Kada posmatrate bebu koja je konačno uspela da ”uhvati” malo čvrstog i dubokog sna, ne postoji lepši i bezbrižniji prizor od toga. Međutim, moramo da znamo da je za bebe to veliki izazov i da iako u prvoj godini spavaju preko 12 – 16 sati dnevno, one ne spavaju sve vreme dubokim snom, i baš zbog toga se često bude, pa opet spavaju i mahom do prve godine imaju teškoće da uspostave san u toku cele noći.
Zašto bebe spavaju više puta po malo?
Za razliku od odraslih ljudi kojima je svojstveno spavanje u nekoliko faza sna, kod beba postoje samo dve faze – mirna i aktivna faza. Ukupno ove dve faze sna prolaze za 50 – 60 minuta, nekad i manje, i nakon njih beba se ili budi ili ulazi u novi ciklus spavanja.
Na samom početku sna, bebe se nalaze u aktivnoj fazi (sličnoj REM fazi odraslih – fazi sanjanja) i u toj fazi se mnogo češće bude nego u mirnoj. Zato se često kaže, pusti bebu da ”utvrdi” odnosno da se uspava dok ne utone u dublji san. Aktivna faza, u kojoj su bebe sklone lakšem buđenju, traje čak 50% vremena bebinog sna, dok je kod odraslih reč o samo 20%.
U kojoj je fazi sna beba prepoznaćete po disanju kao i pokretima očnih jabučica. Ukoliko beba diše duboko, manje se pomera i ne primećujete da joj se jabučice pokreću, onda budite sigurni da je utonula u dublji, mirniji san.
Kada dolazi do promene u ritmovima sna?
Nakon bebinog šestog meseca, dolazi do promena u ritmovima sna, te beba razvija više faza sna i mirnije faze postaju učestalije i san sličniji odraslima.
Kao i mnoge druge karakteristike, i bebine navike spavanja se razlikuju od bebe do bebe, te pojedine bebe uspeju i sa četiri meseca da dozvole mami i tati malo kontinuiranog sna, dok su pojedine najživlje i najaktivnije tokom noći, baš kad je vreme za spavanje..
Pročitajte još>> DA LI BEBA SPAVA SA VAMA ILI SAMA U KREVETIĆU?
Foto: Freepik
Komentari (0)