Foto: Freepik

Vaša beba u 3. nedelji

Izvor: Bebac

Vaša beba ove nedelje

Bebe obožavaju da sisaju, zato ih nemojte obeshrabrivati. Zapravo, iznenadićete se kako cucla varalica može da smiri bebu i pomogne joj da zaspi. Kada stavljate bebu u krevetić, legnite je postrance: jedno veče na levu, a drugo veče na desnu stranu. Preko dana, kada je beba budna, stavljajte je da leži na stomaku kako bi razvila mišiće vrata koji će joj kasnije pomoći da se odiže, prevrće, sedi, puzi… Ako bebu stalno stavljate u isti položaj, na primer na leđa, postoji verovatnoća da će joj glava na potiljku postati ravna.

Vaš život: Vezivanje za bebu

Neke mame kažu da im se ljubav prema bebi javila u onom trenutku kada su ugledale bebca još dok su ležale na porođajnom stolu. Vezivanje za bebu ipak nije magični i jedinstveni trenutak iz porođajne sale. Kod većine mama to baš i nije tako. Naprotiv, kod polovine mladih majki osećaj povezanosti sa bebom nastaje dugo, nekad toliko dugo da se i one same zabrinu i pomisle da sa njima nešto nije u redu.

Porođaj i oporovak od njega mogu psihički da utiču na ženu posebno ako su postojale komplikacije. Kod nekih žena oporavak je takav da su jedva i videle svoju bebu što može da stvori anksioznost.

Ipak, ma kako bilo, gledajte na odnos sa bebom kao na odnos sa bilo kim: i za tu vezu treba vremena da bi se razvila u lepu i kvalitetnu. Zato sačekajte da se oporavite kako biste sa bebom mogli da provodite sve vreme ovog sveta, a tada će se i ljubav poprilično rasplamsati.

Kolike ili grčevi

Šta su kolike?
Kolike izazivaju frenetičan plač zdravog, sitog i suvog novorođenčeta. Grčevi se javljaju kod 25 % beba mlađih od tri meseca. Neki doktori definišu ih kao „pravilo trojke”: plač traje po tri sata, najmanje tri puta nedeljno, minimum tri nedelje (obično počinje između početka treće ili šeste nedelje bebinog života). Grčevi nestaju onako kako su se i pojavili, najkasnije do trećeg meseca.

Šta ih izaziva?
Niko ne zna. Neki veruju da nastaju zbog neformiranog bebinog digestivnog sistema. Drugi, pak, veruju da su stvar razvoja nervnog sistema ili bebinog temperamenta. Sve u svemu, ispostavilo se da grčevi kod beba više smetaju roditeljima nego bebi (stvaraju im osećaj krivice i nemoći).

Kako se izboriti s njima?
Pokušajte da stvorite umirujuće okruženje, potrudite se da bebi napravite atmosferu kakvu je imala dok je bila u vašoj materici: ušuškanu, smirujuću i ljuljuškajuću. Uvijte bebu u deku, i ljuljuškajte je u rukama ili u kolevci. Neke bebe koje muče grčevi mogu da se smire samo ako se vozaju automobilom, pa u onim trenucima kada više ne znate kako da je umirite, provozajte je malo po gradu, ali isključivo u autosedalici – možda će se smiriti. Ili, probajte da joj masirate stomačić, radite sa njom vežbice pritiskajući njene nožice na stomačić. Raspovijte je i prislonite uz sebe ili joj prislonite na stomak toplu pelenu…

Slušanje bebe koja ne prestaje da vrišti može da bude izuzetno frustrirajuće i naporno, zato pronađite nekog ko će vas odmeniti makar na pola sata. Ako morate bebu da ostavite na nekoliko sekundi u kolevci ili nekom drugom sigurnom mestu kako biste otrčali do toaleta ili samo da se na miru isplačete koji minut, čak i ako ona plače, ne brinite, ništa joj se neće dogoditi.

Ako beba ne prestaje da plače, ne napreduje i ima povišenu temperaturu – obavezno se javite lekaru.

Savet za ovu nedelju

Držite svoju bebu na grudima što češće: pored mleka, beba se hrani i maminom toplinom i ljubavlju. Ne brinite da ćete je tako razmaziti: ona jednostavno treba da zna da je volite, da je željena i da je uz vas sigurna.

