Ukoliko je žena zdrava, trudnoća se normalno razvija, nema podataka o problemima tokom prethodnih trudnoća, nema ni razloga da se zabrani putovanje. S druge strane, bilo koja komplikacija, odnosno rizik od razvitka komplikacija signal je da je najbolje ostati tamo gde se može dobiti adekvatna pomoć. Ako dođe do razvitka bilo kog zabrinjavajućeg znaka ili simptoma – krvarenja, bola u stomaku, kontrakcija, prskanja vodenjaka, oticanja nogu, glavobolje, smetnji sa vidom, promene u pokretima bebe, temperature – odmah se obratite lekaru.
Na putovanje je potrebno poneti ”najsvežije” izveštaje lekarskih pregleda i krvnu grupu.
Trudnice koje žele da putuju često strahuju od eventualnih posledica po trudnoću i plod i imaju mnogo pitanja: da li smem da putujem, kada, kojim prevoznim sredstvom je najbolje putovati, ako idem avionom da li to povećava rizik od prskanja plodovih ovojaka, ako idem automobilom, kako ću podneti truckanje i rupe na putu, šta sa zamornim sedenjem, da li da vežem pojas dok putujem, na koje destinacije smem da se odlučim…
Destinacija
Što se tiče destinacija, najbolje je da tokom trudnoće izbegavate predele na velikim visinama područja gde su česte teške infekcije hranom ili ubodom insekta, mesta gde je endemična malarija rezistentna na kinin i gde je potrebna vakcinacija živim vakcinama.
Kada?
Većina trudnica može da putuje bez velikog napora tokom drugog trimestra, između 14. i 28. nedelje trudnoće. Telo se u tom periodu prilagodilo trudnoći, nestala je mučnina, a još uvek se ne zamarate lako. Kako trudnoća odmiče, sve ćete teže nalaziti udoban položaj za sedenje, a i bićete sve umorniji i teže ćete se kretati. U trećem trimestru planiranje putovanja zahteva prethodni pregled kod lekara da bi se utvrdilo da li ima nekih znakova koji bi mogli ukazivati na rizik od prevremenog porođaja. Ako ih nema i ako trudnica ne oseća kontrakcije ili bolove u leđima, može putovati, ali je u tom periodu bolje odabrati let avionom, jer je manje naporan.
Bez čega da ne krećem?
Na putovanje je potrebno poneti ”najsvežije” izveštaje lekarskih pregleda i krvnu grupu, u slučaju da se desi nešto nepredviđeno ili da vam zatreba pregled. Proverite da li vaše osiguranje pokriva troškove oko trudnoće i eventualnog porođaja na putu. Ukoliko odlazite na duži period, zamolite vašeg lekara da vam preporuči nekog ginekologa koji radi tamo gde ćete biti, u slučaju da vam to bude neophodno. Ako putujete avionom posle 28. nedelje, proverite sa prevoznikom šta je potrebno da ponesete od lekarskih izveštaja, da ne biste imali problema sa ulaskom u avion, ali i to do koje gestacije dozvoljavaju putovanje trudnicama. Nemojte da zaboravite lekove koji vam mogu zatrebati, poput onih protiv zatvora i žgaravice.
Gde da odsednem?
Kada stignete na odredište raspitajte se kakvi su higijenski uslovi tamo gde ćete odsesti, a posebnu pažnju obratite na vodu. Ne zaboravite da, ako treba da se koristi flaširana voda, njome perete i zube, a da ne pijete pića sa ledom i da uvek koristite čaše za jednokratnu upotrebu! Bez obzira na to da li je hotel ili restoran luksuzan ili ne, izbegavajte da jedete bilo šta što nije termički obrađeno, a obratite pažnju da mleko i sir budu pasterizovani.
Smem li u razgledanje znamenitosti?
S obzirom da je za trudnicu važno da je u dobroj kondiciji, a da je kondiciju najjednostavnije sticati šetnjom, slobodno šetajte i razgledati nove predele, koliko god vam to odgovara. I opet postoji vrlo jednostavan savet – poslušajte svoje telo! Kad se umorite, sedite. Ako ste jako umorni, spavajte. Ako je voda previše hladna, nemojte plivati. Nemojte preterivati ni u kom pogledu – to nije dobro ni kad ste u sigurnosti svog okruženja, a kamoli kada ste negde u nepoznatom.
