Bebe počinju da se igraju već nakon nekoliko nedelja života. U početku je igra samo to što reaguje na vaše obraćanje, ali vremenom počinju da se zabavljaju i na druge načine.
Foto: Unsplash
Veoma je važno provoditi vreme sa bebom u igranju jer one kroz igru sve uče. Igranjem se one razvijaju i fizički i psihički – a koliko im je u tome potrebna asistencija i društvo, toliko je važno i da se igraju same.
Samostalno igranje – zašto je važno?
1. Vežbanje koncentracije – kada se beba igra sama ona radi na svojoj koncentraciji. Samo posmatrajte dete kada se zaigra. Ako je nešto veća beba – često će se zainteresovati za knjigu ili slikovnicu i “čitaće” je skoncentrisano u krug. Naravno – u početku će to trajati manje od minut, ali vremenom će njihova koncentracija biti jača.
Foto: Pixabay
2. Širenje interesovanja – kada se bebe same igraju one istražuju svet oko sebe. Obezbedite im bezbedno mesto za igranje i pustite ih da same pronađu čime će se zabaviti. Na ovaj način, dan po dan, pokazivaće neka nova interesovanja i same će se zabavljati na svoj način.
3. Jačanje samopouzdanja – samopouzdanje je veoma važno kako u kasnijem periodu života, tako i u ovom najosetljivijem periodu odrastanja. Bez samopouzdanja nema ni razvoja – zato pomozite bebi da se dobro oseća tako što ćete je okružiti igračkama i predmetima kojima ona može da vlada, kako bi se osećala što sposobnije i pustite je sama da ih “savlada”. Svaki uspeh nagradite aplauzom i čestitanjem, jer bebe znaju šta znači “bravo!”.
Foto: Unsplash
4. Učenje na sopstvenim greškama – za pravilan razvoj bebe važno je da ona sazna šta su greške, ali i kako da te greške ispravi. Pustite bebu da se trudi da postigne nešto – čak i ako u tom trenutku to ne ume (da ubaci odgovarajući predmet kroz otvor namenjen za to ili da otvori neku kutiju i slično). Važno je da aktivnosti koje radi budu u skladu sa njenim uzrastom – kako biste bili sigurni da će to uspeti i da nauči. Naravno, kada je potrebno pokažite bebi kako da uradi to što želi, ali je pustite da kasnije sama to uvežbava.
5. Negovanje samostalnosti – kada se dete samo igra, ono uči kako da postane samo sebi prijatelj i kako da se zabavi bez dodatne publike, društva ili nekoga ko će ga zabavljati uvek. Na ovaj način se stiče i samostalnost koja je deci nakon prve godine sve važnija i važnija. Osim samostalnosti u igranju, koje se na taj način najbolje i uči, samostalnost će im biti važna i u obavljanju drugih aktivnosti kako odrastaju, a kada uspeju nešto sami da urade – biće vrlo ponosni na sebe, što doprinosi i jačanju samopouzdanja.
Komentari (0)