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (547)

  1. Pozdrav. Bebu samo dojim. Imamo dve nedelje i ne kaki svaki dan. Nema grceve niti se grci i place. Citam da je normalno da dojene bebe mogu da ne kake i po 10dana. Neka iskustva znacilo bi mi bas jel to normalno ili ne

    0
    • Mi smo koristili kod prvog deteta i davali smo pre svakog obroka jednu pipetu. Nama su se pokazale kao odlične i grčevi su kroz par dana popustili tj.smanjivali su se od prvog dana korišćenja i vrlo brzo su prestali skroz.

      0
  2. Zdravo mame. Na porodjaju sam saznala da mi bebac ima na levu ruku samo palac i mali prst. U trudnoci mi nisu hteli reci kako ne bih pobacila. Da li je neko imao slicno iskustvo ili mi samo pomoci kod kog privatnog doktora ici. Hvala.

    10
  3. Pozdrav mame 🙂 Sin mi ima 3 nedelje, hrani se iskljucivo dohranom. Nije mi kakio 5 dana, imao je konstantne gasove i grcio je stomacic i naprezao se kao da ce da kaki ali na kraju ne bude nista. Po savetu svekrve gurnula sam mu malo toplomer u guzu da izazovem stolicu i uspeo je da kaki taj dan. Ali evo posle toga vec drugi dan kako posle svakog jela place, napreze se, ima gasove i deluje kao da bi kakio a ne moze. Dajem mu probiotik koji se zove EsenBak. Da li neko ima isti problem? Ili bar savet kako da izazovem stolicu kod njega? Pritom dajem mu redovno vodice i caj od kima jer je na dohrani, radimo i vezbice ali nema pomoci..

    25
    • Promenite mleko! Moja beba ima isto 3 nedelje isti problem smo imali, od kad koristimo Hipp 1 mleko i biogaju jednom dnevno 5 kapi, kaki 6-7 puta u 24h. Zuta stolica. Vasa beba verovatno kaki zeleno?

      3
      • Presli smo i mi na Hipp, sad kaki svaki drugi dan ali mu je stolica i dalje zelena. I muci se malo da iskaki. Napreze se dosta. Rekli su nam da vise dohrana ne menjamo jer smo probali vec par i od svake bude isto.

        1
    • Ja sam jucer sa bebom na hitnu morala ici jer nije kakio 3 dana i to su u njemu sve neke tvrde kuglice, njemu je pukao i analni otvor od naprezanja , ja sam sve pokusavala masiranje stomaka grijanja stomaka topla kuplka ali nista u hitnoj su mi rekli da mu nogice pritiskam na stomak kad vidim da se napreze i da izazovem toplomjerom stolicu nakon patnje nekoliko sati ja sam uspjela da mu to izvadim al je plakao i vristao da sam i ja snjim plakala
      rekli su mi da mu razblazim vise hapu sa vodom i izmedju svakog obroka 10ml kamilice sa malkice secera, ja sam tako uspjela , ne cekajte puno jer se beba pati , otidjite doktoru mozda mu dadnu i klizmu blagu

      0
  4. Zdravo mame, bebica ima 16 dana, dojim je, ali poslije moram da dodam 60 ml dohrane (nekad popije sve, nekad pola). Juce sam pokusala cijeli dan samo dojiti, ali noc nismo izdrzali. Zna li neko iz iskustva koliko ce se ovakvo dojenje odrzati, hoce li odbiti dojku zbog flasice? Tesko mi je da se pomirim sa ovom situacijom 😔😔😔 I da, treba li i dalje da se izdajam pumpicom? Hvalaaa unaprijed na odgovorima!!!

    3
    • budie uporni meni je isto bilo pa ga stalno morala dohranjivati, stavljati bebu sto cecse da sisa jer ce on navuci tj.mlijeko se prilagodjava potrebama bebe, pijte dosta tecnosti

      3
    • Meni je patronožna rekla da posle dojenja dodatno iscedim svoje mleko i da čuvam u frižideru i da mu to dajem. Tako dodatno podstičete laktaciju i da se stvara više mleka. Kada dojimo ne znam koliko je baba tačno konzumirala. Dojite kada god da traži, neke bebe traže i na sat vremena. Ja ga dojim ceo dan, i uveče samo dodamo to mleko koje sam iscedila i sačuvala posle svakog dojenja i sada zaspi mnogo lakše. Uveče je mleko uvek slabije nego ujutru, pa verovatno zato bebice imaju problem da su gladnije.

