Zašto su važni rituali pred spavanje?
Što pre se bebac navikne na rituale pred spavanja to bolje. Čim se bebac rodi možete da počnete sa nekim od rituala (na primer kupanje, oblačenje odeće za spavanje, pa hranjenje) i ponavljajte ih svake večeri ako je moguće u isto vreme. Bebac će vrlo brzo i lako shvatiti doslednost i predvidljivost rituala i biće mu teško da zaspi bez njih.
Zašto je to tako? Beba se oseća opuštenije i smirenije kada zna šta nečemu sledi. Možda bi vi mogli da zaspite čim legnete u svoj krevet i ugasite svetlo, ali kod beba to ipak nije moguće. Beba će lakše zaspati ako je potpuno relaksirana i kada joj je sasvim jasno šta sledi (priča pred spavanje, neka tiha igrica, uspavanka). Rituala se držite i kada niste kod kuće, a osobi koja će pričuvati bebu kada vi i suprug izlazite u vreme uspavljivanja dobro objasnite na koje je rituale vaša beba navikla.
Izvor: Fotolia
“Izduvavanje”
Pre nego što bi beba trebalo da krene na spavanjac, pustite je da se dobro izduva! Neka se oslobodi viška energije: igrajte se s njom „điha-điha“, stavite je u džamper da se dobro iskače, bacakajte je u vis, golicajte da bi se dobro ismejala ili je podstičite da đuska… Neka beba razlikuje takvu vrstu igre od one u kadi ili krevecu (pričanje priče pred spavanje) koje bi trebalo da budu toplije i mirnije. Izduvavanje bi trebalo da bude prvi korak do spavanja.
Kupanjac
Naučite bebu da kupanje predstavlja kraj dana i, eventualno, poslednju igru pred spavanje. Bebe obožavaju da se kupaju jer ono podrazumeva uživanje u toploj vodi, prskanje, „plivanje”, smejanje i igranje sa mamom ili tatom, razgolićivanje… Podsećamo vas da kupanje može da bude specijalno rezervisano za tatu pogotovo ako dojite pa on ne može da učestvuje u hranjenju bebe.
“Poslići” za pred spavanje
Kada beba bude naučila da sedi možete da počnete da je stavljate na nošu kako bi osetila kako je to piškiti & kakiti van pelene. Još jedna bitna stvar koju dete treba da usvoji kao životnu rutinu jeste pranje zuba. Stručnjaci savetuju da sa pranjem može da se počne čim nikne prvi zubić.
Posle kupanjca sledi nega: mazanje kremicama, obično se tada bebi daju vitamini koje je prepisao pedijatar, oblači joj se čista pižama, beba se stavlja u vreću za spavanje…
Tiha igrica
Igranje neke tihe igre sa bebom na vašem krevetu u spavaćoj sobi sjajna je prilika da sa njom provedete još malo kvalitetnog vremena. Tiha igra podrazumeva neku zabavu za vas i bebu tokom koje se ona neće previše uzbuditi – na primer igra sa prstićima kada se bebi dodiruje prst po prst i peva prigodna pesmica. Druga zabavna ideja je da nešto (plišanu igračku, kocku, dudu…) sakrijete u njenom krevecu pa da zajedno to potražite pre nego bebu polegnete. Kad zanimljivi predmet pronađete i bebu stavite da legne sa tim istim objektom možete da nastavite da se igrate i pričate.
Izvor: Shutterstock
Ćaskanje
Vreme za spavanje je pro vreme da mama i tata pričaju sa svojim bebcem. Ne treba da čekate dok vaš bebac ne poraste da bi sa njim pričali. A tema ima mnogo, ako neke ne možete da se setite, jednostvano ponovite šta ste sve danas vi i bebac radili. Iako vas bebac još ne razume – vaš glas će ga opustiti i smiriti pa će lako zaspati.
Poželite laku noć mesecu
Mnoge bebe obožavaju da se nosaju po sobi ili kući pre nego što legnu i da svima redom požele laku noć. Kad kažemo svima redom onda to i mislimo: svim članovima porodice, omiljenim igračkama, nameštaju, pa čak i mesecu.
Priča pred spavanje
Ovo je pravi evergrin rituala za pred spavanje. I sa ovim ritualom možete početi čim novorođenče stigne kući bez obzira što ono ne razume priču koju mu pričate odnosno čitate. Beba će tako naučiti da prepoznaje tonove i boje svog maternjeg jezika i brzo će prepoznavati nove reči koje bude čulo. Ispitivanja su pokazala da veština govora pa čak i inteligencije zavise od toga koliko je beba dnevno čula novih reči.
Uspavanka
Slobodno pevajte uspavanke svojoj bebi čak iako nemate sluha – ona nije muzički kritičar i neće vam zameriti ako nemate talenta. Pevanje uspavanki takođe je jedna od najstarijih načina da se uspava beba. Bebe prosto obožavaju da čuju zvuk maminog glasa a lagana i prijatna melodija uspavanke će je uspavati. Repertoar nije važan jer to mogu da budu neke vaše omiljene rok ili pop melodije, a možete i svako veče da ponavljate jednu te istu uspavanku.
Pustite bebi neku lepu muziku
Uspavanke i smirujuća muzika može da se pusti i sa CD-a ili kasete. Pustite mašti na volju u odabiru muzike za bebino uspavljivanje: to može da bude klasična muzika, stare narodne uspavanke, ambijentalna muzika, dečije pesmice… Lagana muzika pomoćiće bebi da lagano utone u san kao i da eleminiše eventualnu spoljašnju buku.
Komentari (0)