Šta je višestruki spontani pobačaj?
Ako ste do sada imale dva ili više uzastopnih pobačaja, trebalo bi da znate da se to tretira kao jedna vrsta neplodnosti. Zato treba obavezno uraditi analize. U mnogim slučajevima reč je samo o hromozomskoj nepravilnosti. Međutim, neki od faktora koji mogu uticati na učestale pobačaje su: urođeni deformiteti materice, pojedine hormonske nepravilnosti, nizak nivo progesterona, problem sa štitnom žlezdom, šećerna bolest, genetske ili hromozomske anomalije, infekcije.
Zašto dolazi do ponovljenog spontanog pobačaja?
Imunološki faktori: autoimuni poremećaji
Koje testove treba da uradite?
Hormonski testovi
Obavezno testirajte štitnu žlezdu, kako bi se utvrdio nivo progesterona. Ako ste to već radili, uradite analizu još jednom. Hrmoni: TSH, T-3, T-4, Prl, 17-OH Prg, testosteron mogu koristiti u ispitivanju spontanih pobačaja.
HSG test
Obavezno uradite HSG. Ovde se snima šupljina materice i jajovoda. Ovom metodom ispituje se kanal grlića materice, oblik i veličina šupljine materice, koliko su jajovodi prohodni. Snimanje materice i jajovoda uglavnom se i radi ženama koje imaju problem sa začećem ili sa spontanim pobačajem.
Biopsija
Biopsija materice veoma je bitan pregled. To je intervencija u kojoj se koristi histeroskop koji se kroz vaginu i grlić materice unosi u duplju materice.
Testovi hromozoma
Nerazdvajanje hromozoma dešava se u čak 60 odsto spontanih pobačaja u prva tri meseca trudnoće. U fetusu se pronađe hromozomalna trizomija. Kod tri do šest odsto parova sa javljaju se i neki teži oblici genetskih oboljenja. Neki od hromozomalnih poremećaja vezani su za godine majke, a najčešće je reč o Daunovom sindromu.
Imunološka ispitivanja
Od analiza obavezno uraditi: lupus antikoagulant antitela, antikardiolipinska antitela (IgG, IgM), antifosfatidilserin antitela (IgG, IgM), embriotoksični faktor i broj trombocita.
Komentari (0)