Foto: Canva

Vaša beba u 9. mesecu – 1. nedelja

Izvor: Bebac

Vaša beba ove nedelje

Strah od stranaca može da se pojavi kod beba i sa šest meseci, a može da postigne vrhunac sa godinu dana. Najčešće se ljavlja između osam i deset meseci. Oko petine beba nikada ne prođe kroz tu fazu. Strah od stranaca se pojavi kada beba shvati da su samo mama i tata (možda još baba ili bebisiterka) oni koji se brinu o njoj dok je ostali samo razdvajaju od njih. Neke bebe zbog toga teško podnose odvajanje od majki, pogotovo ako još uvek sisaju.

U ovom slučaju možda ćete morati da ograničite vreme razdvajanja od deteta bar dok ne prođe ova faza. Ukoliko vaša beba pokazuje strah od stranih ljudi, nemojte je siliti da bude društvenija. Upozorite vaše prijatelje, rodbinu da beba prolazi kroz fazu odrastanja i da je može uplašiti nagli pristup. Zato kada dolaze u goste bolje da je ne grle i ne ljube odmah pri ulasku nego da joj priđu postepeno sa osmehom, pričom.

Vaš život ove nedelje: Različiti stilovi roditeljstva

Na sreću nismo svi isti, kako postoje razni ljudi, tako postoje i razni stilovi roditeljstva. A i deca su nam različita. Neke bebe ne mogu bez rutine, dok su druge fleksibilnije i dobro podnose novine.

Neke mame se čvrsto drže dnevne rutine dok su druge majke opuštene i daju da im beba, ili drugi ljudi i događaji, diktiraju tempo. Postoje majke koje se vrate na posao nedugo nakon porođaja i ostavljaju bebu sa bebisiterkom, dok druge ne žele karijeru, već bi radije da budu sa svojom bebom prvih nekoliko godina.

Ko greši, a ko je u pravu? Ukoliko je beba zdrava, zadovoljna, fizički i psihički se dobro razvija onda je sve u redu. Svaki roditelj treba da bude roditelj na način koji mu najviše prija. Nemojte kritikovati Vašu prijateljicu zato što ne želi da se vrati na posao ili zato što, po Vašem mišljenju, uspavljuje bebu suviše rano ili kasno. Setite se kako se Vi osećate kada Vas drugi kritikuju. Reagujte jedino ukoliko mislite da ponašanje šteti bebi, jer ukoliko je u pitanje zdravlje bebe – obavezno treba promeniti stil roditeljstva.

Ne smete da budete sebični i da sa sobom na koncert ili žurku vučete bebu kojoj je vreme za spavanje. Isto tako ukoliko primećujete da dete Vaše priljateljice ujeda ili udara Vaše dete, a ona uopšte ne reaguje na to – treba da pričate o tome.

Znaci da bebi ne odgovara Vaš stil je kada puno plače, izgleda depresivno, nezadovoljno i ne razvija se pravilno – tada je vreme da ustanovite šta smeta Vašoj bebi, da menjate stil roditeljstva i obavezno posetite pedijatra.

Savet za ovu nedelju

Govorite sa detetom kao odrasli i nemojte da imitirate bebeći jezik. Brže i lakše će naučiti ispravno da priča ukoliko sluša ispravne reči i rečenice. Zamolite i bake i deke, ali i bebisiterku da pričaju normalno a ne “bebeći”.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (422)

  1. Za ove mame koje ne spavaju noćima… ja sam svoju bebu dojila do pre neki dan (sad je napunila godinu). i sve dok sam je dojila, budila se na svaki sat vremena da sisa… svaku noć, po celu noć. a od hrane super ruča sve ostalo. dakle, samo navika. i sad kad smo prestali sa dojenjem, na moju inicijativu, spava odlično. samo strpljivo…

    42
  2. Zaboravila sam da dodam da ga dosta muce i zubi,i jos uvek imamo problem sa gasovima, pa mozda je i to razog budjenja… Ja se brinem da joj ne fali mleko… Inace ima 8 zuba..

