Tata petoro dece: Put roditeljstva nije uvek pravolinijski
Svi se sećamo detinjstva kao najlepšeg životnog doba… Ili bi bar tako trebalo da bude. Moje detinjstvo nije bilo takvo. Razvod roditelja, gde sam ja kao dečak pripao ocu na staranje, je onu bezbrižnost i radost deteta pretvorio u početak životne škole koja je trebala da dođe prirodno malo kasnije.
Iako se moj otac, tradicionalan i poprilično strog, trudio na sve načine da me ispravno vaspita i usmeri na prav put, nedostatak majke i osećaj nepotpune porodice ničim nije mogao da se nadomesti. Sećam se koliko mi je trebalo energije da izađem na kraj sa nekim pitanjima koja sam sam sebi postavljao, tugom i osećajem da mi fali jedan deo. A nisam mogao ništa sam da uradim i da popravim. Jednostavno taj deo je stalno nedostajao. Supruga potiče iz potpuno drugačije porodične situacije. Njeni roditelji, ujedinjeni oko svoje porodice, polako su gradili svoju budućnost zajedničkim snagama. Moja supruga je odrasla okružena sigurnošću i željom da se ide napred, kao što to i treba da bude, vaspitana u porodičnom duhu sa utemeljnim vrednostima, ljubavi, davanja i širenja radosti.
Iako upoznavanje moje supruge, liči na onu teoriju o suprotnostima koje se privlače, mi ipak mislimo da smo tu sa mnogo bitnijim razlogom. Danas, naša porodica broji sedam članova.
Naše petoro dece polako rastu i vode nas kroz život. Nije uvek sve bilo pravolinijski. Crpimo snagu iz našeg zajedništva i oslanjamo se jedni na druge.
Na tom putu se nekako uvek desi da se sretnu i prepoznaju istomišljenici. Tako je bilo i sa programom ”Podrška, ne perfekcija” Fondacije Novak Đoković, koji je slučajno došao i do nas. Međutim, poučen iskustvom – u slučajnosti ne verujem!
Program ”Podrška, ne perfekcija” nam je pružio neke nove poglede na vaspitanje dece. Ponudio nam je argumente da alternativa postoji i pomogao da odredimo prioritete. Tu pre svega mislimo na one detalje koji promaknu zbog brzine i tempa kojim se odvija život u današnjem vremenu. Nove tehnike u radu sa decom kao i regulisanje našeg ponašanja u odnosu na potrebe deteta su veoma dragocene. Jednostavne strategije koje su osnova ovog programa i praktikovanje istih na radionicama utemeljene u naučnim saznanjima i praksi su nešto što je posebno korisno.
Program nas je uverio koliko nije podsticajno za građenje odnosa sa našom decom disciplinovati na strahu. Koliko je važno umiriti sebe, pre nego što bilo šta uradimo. Koliko je važno biti dobro sa samim sobom, da bi ostvarili ono što nam je važno i što je u skladu sa vrednostima koje želimo da prenesemo našoj deci. Takođe, druženje sa drugim roditeljima, živa reč koja se čuje od njih, njihova iskustva u vaspitavanju dece čine sve ovo još vrednijim.
Osećaj da sve što je vaš izazov, izazov je i drugog roditelja i ta vrsta pripadanja je nešto što osnažuje i motiviše.
Koliko god da smo mi naučili i napredovali u odgoju dece, uvek postoji mesta za još. Deca brzo rastu i odjednom imate i adolescenta i bebu i one između u kući, svakog sa svojim potrebama i pogledom na svet.
Sigurni smo da će nam iskustvo koje smo stekli u programu ”Podrška, ne perfekcija ” Fondacije Novak Đoković pomoći da mnoge dosadašnje situacije rešimo pre svega uvažavajući potrebe naše dece, a da pri tome ne zanemarimo naše potrebe kao roditelja i kao supružnika. Ovo je svakako bio novi IZAZOV za nas, gde smo mi sigurno načinili pravi IZBOR, a nadamo se i verujemo u najbolji ISHOD.
O autoru
Marko Ostojić je ponosni tata petoro dece. Za izazove na koje nailazi u roditeljstvu našao je podršku u okviru programa Podrška, ne perfekcija “Novak Đoković” fondacije, a svoje dragoceno iskustvo želeo je da podeli sa drugim roditeljima. Podršku koju roditelji mogu pružiti međusobno smarta neprocenjivom.
Cilj besplatnog programa za roditelje i staratelje „Podrška, ne perfekcija” je da ih osnaži da prepoznaju potrebe i osećanja deteta i da ih nauči da ne postoje gotova rešenja i savršen roditelj, već roditelji/staratelji koji vole i razumeju dete. Upravo je završen šesti ciklus projekta, a za dve i po godine njegovog postojanja program je edukovao više od 1200 roditelja i staratelja, što je indirektno imalo uticaj i na preko 2500 dece.
Komentari (0)