Gostujući u jutarnjem programu radio-televizije Vojvodine doktorka Taita Stojilković objašnjava u čemu se ogleda prednost neinvazivnih prenatalnih testova.
„Prenatalni testovi su testovi koji se rade tokom trudnoće da bi se ispitalo da li je beba u redu ili nije u redu, pre svega na hromozomska oboljenja. Postoje dve vrste testova, a to su skrining testovi u koje spadaju prenatalni testovi i dijagnostički testovi koji daju definitivnu dijagnozu”, objašnjava dr Taita.
Poznato je da na tržištu postoje dve vrste neinvazivnih prenatalnih testova i to dabl test koji se rutinski koristi i novi testovi koji se oslanjaju na slobodnu fetalnu DNK u krvi majke koji su tek od skora na tržištu Srbije. U nastavku, doktorka objašnjava koliko su ti testovi pouzdani i kada mogu da se rade.
Foto: Unsplash
„Neinvazivni prenatalni testovi mogu da se rade vrlo rano u trudnoći, već od 10. nedelje i potrebno je da se izvadi majčina krv i da se zajedno u kombinaciji sa ultrazvukom dobije rezultat. Najčešće se analiza radi na 5 hromozoma, gde se otkrivaju poremećaji – trizomije na 21, 18, 13 i na polnim hromozomima (X, Y). Pouzdanost NIPT testova je preko 99%, za razliku od dabl testa gde je pouzdanost samo 85%”, navodi doktorka.
Ono što ipak brine buduće roditelje je ne tako mala cena prenatalnih testova.
”Nedostatak neinvazivnih prenatalnih testova je jedino njihova cena i to što se rade samo u privatnim zdravstvenim ustanovama. Ali, postoje testovi koji su sada jeftiniji i kreću se negde od 400 evra u zavisnosti na koliko hromozoma se analize rade”, dodaje dr Taita.
PROČITAJTE JOŠ: Cena prenatalnih testova konačno niža za trudnice u Srbiji>>>
Foto: Unsplash
Na kraju intervjua doktorka ističe zbog čega je značajno da se neinvazivni prenatalni testovi rade i u državnim institucijama.
”Svaki roditelj želi zdravo potomstvo. U tom slučaju, ako već pružamo mogućnost i razvijamo medicinu u tom pravcu da roditelji imaju izbor da dobiju zdravo dete, onda je potrebno da im omogućimo da i tokom trudnoće saznaju da li je dete hromozomski i genetski u redu”, ističe dr Taita.
Zaključak doktorke o bezbednosti trudnoće od samog početka do kraja je da se jedino razgovorom između pacijenta i lekara još pre nego što dođe do trudnoće, kao i genetskim savetovanjem i redovnim kontrolama tokom trudnoće dobija zdravo potomstvo.
Celokupno gostovanje doktorke pogledajte ovde.
Komentari (0)