Zašto je plivanje prvi sport za vaše dete
Plivanje je odlična prevencija kod gojaznosti, dijabetesa, povišenog pritiska i sl, ali i ublažuje ”nezdravo stanje” koje moderno društvo donosi: loše držanje, lenjost, asocijalnost, depresiju kod dece…
Evo još nekih dobrih razloga zašto baš plivanje treba da bude prvi i pravi izbor za vaše dete. Zato što je plivanje…
Jedini sport u kome vaše četvoromesečno dete može da uživa
Zahvaljujući bebi plivanju sa decom uživao sam od njihovog rođenja. U vodi bebe su opuštene i uživaju jer im je vodena sredina u tom trenutku mnogo bliža i poznatija sve do nekog 6 meseca, zato plivanje treba da bude prvi sport za vaše dete. Takođe, koji to sport roditeljima može omogućiti da budu prvi ”treneri” deci i da zajedno učestvuju u njihovom razvoju, podjednako pa čak i više od stručnog lica koje vodi časove? Plivanje roditeljima, ali i bakama i tetkama daje tu šansu. Nemojte je propustiti.
U vodi nema povreda
Kada sam postao tata prvi put, i kada je moj sin napravio prve korake, primetio sam da gazi levim stopalo malo više ka unutra. Šta smo radili? Plivali smo. U vodi, deca ne mogu da se povrede, kao na suvom. Dok plivate nema naglih pokreta, zglobovi i ligamenti nisu pod opterećenjem kao što su van vode. Uz određene vežbice na suvom, uz pravilne pokrete u vodi, upornost, moja ajkulica danas je pravi delfin, i brzi Gonzales na terenu.
Istraživanja The American Academy of Pediatrics (AAP) na uzorku od 60 miliona dece u US, su pokazala da deca koristeći iste mišiće i zglobove u mladosti dovodi do povreda, i to uglavnom lakta, kolena i ramena, što u tom uzrastu i razvoju rasta dece može biti kobno. Čak 70% te dece napusti isti sport do 13. godine! Kod plivanja mišići i zglobovi vaše dece su bezbedni! Zato decu već danas ”ubacimo” u bazen da plivaju.
Sigurnost je veća
Časovi plivanja, od najranijeg doba, smanjuju potencijalna utapanja i do 50%. Isto tako roditelji koji učestvuju u časovima bebi plivanja, edukuju se na pravi način jer im časovi nude mogućnost da čuju ključne informacije o bezbednosti dece u i oko vode. Čak 75% zemljine kugle je voda i zato 100% dece treba da znaju da plivaju! Plivanje je veština važna za život, zato neka bude i vaš izbor kao prvi sport za dete.
Plivanje razvija intelekt kod dece
Pored dobrobiti za fizičko zdravlje deteta, plivanje doprinosi očuvanju i razvoju njegovog mentalnog zdravlja. Da, li su deca koja plivaju pametnija? Nauka kaže da jesu! Pokazalo se da deca koja plivaju od svoje treće godine brže se razvijaju od svojih vršnjaka – lakše se snalaze u školi (postižu brži kognitivni, fizički i razvoj jezika).
Zato ne gubite vreme, već danas upišite dete da pliva!
O autoru: Ko je Swimming Dad (Vladimir Anušić)?
Vladimir Anušić je profesor fizičkog vaspitanja i trener plivanja, kao i Magistar menadžmenta u sportu. Pre svega je tata jedne ajkulice i jedne ribice! Zahvaljujući njima svako jutro za njega ima novu dimenziju. Izazov pre svega, kao tate u svetu roditeljstva, ali i u svetu plivanja.
Već više od dve decenije Vladimir je u svetu sporta, plivanja, i radu sa decom svih uzrasta, počevši od beba, tinejdžera, studenata, vrhunskih plivača. Ni iskustvo sa veteranima mu nije strano, kao i rad sa decom sa smetnjama u razvoju.
Veruje u dobre, a ne u pametne ljude. Obožava dobar basket i muziku. Voli da svira saxofon, gitaru i peva pod vodom!
Osnivač je Baby Swim kluba u Beogradu i Novom Sadu koji je trenutno u stanju mirovanja, dok ne pronađe odgovarajuće uslove za ono što želi da radi sa bebama i decom u Srbiji. Osnivač koncepta i autor bloga Swimming Dad.
Ukoliko želite da saznate nešto više o Vladimiru i lepezi njegovog dosadašnjeg profesionalnog iskustva, projektima, edukaciji, potražite ga na Linkedin profilu ili jednostavno pišite na [email protected].
Komentari (0)