Vaša beba ove nedelje
Vaš bebac sada može da se okreće u ležećem položaju na obe strane tako da od sada, manjenje pelena postaje pravi izazov za roditelje i za bebe neverovatna zabava. Podstrek za okretanje na stranu može da bude igračka ili baš vi. Zapravo, beba se tako kreće i jača mišiće. Nemojte joj uskraćivati ovu zabavu. Pružite joj dovoljno bezbednog prostora i podstreka i NIKADA nemojte dete ostaviti samo na stolu za prepovijanje!
Vaš život: Kupovati ili praviti kašice?
Kupovati kašice za bebe ili praviti ih kod kuće – ovu dilemu svaka majka doživi barem jednom tokom uvođenje čvrste hrane. Postoje mame koje smatraju da je najzdarvije i najbezbednije kada one u svojoj kuhinji naprave kašicu, dok druge mame tvrde da nema ničeg udobnijeg i jednostavnijeg od kupovne kašice. Većina roditelja ipak i kuva i kupuje kašice svojoj bebi.
Na šta treba da obratim pažnju kada kupujem kašice?
Ukoliko kupujete hranu, treba da čitate etikete: nemojte kupiti kašicu ukoliko sadrži veštačke boje i arome, konzervans, šećer, kukuruzni sirup, modifikovani jestivi skrob, natrijum glutaminat. Ukoliko možete, kupujte kašice koje su pravljene od organskih, prirodno gajenih namirnica. Jako je bitno da ispoštujete rok upotrebe koji je naveden na teglici – ukoliko se ne iskoristi na vreme – obavezno bacite hranu.
Na šta treba da obratim pažnju kada pripremam hranu za bebu?
Kada pripremate hranu kod kuće, vodite računa da izbegavate hemijski zagađene sastojke.
Pitajte na pijaci da li su voće i povrće prskani i kupujte ono čemu je sezona jer verovatno sadrži manje hemikalija, i ljuštite i perite voće i povrće. Isto tako birajte meso koje je odgajano bez hemikalija i antibiotika – najbolje je kupovati od malog proizvođača sa sela čija je stoka veterinarski kontrolisana.
Tokom kuvanja, vodite računa da oprema bude besprekorno čista. Namirnice kuvajte bez dodavanja šećera, soli i drugih aditiva. Hranu koju beba nije pojela možete držati u frižideru najviše 24 sata.
Savet za ovu nedelju
Da bi beba razvila krupne motoričke veštine kao što su sedenje, puzanje, hodanje, treba da radite vežbice. Dok beba leži, neizmenično joj savijajte nožice. Dok hvatate dete za potkolenicu naizmenično savijajte i pružajte noge jer tako jačate mišiće nogu, a povećava se i pokretljivost karličnog pojasa i kolena. Da bi povećali pokretljivost zglobova, treba kružiti nogicama. Obuhvatite potkolenice deteta i skupite mu noge privodeći bedra ka stomaku. Raširite noge na stranu, pa ispravite noge kao u početnom položaju.
Komentari (0)