Šta je plagiocefalija?
Plagiocefalija predstavlja termin kojim se opisuje određeni deformitet oblika glave kod novorođenčeta. U prevodu znači “ravna glava”. Iako može izgledati čudno, plagiocefalija je bezopasna i vrlo je verovatno da će vremenom, kada beba počne da sedi, sama od sebe nestati.
Vrste plagiocefalije
Plagiocefalija u prevodu znači “ravna glava”
Poziciona plagiocefalija – najčešći oblik deformiteta lobanje, a pojavljuje se zbog određenog položaja u kom beba najčešće boravi. Dešava se da zbog ležanja, kada je beba češće okrenuta na levu ili desnu stranu, dođe do zaravnavanja glave na toj strani i pojave asimetrije – upravo zato što je lobanja još uvek veoma meka.
Brahicefalija (Koronarna sinostoza) – nastaje kada beba spava na leđima, glavom okrenuta ka gore, zbog čega se glava zaravnava sa zadnje strane. Slična je pozicionoj plagiocefaliji, samo se pojavljuje zbog položaja u kom beba spava.
Skafocefalija – najređi i najozbiljniji oblik plagiocefalije. Nastaje kao posledica urođenog defekta – prevremenog zarastanja šava koji spaja veliku i malu fontanelu. Problem je u tome što prilikom prevremenog zarastanja lobanje sprečava se rast lobanje koja bi trebalo da se širi u sladu sa tim kako mozak bebe raste.
U slučajevima kada dođe do skafocefalije kost raste preko mekog tkiva i spajaju se dve (od ukupno pet) kosti lobanje, a glava postaje uska. Tada može doći i do kraniosinostoze – odnosno do nepravilnog rasta glave bebe.
Glava novorođenčeta je simetričnog oblika, a sa zadnje strane je savršeno zaobljena. Ukoliko se primećuje bilo kakva asimetričnost ili zaravnina, kao i manje kose sa jedne strane glave bebe . potrebno je posavetovati se sa pedijatrom.
Kako sprečiti pojavu plagiocefalije?
S obzirom na to da se većina slučajeva plagiocefalije povezuje upravo sa položajem u kom se beba tokom dana nalazi, moguće je plagiocefaliju prevenirati:
– Obratite pažnju kako beba spava – neka podjednako vremena provodi ležeći i na jednoj i na drugoj strani
– Manje vremena u ležaljkama – kako u prevozu tako i u toku dana kod kuće bebe mogu boraviti u ležaljkama i ljuljaškama, kao i autosedištima, ali je potrebno ograničiti to na što kraći vremenski period upravo zbog mogućeg zaravnavanja glave na potiljku.
– Lečenje tortikolisa – “krivi vrat” ili tortikolis je jedna od čestih pojava kod beba, a može biti urođena ili stečena. Važno je samo na vreme primetiti i primeniti adekvatnu terapiju kako bi beba što pre rešila ovaj problem.
Kako se leči plagiocefalija?
Lečenje, odnosno tretiranje plagiocefalije slično je prevenciji. Važno je da beba češće menja položaj u kom leži i da se sprečava često naslanjanje bebine glave na tvrdu podlogu, pogotovo u predelu potiljka.
Kada je u pitanju teži oblik plagiocefalije primenjuje se nešto drugačiji način lečenja, a to je primena specijalne “kacige“. Jedina uloga ovog pomagala jeste da jednako vrši pritisak na kosti lobanje bebe kako bi se na pravi način formirala i oblikovala tokom razvoja. Ovo je veoma redak slučaj, a najefikasnije je kada se primenjuje u periodu između četvrtog i šestog meseca života bebe.
Komentari (0)