Nova vakcina za bebe: Vakcina protiv pneumokoka
Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije (SZO) 1,5 miliona osoba umre godišnje od bolesti koje se mogu sprečiti vakcinacijom, od toga oko 0,5 miliona oboljenja izazvanih bakterijom pneumokok kao vodećim uzročnikom, a gotovo polovinu čine deca ispod pet godina života.
Foto: Shutterstock
Od kojih bolesti decu štiti vakcina protiv pneumokoka?
Vakcina je visoko efikasna u redukciji invazivnih formi ovog oboljenja (meningitis – zapaljenje moždanica, pneumonija- zapaljenje pluća, bakterijemija), ali i kod svih drugih, od najučestalijih formi zapaljenja srednjeg uha kod dece uzrasta do 2 godine života.
Pneumokokna vakcina štiti decu od sledećih bolesti:
- upale uha
- upale pluća
- meningitisa
- sepse
- bronhitisa.
Takođe indirektan efekat vakcinacije je i u redukciji antimikrobne rezistencije koja se razvija nekontrolisanom primenom antibiotika kod obolelih osoba.
Kad se bebama daje vakcina protiv pneumokoka?
Vakcina protiv oboljenja izazvanih streptokokom pneumonije je u programu obavezne imunizacije kod sve dece uzrasta od navršenih 2 meseca života i sprovodi se konjugovanom polisaharidnom vakcinom.
Prva vakcina daje se sa navršena 2 meseca. Bebama se vakcina protiv pneumoka daje u tri doze u razmaku ne kraćim od 4 meseca, a do navršenih 6 meseci života.
Da li je potrebna revakcinacija vakcinom protiv pneumokoka?
Da. Revakcina protiv pneumokoka daje se bebama u jednoj dozi u drugoj godini života.
Ukoliko se primarna serija ne sprovede do navršenih šest meseci života, aktivna imunizacija se sprovodi predviđenim brojem doza za uzrast, do navršenih 24 meseca života.
Foto: Shutterstock
Da li postoje neka neželjena dejstva?
Kao i kod svakog leka, prilikom primene vakcine, može da dođe do neželjenih efekata.
Vaše dete može biti alergično na neki od sastojaka vakcine. Ukoliko se pojavi alergijska reakcija, to se obično dešava ubrzo nakon primene, dok je pacijent još u ordinaciji lekara.
Najčešće prijavljivani neželjeni efekti vakcine protiv pneumokoka su groznica i lokalne reakcije na mestu primene.
Komentari (0)