    5
  3. Drage mame, moja beba sutra puni 9 meseci, a ja sam trudna ponovo, u trecem mesecu. Totalno sam u bunilu sto se tice mleka. Moja beba doruckuje uglavnom zitarice sa vocem, keksom, jogurtom… Rucak je uglavnom meso sa povrcem ili zumance sa povrcem, uzina je voce sa keksom, a vecera opet zitarice… Do skoro je samo sisala uvece, posle vecere je okupam ponudim joj da sisa, i ujutru jos jednom. Medjutim, moja beba je do uvodjenja cvrste hrane spavala sjajno. Zaspi oko 20/21h, probudi se oko 4h, sisa i nastavi do 7h. Otkad sam mu uvela cvrstu hranu i smanjila podoje na ujutru i uvece, budi se cesto nocu, na sat, dva, i spava i place… nekada je samo malo uzmem i nastavi, a nekada ne vredi nista osim da joj dam da sisa, i tako to traje po celu noc. Sad zaspi oko 21h, probudi se oko 23h, nekad 22h, uzmem je malo i nastavi, onda se ponovo budi oko 1h/2h, dam joj caj koji obozava, popije i nastavi da spava. ONda se opet budi oko 4h, tad joj dam da sisa, i onda na svakih sat, dva se budi i sisa po malo i nastavi i na kraju ustane oko 8h. Ono sto me sada muci, ja imam sve manje mleka, i ne znam koliko on popije u toku noci. Doktorka mi je rekla da ce uskoro odbiti mleko, jer sam trudna i mleko vise nije isto, ali to se ne desava. Da li da kupim neko adaptirano mleko, koliko treba da popije i kada da mu ponudim? Ne znam ni zasto se nocu toliko budi, da li se nekom to jos desavalo… ?Cesto i sanja ruzno, pa se probudi sa vriskom… Izvinite sto sam oduzila..

    17
    • Draga Marina I mi imamo ovaj problem sa spavanjem od kad smo krenuli sa cvrstom hranom. Ja sam probala da mu ne dajem da siki kad se probudi,ali onda vristi I ne mogu da ga smirim,a kamoli uspavam.Dr kaze da je to normalno…ja samo znam da sam umoooorna.

      12
    • To je sigurno zbog zubica. Dete nije gladno nocu, vec trazi utehu i neznost. Proci ce i ta faza, samo strpljivo. Probajte da mu date paracetamol sirup pre spavanja.

      17
    • Draga , ja imam bliznakinje koje su danas napunile 9 meseci moj savet ti je da uvedeš normalno mleko, mi ga koristimo već mesec dana, a moje cure spavaju 12h .Ujutru kad se probude dam im 260ml mleka sa malo plazme , oko 12h voćne kasice , žitarice,popara,palenta…oko 16 povrće sa mesom, oko 20h obično mleko sa malo plazme iako su bliznakinje imaju 9kg 🙂 ne slušaj doktore, već slušaj svoje dete😀

      35
    • Marina, ja sam u istoj situaciji, posto je proslo oko 11 meseci od posta, da li bi mogla reci kako je sve proslo, da li si uvela adaptirano mleko, do kada je bebac sisao i kako sr sada snalazis sa dve bebe? Znacio bi mi tvoj odgovor