      0
  5. Pozdrav, beba se hrani na majcino mlijeko i na dohranu. Ne mozemo znati koliko mlijeka dobije iz dojke . Uglavnom danas je 15ti dan, pa me zanima omjer majcinog i adaptiranog mlijeka buduci da bebica nece sa pusti dojku po dva sata i posliej toga opet place. Negdje sam naso tabelu da sad ide oko 90 ml mlijeka (od trece sedmice). Ako ko ima kakvo rjesenje

    7
    • Pusti bebu samo da sisa, sto je duze na dojci vise ce se mleka stvarati. Moj je znao u pocetku da trazi na svaki sat i sisao je bas dugo, tako beba navlaci vecu kolicinu mleka. Nece to trajati dugo, eventualno par dana. Samo ne ogranicavajte podoje, a kad god zaplace vi dajte da sisa. Ad polako smanjujte i na kraju izbacite, nista nije zdravije od majcinog mleka kad ga vec imate

      16
  6. Desava li se nekome da beba fino sisa a kad se izmuze samo moze 30,40ml
    meni vise beba moze da posisa nego ja da se izmuzem,u cemu je problem znate li?
    mozda sto imam lose bradavice pa pumpica ne moze da izvuce

    17
    • Meni se to isto desavala.Cula sam se sa dr.i pat.sestrom i rekli mi da pocnem da pijem LACTIL ujutru i uvece sa dosta vode.Evo pijem vec treci dan i mleka ima bas<3Ima toliko da beba lepo sisa i uvek posle podoja sa pumpicom izvucem jos nekih 60ml.Inace pumpica mi je AVENT!

      1
    • Pozdrav beba mi ima nedelju dana pre dojenja uvek rucno izmuzem mleko u jednoj ciniji za pola sata 50-60 ml muzim trebate naci centar kod bradavice gde curi mleko radim rucno i uopste ne treba pumpica za izmlazanje…

      1
  7. Treba mi neko da me ohrabri da nastavim pokusavati dojiti.. bebac ima 3 nedelje, prvu sedmicu je bio na dohrani jer ja iz zdravstvenih razloga nisam mogla dojiti.. kad je imao sedam dana poceli smo polako sa dojenjem, koje je on pomalo odbijao hoce nece, navikao se na flasicu, bio mu je i jezik malo kratak(sad vise nije uspjeli smo to sa sisanjem rijesit).. guramo tako sa malo dojenja plus ad vec dvije sedmice. On se budi da jede na svaka dva sata, ja mu prvo dajem siku on krene pa stane, nervoza, plac, vriska i nakraju popije 60 ml ad mlijeka.. Ja ostanem bukvalno uplakana i nikakva jer prvi put u zivotu nesto ne uspijevam.. ne ide.. polako odustajem jer je stresno i nikom ovakva ne trebam pa ni njemu. Prije 7 dana smo bili kod pedijatra i zalio nam se kako je malac dobio skroz malo na kilazi.. Danas kad smo isli na kontrolu malac je dobio gotov 600gr za ovih 7 dana i to je njoj bilo bas bas previse.. i rekla nam je da smanjimo hranjenje.. jutros otkako je podojio, bukvalno je izvukao sve i sad vidim da nema nista, ne nadolazi.. povezujem to sa ovim desavanjima. proslo je vec 4 sata dojke nisu nadosle, mlohave su.. brine me sto je previse dobio na kilazi, bojim se onog ad mlijeka, krivo mi je sto mu moram to davati.. muz kaze da odustanem da ga prebacimo skroz na ad, ali .. pukla sam skroz.