O čemu treba da vodim računa kada biram način putovanja?
Kada birate način putovanja, prvo procenite koliko vam treba da stignete na destinaciju. Možda je najbolje da odaberete način putovanja pomoću koga ćete najbrže stići do odedišta. Koji god način da odaberete, postoji nekoliko stvari koje možete da uradie da sebi olakšate putovanje:
1. Obujte udobne cipele i čarape sa ojačanjima
2. Odeća neka bude od prirodnih vlakana koja upijaju znoj – pamuk ili vuna
3. Često šetajte – pokretanje će smanjiti mogućnost pojave otoka.
4. Ponesite nešto neslano za grickanje – pomoći će vam ako vam bude muka
5. Nemojte uzimati lekove protiv mučnine pre nego što se posavetujete sa lekarom
6. Pijte dosta tečnosti
Putovanje kolima je najčešći i često najjednostavniji način putovanja, naročito ako se radi o kraćim putvanjima. Bilo bi dobro da se ne vozite više od šest sati u toku jednog dana, a ono što je izuzetno važno je da uvek stavite pojas! Buduće mame obično brinu da li će beba biti povređena se auto naglo zaustavi a ona ima pojas, ali ne brinite – šansa da beba ima posledice je minimalna, sem ukoliko majka ne zadobije veoma teške povrede. Ne zaboravite da je beba udobno smeštena u sigurnom okruženju materice, u plodovoj vodi, a da je štite mišići, drugi organi i mamine kosti! Ipak, ako vam se desi a imate nezgodu, obavezno treba odmah da idete kod lekara da proveri kako ste vi i beba.
Ako treba da donesete odluku da li da putujete autobusom ili vozom, ne zaboravite da autobusi imaju vrlo uzane prolaze i mala kupatila, a da u vozovima ima mnogo više mesta za šetnju. U vozovima ipak obratite pažnju dok hodate, jer se oni mogu ljuljati, pa treba da pazite na svoju, inače malo, u trudnoći poremećenu ravnotežu.
Vezivanje pojasa tokom vožnje kolima u trudnoći štiti ne samo majku nego i bebu. Ipak, mnoge žene tokom trudnoće ne vezuju pojas pravilno. Pravilno postavljanje pojasa tokom vožnje u trudnoći podrazumeva postavljanje donjeg, poprečnog dela ispod trbuha, tako da prelazi preko kompletne karlice, a gornjeg, dijagonalnog, preko ramena i između grudi. Ni jedan ni drugi deo ne treba da budu suviše stegnuti, ali ni opušteni. Postavljanje donjeg dela preko uterusa značajno povećava pritisak na njega i time rizik od povrede kako materice tako i ploda u njoj, pa obratite tažnju da je taj donji deo uvek ispod stomaka. što se tiče eventualne aktivacije vazdušnog jastuka u toku udesa, ograničeni podaci pokazuju da nema većeg rizika od povrede po matericu ili fetus.
Tokom trudnoće je putovanje avionom siguran i relativno jednostavan način putovanja, a letovi unutar jedne države odnosno kontinenta su uglavnom dozvoljeni do 36. odnosno 32. nedelje trudnoće. Ipak, kao što je već naglašeno, to treba da proverite sa kompanijom kojom letite. Nemojte se bojati kontrola na aerodromu, detektori metala kroz koje treba da prođete nisu opasni po bebu.
Evo nekih saveta kako da vam let bude što udobniji:
1. Uzmite sedište pored prolaza da možete ćešće da izlazite, da se prošetate i lakše odete do toaleta. Ukoliko možete, tražite sedište odmah iza prve klase, tu ima više mesta za noge.
2. U kabini može biti vrlo hladno ili vrlo toplo, čak i na kratkim letovima – obucite se slojevito, da možete da se, po potrebi, skidate ili oblačite.
3. Pre leta nemojte mnogo jesti, ako i tokom leta, da vam ne bi bilo muka. Pošto je vazduh u avionu vrlo suv, ne zaboravite da pijete mnogo tečnosti.
4. Ukoliko se radi o dužim letovima, šetajte što više, radite vežbe stopalima i, ako je to moguće, podignite ih povremeno, da biste izbegli oticanje.
Foto: Freepik
Komentari (0)