Američka akademija pedijatara udvostručila je preporučenu dnevnu dozu vitamina D za decu, na 400 međunarodnih jedinica, već od prvog dana života. Istraživanja su pokazala da bi se time mogao sprečiti rahitis kod mališana. Međutim, u našoj zemlji pedijatri već godinama poštuju ovu preporuku i roditeljima savetuju da daju deci vitamin D, odnosno „AD kapi” ili „vigantol”.
„Važno je deci davati dopunski vitamin D jer većina njih neće ga dobiti u dovoljnoj količini samo kroz ishranu”, objasnio je dr Frenk Grir. Deca koja ne konzumiraju dovoljno vitamina D su pod povećanim rizikom od rahitisa, poremećaja pri kojem kosti omekšavaju, što dovodi do ometanja rasta i deformiteta skeletnog sistema.
– što se tiče preporuka Svetske zdravstvene organizacije, kada je pedijatrija u pitanju, sve preporuke odmah usvajamo. Kada je reč o vitaminu D, mi ga prepisujemo deci već dosta dugo, kao preventivne doze da ne bi došlo do rahitisa – objašnjava dr Jovanka Barilo, pedijatar u Domu zdravlja Palilula.
Svakoj novorođenoj bebi vitamin D u obliku kapi daje se već od 15. dana života pa sve do godinu dana. Ukoliko kod nekog deteta postoji rizik od rahitisa, vitamin D se daje u terapijske svrhe.
Prehrambeni izvori ovog vitamina su prilično ograničeni. Najčešće je to mleko obogaćeno vitaminom D. Tu su i mlinsko-pekarski proizvodi od obogaćenog brašna. U prirodnom obliku vitamina D ima u masnoj ribi, kao što su tuna, skuša i sardina.
Najbolji izvor vitamina D je sunčeva svetlost, ali izlaganje tela suncu može da dovede i do raka kože. S druge strane, zagađen vazduh, odeća i razni oblici zaštite od sunca ograničavaju količinu vitamina D koje telo može da sintetizuje iz sunčeve svetlosti.
Za svu stariju decu koja piju manje od litra mleka dnevno američki pedijatri preporučuju dopunski vitamin D, koji kasnije u životu može da smanji i rizik od osteoporoze, a prema nekim novim saznanjima povoljno deluje i na imunološki sistem i može da spreči neke infekcije, kao i autoimune bolesti, rak i dijabetes.
Komentari (0)