    6
    • Nemoj da brines i meni je isto tako celu nedelju,imala sam malo tezi carski rez,brinula,malo pre vremena rodjena beba,sve se skupilo i nece mleko da nadodje treba mi najmanje 4-6 sati,dohranjujem bebu redovno,mirna je i spava normalno kaki,nemoj da odustajes,dokle god imas mleka hrani bebu i nemoj da brines,bebe vise mnogo napreduju kad se dohranjuju

      1
    • Prvo, ne smeš da brineš i da budeš pod stresom. Opusti se, beba oseća tvoju nervozu i moguće je delom plače i zbog toga.
      Drugo, stavljaj bebu na grudi, kao da dojis, što češće
      Na taj način se mazite, zblizavate, a i beba sisanjem podstiče nadolazenje mleka.
      Možeš da pokusas i da staviš silikonsku bradavicu, a da dohranu daješ na kašičicu umesto na flašicu (kao u porodilistu što rade).
      Srećno i samo polako!

      5
    • pokusajte bez dodavanja ad mleka, stavite dete na sisu i kad deluje prazna ono ce vuci vuci i podstaci laktaciju, samo budite uporni i stavljajte sto cesce na,dojku da bi krenulo mleko. evo ja dojim blizance po drugi put, mnogo je tesko ali budite uporni i za mesec dva,ce vec sve preci u rutinu. mleka imate sigurno ne dajte davas zavaraju samo je vazno pustiti dete da vuce kako bi se. podstaklo stvaranje mleka dodatn. srecno i ne dajte se! sve mi mame dojilje smo uz vas!;)

      8
    • I mi se patimo od rodjenja. Desnu cicu hoce i nekako, lijevu nikako. Izdajam se na pumpicu, dajem na medela flašicu sa sisacem calma (oponaša dojku)y da nema tog sisača ne bi nikad naučila sisati. Isto je nepravilno držala jezik, a o ozljedama koje sam imala na dojkama, ne želim ni da pricam. Bilo je strasno u početku. Ali evo, imamo dva tjedna i borimo se svaki dan.

      2
    • Nemoj da se brines to sto dobija 600gr na kilazi to je odlicno, i pusti ti njih sta oni pricaju. A dojenje. Izbaci preko dana ad mleko, pokusaj ga samo doiti neka bude to i na 15 minuta nema veze dan je nije noc. Vidi kako napreduje. Ne mora da znaci ako ti dojke nisu pune da nemas mleka, uvek imas mleka dovoljno samo sto vise bebu na sisu. Srecno.:)

      1
    • Moj isto navikao iz flasice odma krene a na sisi se mora malo potruditi , ja uzmem pumpicu navucem malo bradavicu i mlijeko i onda mu dam da se ne dere, jer me gura od sebe i bude bas ljut hahaha onda nece nikako

      0
    • Mene je bolelo 10 dana, tada su mi skinuli spoljne konce i sve je bilo mnogo lakše.
      Ja sam stavljala dole rivanol, natopim uložak rivanolom i stavim na ranu. On hladi i razmekšuje i smanjuje osećaj stezanja.
      Prskala sam i oktanisept.

      6
    • Isti slučaj. Čak sam primala injekciju za bolove.. Ali evo 15.dan, već je lakše, rana popušta. Takođe koristim kantarionovo ulje, namažem ranu. Čim konci krenu ispadati, odmah je lakše.. do tada, Bog zna kako sam ustajala iz kreveta i hodala😪

      0
  8. Beba 18 dana. Stalno traži sisu, samo se okreće ka njoj, povuče par puta i zaspi. Naravno bude i perioda kada vuče duže tj. Kako treba. Mokrih pelena koliko voliš i do 6-8, 1-2 kake obilne. Da li je moguće da joj je sika utjeha? Čim je odvojim kroz pola sata vriska.

    5
    • Naravno, bebi je sika i utjeha i maznja bukvalno sve. Takva je i moja beba bila <3broj mokrih pelena i pokakanih je super, to je znak da beba uzima dovoljne kolicine mlijeka i da napreduje, meni su savjetnice za donjene tako govorile da beba u prvih 4 do 6 nedelja treba da ima 6 do 8 mokrih pelena i 2 do 3 stolice u toku 24h .Moja beba je imala od 4 do 5 mokrih pelena i 1 stolicu dnevno pa je napredovala i super smo dojili. Vasa beba je super, i ako ste je podojili i opet trazi stavite je na podoj opet, bebe kako rastu tako sebi navlace vece kolicine mlijeka cescim i duzim sisanjem.

