Zašto treba što više da plivate i putujete sa decom?
Međutim, kada posle sednete i prevrtite sve te slike u glavi, pročitate knjigu, pogledate film koji vas vrati na to isto mesto, osećaj je stvarno dobar, i samo je vaš!
Svako novo putovanje i novi zaveslaj opuštaju, ”leče” i telo i um. Oboje daju mogućnost da se izmestite iz svakodnevne rutine, bez obzira što putujete i sa decom.
7 razloga zašto da putujete i plivate sa decom
- U pokretu ste. Putovanje i plivanje motivišu da uvek budete u pokretu, ponekad i korak ispred. Nije potrebno da pređete 1000 kilometara da bi se pokrenuli, dovoljno je da pređete ”most” i odete i do najbliže reke, jezera, zelene oaze u komšiluku! Zato sam i sa svojom decom na ”točkovima” od njihovog drugog meseca, a u vodi od njihovog četvrtog. Zajedno osvajamo kilometar po kilometar.
- Sigurniji ste. Svako novo putovanje stavlja nas u nove situacije kroz koje bolje upoznajemo sebe. Tako je i u plivanju. Nije potrebno da osvojite medalju da bi ste bili sigurniji u sebe, dovoljno je je da uskočite u bazen zaplivate baš danas. Osećaćete se mnogo bolje, i spremnije da se suočite sa svetom oko vas.
- Smanjujete predrasude. Dok plivate i putujete stičete nove prijatelje. Širite vidike, brišete predrasude. Istražujete, eksperimentiše kroz nove kulture. Zahvaljujući plivanju i putovanjima lepeza drugarstva j˜e široka. Zato, uključite decu u svoja putovanja, neka i ona zaplivaju sa vama, upoznaju svoje drugare i nauče prave vrednosti, jer svaki grad, svaka reka, more, jezero imaju neku svoju priču.
- Ponovo se zabavljate. Često zaboravimo koliko je bitno da ostanemo deca, da je zabava upravo ono što nam fali tokom dana. Putovanje i plivanje, uvek opuštaju, vraćaju osmeh na lice dok se uz njih zabavljamo! Kada ste poslednji put odigrali neku zabavnu društvenu igru, karte, yamb, naljuti se čoveče, riziko,… sve to možete i na ivici bazena, u pesku ili u vozu, avionu, klupi u parku.
- Lako se razumemo. Neverovatno je, ali na putovanjima se nekako opustimo i sporazumevamo bez obzira što ne znamo tečno strani jezik. Tada nije ništa sramota i kada pogrešite. Svako će ceniti trud i želju da naučite nešto novo. Tako je i u plivanju, lako se razumemo, pogotovo deca. Dok svako priča neki svoj jezik, deca plivaju, igraju se, a pri tome se besprekorno razumeju. To je na kraju u najbitnije.
- Poštujemo vreme. Ukoliko želite da putovanje iskoristite maksimalno svaki dan i vidite sve, a u ”gepeku” su vam još i deca, potreban je dobar plan. Na taj način uštedećete svoje i poštovati tuđe vreme. To je pravilo i u plivanju. Bez dobro isplairanog treninga teško da se može uskočiti u bazen i otplivati najbolje vreme.
- Postajemo zdraviji, popravljamo se. Nekako tokom putovanja uglavnom smo u pokretu, obilazimo razna kulturna mesta, plaže, pa i shoping centre… Bitno je samo da se krećemo! Ukoliko još odigrate po neku partiju odbojke na plaži, basketa sa totalnim strancima u njihovom kvartu, zaplivate sa novim prijateljem zaboravićete da vas leđa, krsta ne bole… Naravno vratilo se telo u svoju funkciju jer je stvoreno da se kreće, a ne da miruje, sedi i leži. Jednostavno se ”popravilo”!
Ipak, nakon svih tih pređenih, preplivanih kilometara, lepo je vratiti se i kući – makar na kratko, dok se globus ponovo ne ”uznemiri” i zavrti.
O autoru: Ko je Swimming Dad (Vladimir Anušić)?
Vladimir Anušić je profesor fizičkog vaspitanja i trener plivanja, kao i Magistar menadžmenta u sportu. Pre svega je tata jedne ajkulice i jedne ribice! Zahvaljujući njima svako jutro za njega ima novu dimenziju. Izazov pre svega, kao tate u svetu roditeljstva, ali i u svetu plivanja.
Već više od dve decenije Vladimir je u svetu sporta, plivanja, i radu sa decom svih uzrasta, počevši od beba, tinejdžera, studenata, vrhunskih plivača. Ni iskustvo sa veteranima mu nije strano, kao i rad sa decom sa smetnjama u razvoju.
Veruje u dobre, a ne u pametne ljude. Obožava dobar basket i muziku. Voli da svira saxofon, gitaru i peva pod vodom!
Osnivač je Baby Swim kluba u Beogradu i Novom Sadu koji je trenutno u stanju mirovanja, dok ne pronađe odgovarajuće uslove za ono što želi da radi sa bebama i decom u Srbiji. Osnivač koncepta i autor bloga Swimming Dad.
Ukoliko želite da saznate nešto više o Vladimiru i lepezi njegovog dosadašnjeg profesionalnog iskustva, projektima, edukaciji, potražite ga na Linkedin profilu ili jednostavno pišite na [email protected].
Komentari (0)