      3
    • Draga Ivana,moj stariji sin sad ima 21 mesec,a mladji 5 meseci. Ja sam malo u nezgodnoj situaciji,mama mi je bolesna od raka,gradimo potkrovlje iznad mojih,muz radi po ceo dan,i na poslu i na kuci,tako da sam prakticno sama. Moj tata mi pomogne tako sto mi izvede starijeg malo napolje,koji je postao nemoguc. Hiper-hiper aktivan. Ne voli da spava,a i kad spava cesto se budi. Manji je bio super do pre mesec dana,sad i on uglavnom trazi na ruke. Grcevi jos nisu prosli. Spavaju u razlicito vreme uglavnom. Jedan krene,drugi ustaje. Nocu se setam tako iz sobe u sobu,jer muz krece u 3:30 na posao. Tesko je,ali mozda zbog situacije. Dobro je sto stariji nije ljubomoran,obozava brata. Stalno ga lize,trci kad place… Iskreno,najbolje se organizujem kad sam sama. Ucices u stos,samo trebala malo vremena. Sin mi je sam prestao da sisa sa 10 meseci,i tad je bacio i cuculu.Doktorka mi kaze da se mleko menja u trudnoci,pa mozda zato vise nije hteo. Do godinu dana sam mu davala adaptirano mleko,posle kravlje. Nisam te bas ohrabrila,ali ne bih da te lazem. Ja sam inace tip mame koja bas i ne voli da pusta decu da placu,ne mogu da slusam jer mi to stvara nervozu,zato mi je dodatno tesko. Moja sestra koja ima jos manju razliku,kaze da ce kasnije biti banja,kada manji bude malo porastao,onda ce se njih dvojica igrati zajedno,pa na mene nece da obracaju paznju. Jedva cekam da dodje to vreme. Bude mi zao sto sa velikim ne mogu da skitam,da idemo napolje duze,da imamo dosta vremena za nas same,ali taman kada porastu i pocnu da budu svesni svega,pamtice lepe trenutke jer cemo tada biti svi zajedno. Bice tesko,ali organizacija i zivci su najpotrebniji ☺. Ako te interesuje jos nesto,tu sam.

      7
  4. Prosto moram podeliti ovo sa vama ovde…moja beba ima oko 7 i po kg mozda malo vise, a na kontroli je dosla beba koja ima 5m (znaci 4m mladja) i imala 8 i po kg..bas sam se..utrontala…

    10
    • Ne brini ništa, moj beban rodjen sa 3200 sa 4 imao 10, a sa sest meseci 12kg iskljucivo je didao do sestog, zdrav i veseo, a ja sam brinul. Sve je stvar genetike. Naravno ako su iskljuvene ostale mogucnosti i ako je beba zdrava i srecna

      5
    • Znam da je post odavno, ali moram da dodam 🙂 tako je i moj sin pre par meseci, imao je 6 m, a druga beba u savetovalistu 4 m i bila je duplo veca od njega. A moj muz i ja smo dosta visi i krupniji od roditelja te druge bebe :’) izgledalo je kao da smo zamenili bebe :’))

      6
    • Drage mame, lepo se nasmejah sada citajuci ove stare komentare 🙂 mi smo sada vec velika i izuzetno aktivna devojcica od 16 meseci i 10kg. Jedemo kao mecava, sikili malo jace od godinu i izuzetno smo jaki 😘

      5
  5. Pozdrav mame, naša Ivona ima 9 meseci i 3 dana. Super napreduje i ima samo jedan zubic. veoma je radoznala,voli da se igra zveckama,puze samo po krevetu. Na podu kad je uvek pokusava da ustane na noge,ali ne ume sama da stoji. Uz moju pomoc ide po kuci. Imamo problem sa muzikom,po ceo dan bi da je slusa i da vozi u dubak. Najvise voli decije pesmice. brinem se da li to moze negativno da utice na nju? i da li ste vi imale slicna iskustva?

    9
    • Duvak se ne preporucuje uopste, moja ga je po 5 min vozila kad je imala 6m, mesec dana joj je bilo zanimljivo. Svesna sam da se dubak ne preporucuje ali nemojte bas preterivati. Debe ne treba da hoda uz Vasu pomoc jer kada njeni kukovi budu jaki i ona spremna ona ce sama i krenuti, prvo uz namestaj pa posle i sama. Ovako mozete samo naskoditi, a verujem da Vam to nije cilj 🙂 Sve najbolje

      24
    • Pozdrav za mame i lepe bebice…i ja sam skroz ostala bez ideja za obroke…moj Lazar ima 9 meseci i 2 dana,bas,bas aktivan,nasmejan bebac…sam je ustao kada je hteo drzeci se za ogradicu,stalno se smeje,prica nesto svoje,zubic nam je tek prvi probio,ali nema ni veze :-)…ujutru ruckamo palentu,poparu,griz,pavlaku,krem sir,bananu,mladi sir,to mu kombinujem pa onda uzina voce,pa jedno mlekce,onda povrce sa mesom ili zumancetom,i uvece zitarice,pa siskamo,pa nocu opet mlekce i siskamo i sve tako :-)…ako neko ima neku ideju,bas bi mi dobrodoslo,da promenimo malo rutinu…imamo i malo starijeg batu,mog sestrica,pa ga pratimo i za sada super rastemo,ali svaki savet je koristan 🙂 :-*

