Imam visok pritisak od pre tri godine, zbog koga sam na terapiji lekovima. Da li mogu imati komplikacije trudnoće?
Ako budete redovno kontrolisani, i budete na adekvatnoj terapiji tokom trudnoće, šansa da imate komplikacije se smanjuje, mada, nažalost, ne nestaje potpuno, jer ovo stanje nekada ne može da bude potpuno predvidljivo.
Čak 5% žena ima stanje povišenog pritiska, koje se zove „hronična hipertenzija”, a označava pritisak iznad 140/90 mmHg. Kod nekih žena se visok pritisak razvije tokom trudnoće, i onda se to stanje zove „trudnoćom izazvana hipertenzija”.
Koje su moguće komplikacije ukoliko imam povišen pritisak?
Kod žena sa hroničnom hipertenzijom povećan je rizik od razvitka preeklampsije, intrautering zastoja u rastu bebe, prevremenog porođaja, odlubljivanja posteljice i intrauterine smrti bebe. U blagim slučajevima i rizici od komplikacija su manji, a sa težinom slučaja raste i rizik od komplikacija.
Kako da se kontrolišem ako imam povišen pritisak?
Idealno bi bilo da se visok pritisak reši pre no što ostanete trudni, zajedničkim naporima vašeg interniste i ginekologa, te da trudnoća bude planirana, pre svega zato da bi se smanjio rizik od komplikacija, ali i vrsta lekova koji će se koristiti tokom trudnoće, posebno na njenom početku.
Ako vaša trudnoća nije planirana, važno je da se što pre javite lekaru i da se odluči koji će se lekovi koristiti i kako će se trudnoća pratiti, posebno ako vam je pritisak neregulisan – moguće je da će biti potrebno i da se primite u bolnicu, da bi se obavile potrebne pretrage i planiralo praćenje trudnoće.
Foto: Shutterstock
Sem akušerskih pretraga, biće potrebne laboratorijske pretrage, EKG, pregled bubrega i drugi testovi koji će ukazati na stanje vašeg organizma, a nakon toga će se odlučiti o lekovima, ako su neophodni, jer ne mogu svi lekovi za visok pritisak da se koriste u trudnoći.
Verovatno ćete imati češće kontrole od žena sa trudnoćom niskog rizika, a i ultrazvučni pregledi će biti rađeni nešto češće, zbog mogućnosti zaostajanja u rastu vaše bebe ili pogoršanja njenog stanja. Ukoliko dođe do razvitka komplikacija, možete očekivati da ćete ostati u bolnici, nekada čak i do samog kraja trudnoće, u cilju što bolje kontrole kako vas tako i bebe.
Da li lekovi koje uzimam zbog povećanog pritiska mogu uticati na bebu?
U trudnoći se uglavnom uzimaju lekovi protiv povećanog pritiska za koje je dokazano da ne utiču na bebu – najčešće je to metildopa.
Da li se moram poroditi ranije ako imam povišen pritisak?
Ne, ako se redovno prati vaše stanje i stanje vaše bebe; ako ona dobro raste, nema komplikacija niti skoka pritiska, nema ni potrebe da se ranije porađate. Ako dođe do razvitka komplikacija, onda je i za vas i za bebu bolje da se ranije završi trudnoća.
Komentari (0)