinama unazad deca se zloupotrebljavaju u političke svrhe, a mi se se uvek pitamo može li gore od toga. Kada se činilo da je ta zloupotreba došla do svog maksimuma, vlasti su se dosetile da u reklamne svrhe upotrebe toliko željenu, ali još uvek nerođenu decu.
Prvo je doktorka Svetlana Vujović samouvereno rekla da danas ”svi mogu da imaju decu ako su u Srbiji” i zahvalila se predsedniku na ”budućim rođenim” bebama. Jedan deo parova koji se bori sa sterilitetom nazvala je ”otpisanim parovima” i, u državi u kojoj ne postoje javne statistike o uspešnosti vantelesne oplodnje, utvrdila da su baš ti ”otpisani” na svet doneli 3000 beba.
Foto: AI (Bing Image Creator)
Zaboravivši da se RFZO finansira od novca građana, a ne iz džepa predsednika Republike, Aleksandar Vučić je u svoju kampanju uvrstio priču dve žene koje su, uz pomoć Nacionalnog programa za vantelesnu oplodnju, dobile decu. Sa njihovim pričama o prvoj pozitivnoj beti i prvom ultrazvuku posle mnogo godina borbe sa sterilitetom, saoseća svaki šesti par u Srbiji koji za dobijanje bebe mora da potraži pomoć lekara, ali i svaki roditelj u Srbiji.
Međutim, parovi koji ulaze u postupak vantelesne oplodnje o trošku Fonda i dalje se suočavaju sa dugim čekanjem na zakazivanje komisije, pa zatim i na njihovu odluku. Pre nego što se dođe do komisije, potrebne su dijagnostičke procedure, koje se takođe jako dugo čekaju, ili plaćaju. Gubitak vremena u ovim situacijama je neprihvatljiv, jer je vreme ključan faktor u borbi sa sterilitetom. Deo propisanih lekova se i dalje plaća, a plaća se i određivanje bhcg iz krvi da bi se proverila uspešnost, tako da tvrdnje iz kampanje da parovi ne potroše ni dinar nisu istinite.
Program vantelesne oplodnje o trošku RFZO u Srbiji postoji od 2006. godine, čitavih šest godina pre nego što je prvi put u vlast ušla Srpska napredna stranka, koja je tada imala drugog predsednika. Zakon o lečenju neplodnosti postupcima BMPO je donet tri godine kasnije, takođe pre dolaska SNS-a na vlast. Privatne klinike uključene su u program finansiranja 2012. godine. Sve te odluke nije donosio predsednik Srbije, koji ni ne plaća postupke iz svog džepa, niti bilo ko iz vlasti, nego Stručna komisija za BMPO, formirana u okviru RFZO-a.
Godinama je nauka napredovala, a procedure se menjale. Tako je besplatna krioprezervacija embriona uvedena tek krajem 2018. godine, neograničen broj pokušaja vantelesne oplodnje za prvo dete uveden tek 2021. godine, a tada je pomerena i starosna granica na 45 godina i sekundarni sterilitet prepoznat kao problem koji treba rešavati. Od polovine prošle godine, postoji mogućnost lečenja o trošku Fonda doniranim reproduktivnim ćelijama, i tu je broj pokušaja ograničen.
O svemu ovome nema smisla pričati. Politička zloupotreba srećnih majki koje su se za svoje potomstvo borile je jednostavno nperihvatljiva, kao ni mahanjem brojkama koje nisu dostupne javnosti. Kada sreća pokuca na vrata jedne takve porodice, suvišno je pominjati šta sve može da ih dočeka u Srbiji 2023. godine. Tada se ne ni u mislima ne pojavljuju loši uslovi u porodilištu, uskraćeno pravo na porodiljsko bolovanje ženama koje su preduzetnice, otkazi koji ih često čekaju nakon što se vrate sa porodiljskog (ako ih već nisu dočekali u toku dugogodišnje borbe za potomstvo i čestih izostanaka sa posla) i mesto u vrtiću koje će vrlo teško pronaći kako bi mogle da rade.
Svaka od porodica koja se borila za potomstvo i uspela u borbi više ne može ni da navede sve dodatne prepreke i procedure o koje su se spoticali. Istinski, ostaju samo sreća, bogatstvo i beskrajna ljubav za novog člana porodice, a sva ta osećanja su zlobno upotrebljena u svrhu skupljanja političkih poena i ostanka na vlasti. Pravi heroji ove borbe su porodice, a pomažu im svi građani Srbije koji iz meseca u mesec finansiraju Republički fond za zdravstveno osiguranje, kao i lekari, embriolozi i medicinske sestre, koji učestvuju u postupcima VTO najbolje što u tom trenutku mogu.
Naše bebe nikako ne mogu biti rezultat pojedinca. Verujte nam na reč. Znamo to iz iskustva.
Komentari (0)