      6
    • Ja mojoj beki dajem za dorucak mlevenu plazmu i mleko (adaptiranu mlecnu formulu napravim i pomesam sa plazmom), ili bananu sa zitaricama ili sa plazmom, a moze i jabuka i sargarepa barene sa plazmom ili pirincanim pahuljicama… Sve je hranljivo i ukusno 🙂 Za rucak povrce sa piletinom ili curetinom… Inace od povrca samo sargarepu, krompir i tikvicu, probala sam i spanac ali on mu ne prija uopste… Sad cemo jaje da probamo odnosno zumance 🙂

      19
  6. Moja beba ima devet mjeseci, puza diže se oko stola hoda, ima 6 zubića priča svašta nesto Haha i jako je dobro dijete , no medjutim saznala sam juce da sam opet trudna i to je neočekivano, pomalo me strah i zanima me da li ima jos neka zena koja je tako brzo opet zatrudnila i kako se snalazi

    2
    • Draga Selvedina, upravo sam pisala o tome. Ja sam takodje trudna,isto neocekivano, i takodje me to plasi, tj. ne plasi u pravom smislu, vec ne znam kako cu sa svojom bebom to izdraziti, pogotovu sto smo sami po ceo dan, tata nam radi i nemamo drugu pomoc. Moja beba je u sustini ok, sedi na podu, puzi, igra se, ali kada dodje red na spavanje, nikako ne mogu da je uspavam drugacije nego na rukama. Sad i nekako izdrazavam, treci sam mesec, a kako ce to biti kada bude veci stomak, ne znam. Pokusavala sam da je pustim da place da zaspi sam, al on place dugo, dugo i samo se uznemiri i totalno razbudi, i onda naredna tri sata je budan. Moja sreca je u tome sto trudnocu ne osecam toliko, nije mi toliko lose, kao sa prvom…

      7
  7. Moja bebana je ove sedmice usla u 9 mj.
    Vec ima 6 zubice (dole jedinice,gore dvojke i jedinice)
    Pocela je govoriti (BA-BA),sjedi samostalno,a pocela je i da se izdize na koljena,pa na nogice oslanjajuci se na sto,krevet…Veoma je hiperaktivna,energicna :)i prava ljutica ako nije po njenom.😕😦😨😅

    12
  8. Moja devojčica ima 9 meseci i nedelju dana. Ima samo jedan zubic, drugi se tek nazire, sedi samostalno ali ne puzi, ne hoda, ne izgovara jos reci. Jede sve i sisa, lepo spava celu noc, a u toku dana dva puta po sat vremena. Lepo napreduje ima 8,5 kg. Poz svimma….

    13
  9. Pozdrav svim mamama, moj beban ima 9 meseci i 7 dana, skoro su mu izasla 2 zubica, jako aktivan deckic puzi dize se uz namestaj seta uz namestaj, igra uz decije pesmice 🙂 Ujutru i uvece pije mlekce a preko dana rucka 4x dorucak rucak uzina i vecera 🙂 nego spavanje nam je nikako, budi se mnogo nocu nekad i 7,8 puta. kada se probudi 3x ja sam odmorna 🙁 ne znam sta vise da probam i kako da bar duze prespava noc. Savete kao sto su ne daj mu mnogo preko dana da spava, ili daj mu jacu veceru, sam probala i situacija je ista :/ ako neka mama ima savet volela bih cuti.