      6

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Vaša beba ove nedelje

Bebe obožavaju da sisaju, zato ih nemojte obeshrabrivati. Zapravo, iznenadićete se kako cucla varalica može da smiri bebu i pomogne joj da zaspi. Kada stavljate bebu u krevetić, legnite je postrance: jedno veče na levu, a drugo veče na desnu stranu. Preko dana, kada je beba budna, stavljajte je da leži na stomaku kako bi razvila mišiće vrata koji će joj kasnije pomoći da se odiže, prevrće, sedi, puzi… Ako bebu stalno stavljate u isti položaj, na primer na leđa, postoji verovatnoća da će joj glava na potiljku postati ravna.

Vaš život: Vezivanje za bebu

Neke mame kažu da im se ljubav prema bebi javila u onom trenutku kada su ugledale bebca još dok su ležale na porođajnom stolu. Vezivanje za bebu ipak nije magični i jedinstveni trenutak iz porođajne sale. Kod većine mama to baš i nije tako. Naprotiv, kod polovine mladih majki osećaj povezanosti sa bebom nastaje dugo, nekad toliko dugo da se i one same zabrinu i pomisle da sa njima nešto nije u redu.

Porođaj i oporovak od njega mogu psihički da utiču na ženu posebno ako su postojale komplikacije. Kod nekih žena oporavak je takav da su jedva i videle svoju bebu što može da stvori anksioznost.

Ipak, ma kako bilo, gledajte na odnos sa bebom kao na odnos sa bilo kim: i za tu vezu treba vremena da bi se razvila u lepu i kvalitetnu. Zato sačekajte da se oporavite kako biste sa bebom mogli da provodite sve vreme ovog sveta, a tada će se i ljubav poprilično rasplamsati.

Kolike ili grčevi

Šta su kolike?
Kolike izazivaju frenetičan plač zdravog, sitog i suvog novorođenčeta. Grčevi se javljaju kod 25 % beba mlađih od tri meseca. Neki doktori definišu ih kao „pravilo trojke”: plač traje po tri sata, najmanje tri puta nedeljno, minimum tri nedelje (obično počinje između početka treće ili šeste nedelje bebinog života). Grčevi nestaju onako kako su se i pojavili, najkasnije do trećeg meseca.

Šta ih izaziva?
Niko ne zna. Neki veruju da nastaju zbog neformiranog bebinog digestivnog sistema. Drugi, pak, veruju da su stvar razvoja nervnog sistema ili bebinog temperamenta. Sve u svemu, ispostavilo se da grčevi kod beba više smetaju roditeljima nego bebi (stvaraju im osećaj krivice i nemoći).

Kako se izboriti s njima?
Pokušajte da stvorite umirujuće okruženje, potrudite se da bebi napravite atmosferu kakvu je imala dok je bila u vašoj materici: ušuškanu, smirujuću i ljuljuškajuću. Uvijte bebu u deku, i ljuljuškajte je u rukama ili u kolevci. Neke bebe koje muče grčevi mogu da se smire samo ako se vozaju automobilom, pa u onim trenucima kada više ne znate kako da je umirite, provozajte je malo po gradu, ali isključivo u autosedalici – možda će se smiriti. Ili, probajte da joj masirate stomačić, radite sa njom vežbice pritiskajući njene nožice na stomačić. Raspovijte je i prislonite uz sebe ili joj prislonite na stomak toplu pelenu…

Slušanje bebe koja ne prestaje da vrišti može da bude izuzetno frustrirajuće i naporno, zato pronađite nekog ko će vas odmeniti makar na pola sata. Ako morate bebu da ostavite na nekoliko sekundi u kolevci ili nekom drugom sigurnom mestu kako biste otrčali do toaleta ili samo da se na miru isplačete koji minut, čak i ako ona plače, ne brinite, ništa joj se neće dogoditi.

Ako beba ne prestaje da plače, ne napreduje i ima povišenu temperaturu – obavezno se javite lekaru.

Savet za ovu nedelju

Držite svoju bebu na grudima što češće: pored mleka, beba se hrani i maminom toplinom i ljubavlju. Ne brinite da ćete je tako razmaziti: ona jednostavno treba da zna da je volite, da je željena i da je uz vas sigurna.

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Ponedeljak, 21.04.2025
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije