Uprkos tome što stručnjaci upozoravaju da se kravlje mleko ne daje bebi pre navršenih godinu dana, mnoge mame su i dalje u nedoumici zbog ovakve preporuke, a ponekad i zažmure na jedno oko. Zbog čega je potrebno da ipak kažemo “ne” pročitajte u tekstu sertifikovane nutricionistkinje Mirjane Arsekić, koju možete naći i na Instagramu @mamina_prva_kuhinja.
Veliko NE za kravlje mleko pre navršene prve godine života
Izvor: Bebac.com
Kravlje mleko sadrži mnogo više proteina od majčinog mleka, a previše proteina može da optereti bebine bubrege. Isto tako, previše proteina može da dovede i do zdravstvenih problema u kasnijoj životnoj dobi, kao što je gojaznost.
Nedostatak gvožđa u kravljem mleku dovodi do anemije. Zapravo, kravlje mleko ometa i apsorpciju gvožđa iz drugih namirnica, jer sadrži visoke koncentracije soli. Previše natrijuma takođe opterećuje bebine bubrege.
Takođe, ima premalo esencijalnih masnih kiselina koje su potrebne za pravilan razvoj srca, mozga, krvnih sudova.
Biljna mleka nutritivno ne mogu da zamene majčino mleko ili adaptiranu mlečnu formulu. Biljna mleka možete koristiti za pripremu jela za bebu ukoliko beba ne reaguje na namirnicu od koje se to biljno mleko priprema.
Kravlje mleko nutritivno odgovara potrebama teleta, kao što bebi odgovara majčino mleko. Do dvanaestog meseca bebinog života bi trebalo da izbegavate kravlje mleko u ishrani bebe. Tako da, jedno veliko NE za nuđenje kravljeg mleka bebi do navršene prve godine života.
Smete, ukoliko želite. Nije nužno da beba nakon prve godine života pije kravlje mleko kao napitak, ako u toku celog dana unese oko 500 ml fermentisanih mlečnih proizvoda. Kalcijum se nalazi i u drugim namirnicama, mnogo više nego u kravljem mleku (losos, brokoli, kelj, smokva, pomorandza, badem, pasulj, badem, zelje…).
Postanite član Bebac porodice! Registrujte se
Da li ste trudni ili imate bebu?
Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.
Komentari (0)