    10
    • Draga Danijela, i mi smo imali isti problem. Nas bebac se budio nocu na svakih 7 minuta, nema sta nismo pokusavali da prospava sto duze nocu ali nista nije uspevalo, dok nismo shvatili da su to jednostavno zubi. Sa gornjim kecevima nam je bio pakao, cak je i hranu odbijao. On sada ima 8 ipo meseci u 6 zubica, spavanje nam se znatno popravilo. Budi se jednom do dva puta nocu i mnogo nam je lakse. Nema razloga za brigu, decaci su vise osetljiviji i teze podnose nego curice u vecini slucajeva. Izdrzite jos malo i bice lakse kada izbiju i gornji. 🙂

      6
  10. Nas beban ima punih 9 meseci. Ima 6 zubica,puzi,stoji pravi inventar po sobama. Njega smo motivisali da puzi sa auticem na daljinsko upravljanje. Prespava celu noc,crtace i nevoli vise slusamo muziku i provodimo vreme napolju,pije dosta vode sokice nevoli. Pozz za sve mame i decicu💋

    9
  11. Moja beba ima 9meseci i 7 dana..ne priča ne stoji, sedi sama ali je to ne stabilno, odsutan je u većini slučajeva samo mu crtaći drže pažnju.fizički je napredan dečak , a psihički mislim da nije..pa sam se uplašila da li nije autizam

    4
    • Budi uporna,stavljaj ga da stoji,naravno drzi ga i stavljaj ga da sedi.Ubacuj ga u dubak.Vidi okruzi ga necim zanimljivim,neko sareno cebence da sedi,pa na dubak stavi neke lepe sarene igracke,izlepi mu sobicu stikerima.Moj maleni ima isto koliko i tvoj i nije hteo da sedi uopste a bila sam uporna,stavila na pod sarene puzzle one meke gumene i svako vece pre spavanja sedi sat vremena gleda u puzzle i igra se igrackama,stavim ga da sedi meni izmedju nogu i tako sam mu sedenje pretvorila u zabavu.daj mu zvucne igracke i neke sto svetle.javi kako napredujete

      15
    • Izbacite crtace bar na neko vreme. Probaj da ga zainteresujes sarenim knjigicama, zvucnim igrackama… Moja devojcica nije bas bila zainteresovana za igracke dok joj nisam dala sarene casice sto se slazu jedna u/na drugu, jedino su one uspele da joj zadrze paznju duze od 2 sekunde.
      Sto se crtaca tice, znam jedno dete kome su od najranijeg uzasta crtaci bili glavna,da ne kazem i jedina zanimacija. Sada ima 4 godine, ne govori i skroz je asocijalan, a kazu da nije autizam. Iz tog razloga kazem da ih malo zaboravite…
      Ako imate u blizini neko dete slicnog uzrasta kao vase, ili malo starije, mozda ne bi bilo lose da provedete malo vremena zajedno. To dete bi moglo stimulativno da deluje na vasu bebu.

      8
    • Nemojte uopšte da mu puštate televiziju…Pogledajte malo na internetu koliko je to štetno…Moj sin je zbog toga jako kasno progovorio…Zbog toga beba nema interesovanja za svet oko sebe…videćete drastičnu promenu posle dve, tri nedelje kako ne gleda crtane…drugo dete…

      12
    • moj pije Aptamil 2.. kravlje ne koristim iz razloga sto i kad bih htjela, ne znam sta bih mu dala, a da to nije Kravica, jer to ne zelim da mi beba pije-jos uvjek. nije ni za nas preporucljivo-puno antibiotika i cega sve nema…
      pozdrav ¸

      19
  12. Pozdrav i od mene svim mamama i mališanima.
    Moj sin je prava dobrica, od rodjenja ima svoj red i rutinu, od 5og m spava cijelu noc od 20h-7ipo/8h, jede sve sto je dozvoljeno za njegov uzrast, ima 5 zubica, dosta setamo, a kada smo kuci voli da se igra u ogradici, pravi je veseljak i stalno se smije, medjutim ono sto me muci je sto ne puzi, ne podize se sam da sjedi (vec samo kad ga mi stavimo), a još manje da stoji, malo me hvata panika oko toga i ako znam da je svaka beba za sebe, ako ima jos neka mama slicnog bebca neka se javi!

    10
    • Spustajte dete na pod po ceo dan. stavite neko ćebe i nek se prevrće. Probajte par dana i videćete sami razliku. Detetu treba tvrda podloga i sloboda da bi se razvijao. svu sreću vam zelim i javite jel imalo rezultata.
      p.s. mozda se malo buni u pocwtku ali ne odustajte

      16
    • Hvala Vam, probacu, jer mi zaista dosta vremena provodimo napolje, zivimo na moru, pa smo na obali dosta dugo preko dana, ali cu morati u ovom slucaju u dvoriste da prostrem cebe pa da vidimo 😉

      4
    • I moja beba ne sedi sama,ne puzi,ne stoji,ja sam takodje brinula zbog toga citajuci komentare drugih mama ovde,ali mi je fizijatar rekao da bebe i ne bi trebale da se forsiraju na bilo sta i da je neko najnormalnije vreme kad beba krene sama da sedi sa 9 punih meseci,nikako pre toga.

      18

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Vaša beba ove nedelje

Strah od stranaca može da se pojavi kod beba i sa šest meseci, a može da postigne vrhunac sa godinu dana. Najčešće se ljavlja između osam i deset meseci. Oko petine beba nikada ne prođe kroz tu fazu. Strah od stranaca se pojavi kada beba shvati da su samo mama i tata (možda još baba ili bebisiterka) oni koji se brinu o njoj dok je ostali samo razdvajaju od njih. Neke bebe zbog toga teško podnose odvajanje od majki, pogotovo ako još uvek sisaju.

U ovom slučaju možda ćete morati da ograničite vreme razdvajanja od deteta bar dok ne prođe ova faza. Ukoliko vaša beba pokazuje strah od stranih ljudi, nemojte je siliti da bude društvenija. Upozorite vaše prijatelje, rodbinu da beba prolazi kroz fazu odrastanja i da je može uplašiti nagli pristup. Zato kada dolaze u goste bolje da je ne grle i ne ljube odmah pri ulasku nego da joj priđu postepeno sa osmehom, pričom.

Vaš život ove nedelje: Različiti stilovi roditeljstva

Na sreću nismo svi isti, kako postoje razni ljudi, tako postoje i razni stilovi roditeljstva. A i deca su nam različita. Neke bebe ne mogu bez rutine, dok su druge fleksibilnije i dobro podnose novine.

Neke mame se čvrsto drže dnevne rutine dok su druge majke opuštene i daju da im beba, ili drugi ljudi i događaji, diktiraju tempo. Postoje majke koje se vrate na posao nedugo nakon porođaja i ostavljaju bebu sa bebisiterkom, dok druge ne žele karijeru, već bi radije da budu sa svojom bebom prvih nekoliko godina.

Ko greši, a ko je u pravu? Ukoliko je beba zdrava, zadovoljna, fizički i psihički se dobro razvija onda je sve u redu. Svaki roditelj treba da bude roditelj na način koji mu najviše prija. Nemojte kritikovati Vašu prijateljicu zato što ne želi da se vrati na posao ili zato što, po Vašem mišljenju, uspavljuje bebu suviše rano ili kasno. Setite se kako se Vi osećate kada Vas drugi kritikuju. Reagujte jedino ukoliko mislite da ponašanje šteti bebi, jer ukoliko je u pitanje zdravlje bebe – obavezno treba promeniti stil roditeljstva.

Ne smete da budete sebični i da sa sobom na koncert ili žurku vučete bebu kojoj je vreme za spavanje. Isto tako ukoliko primećujete da dete Vaše priljateljice ujeda ili udara Vaše dete, a ona uopšte ne reaguje na to – treba da pričate o tome.

Znaci da bebi ne odgovara Vaš stil je kada puno plače, izgleda depresivno, nezadovoljno i ne razvija se pravilno – tada je vreme da ustanovite šta smeta Vašoj bebi, da menjate stil roditeljstva i obavezno posetite pedijatra.

Savet za ovu nedelju

Govorite sa detetom kao odrasli i nemojte da imitirate bebeći jezik. Brže i lakše će naučiti ispravno da priča ukoliko sluša ispravne reči i rečenice. Zamolite i bake i deke, ali i bebisiterku da pričaju normalno a ne “bebeći”.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Petak, 05.12.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije