Logično je da većina školaraca spava duže ako im jutarnja nastava počinje kasnije, ali manje je poznato da duži san ima pozitivan učinak na njihovo zdravlje, sreću i ocene.
U američkom gradu Sijetlu nastava odnedavno više ne počinje u 7.50 ujutru nego u 8.45 sati. Bila je to odluka gradske uprave u sklopu reorganizacije nastave u gradskim školama.
Naučnici sa univerziteta države Vašington i Instituta za biološke nauke istražili su kako je to uticalo na učenike.
“Studija je pokazala značajna poboljšanja u dužini i kvalitetu sna, a vreme ustajanja približilo se prirodnom vremenu buđenja za tinejdžerski uzrast“, kazao je profesor Orasio de la Iglesia, biolog na vašingtonskom univerzitetu.
Kasniji početak nastave rezultirao je time da su učenici u proseku spavali 34 minuta duže, odnosno s prosečnih 6 sati i 50 minuta, trajanje njihovog sna produženo je na 7 sati i 24 minuta.
Foto: Pixabay
To je važno, istaknuli su naučnici u članku objavljenom u časopisu Science Advances, jer je tinejdžerima potrebno više sna nego njihovim roditeljima.
“Unutrašnji biološki sat tinejdžera u osnovi se razlikuje od onoga kod odraslih osoba”, kaže naučnik Gideon Danster.
Ljudi imaju cirkadijski ritam, unutrašnji biološki sat koji signalizira kada je vreme za odlazak na spavanje, a kada je vreme za buđenje. Pubertet taj ciklus produžuje.
“Sve studije spavačkih navika tinejdžera u Americi pokazuju da im je vreme odlaska na počinak biološki uslovljeno, a vreme ustajanja društveno određeno”, naglasio je Danster.
To može imati ozbiljne zdravstvene posledice jer remećenje cirkadijskog ritma utiče na probavu, puls, telesnu temperaturu, imunološki sistem i nivo koncentracije.
Naučnici veruju da bi školske vlasti svuda u svetu o tome trebalo da vode računa.
“Tražiti od tinejdžera da bude budan i aktivan u 7.30 je isto kao tražiti da odrasla osoba bude budna i aktivna u 5.30 sati”, kaže profesor De la Iglesia.
“Vreme početka nastave ostavlja ozbiljne posledice na usvajanje i primenu gradiva. Tinejdžeri imaju svoj unutarnji raspored. A pitanje je kakav raspored imaju njihove škole?”, kazao je.
Izvor: N1info.com
Komentari (0)