U svetu svake godine zbog komplikacija tokom trudnoće i porodjaja umre oko 350.000 žena, pre svega u zemljama u razvoju, pa je Svetska banka (SB) odlučila da se ubuduće više posveti reporoduktivnom zdravlju u siromašnim državama. U saopštenju SB se upozorava da su planiranje porodice i drugi aspekti reproduktivnog zdravlja poslednjih godina izašli iz fokusa mnogih vlada, donatora i agencija za pomoć, prenosi Rojters.
Objavljujući novi Akcioni plan za reproduktivno zdravlje za narednih pet godina, SB je najavila veća ulaganja u smanjenje visoke stope plodnosti i prevenciju umiranja majki i njihove dece u 58 zemalja. Cilj je da se ostvari veća dostupnost kontraceptivnih sredstava, podstaknu češće posete trudnica lekaru, obavlja edukacija na ovom polju i obuka novih zdravstvenih kadrova.
Ulaganja Svetske banke u zdravstvo su u poslovnoj 2010. (zaključno s junom) povećana za 40 odsto u odnosu na rekordne investicije u ovaj sektor u poslovnoj 2009, dostižući 4,1 milijardu dolara.
"Nepotrebna smrt majke na porodjaju nije samo ljudska tragedija, već i ekonomska i društvena katastrofa", ističe Džulijan švajcer, potpredsednik SB za ljudski razvoj.
Mnoge žene u siromašnim zemljama koriste abortus kao sredstvo kontrole radjanja, ali od nestručnog ili ilegalnog abortusa umire 68.000 njih godišnje, dok još 5,3 miliona ostane privremeno ili trajno nesposobno za radjanje, upozorava SB.
Prema novim podacima Svetske banke, pomoć za razvoj siromašnim zemljama namenjena zdravstvu je povećana sa 2,9 milijardi u 1995. na 14 milijardi dolara u 2007, ali je pri tom deo namenjen populacionoj politici i reproduktivnom zdravlju povećan za samo milijardu dolara – sa 901 miliona na 1,9 milijardi.
Komentari (0)