Bebe se razvijaju iz dana u dan, a svakog meseca otkriju neke nove veštine i nauče nešto novo. Za njih je svakodnevica veoma uzbudljiva i svaki dan im donosi neku novinu.
Foto: Freepik
Kako savladavaju nove veštine, tako se i njihove mogućnosti šire, a radoznalost samo raste – zato i jeste zanimljivo gledati dete kako raste i upoznaje svet oko sebe.
Da li ste se nekad zapitali kako to izgleda svet iz ugla jedne šestomesečne bebe?
Bebe sa šest meseci ispituju svoje granice i pomeraju ih, pogotovo kada je reč o kretanju. Iako tek pokušavaju da puze i da se mrdaju kada su na nekoj većoj površini – ovo je za njih velika stvar – i jedan od prvih koraka ka puženju, a kasnije i hodanju.
Pročitajte i: Prekretnice u razvoju bebe – iz meseca u mesec
Osim mrdanja koje im je sad veoma interesantno – kako okretanjem sa leđa na stomak i obrnuto, tako i pomeranje u “horizontali”, bebama je u ovom uzrastu veoma zanimljiva i činjenica da konačno počinju da na svet gledaju i iz “vertikale“. Ovo je period koji je često jedna od prekretnica u razvoju beba – jer često bebe sa šest meseci počinju samostalno da sede, odnosno – da za početak pokušavaju i uz pomoć roditelja uspeju u tome.
Foto: Unsplash
Još jedna od stvari koju će želeti da urade, ali naravno – neće uspeti bez pomoći roditelja, jeste – da se zadrže na nogama. Ako bebu u ovom uzrastu držite uspravno, tik iznad neke čvrste površine, ona će sigurno pokušati da se odupre.
Nemojte da me ostavite!
Takođe, osim fizičkog razvoja, šest meseci sa sobom donosi i mnoge značajne promene u kognitivnom razvoju bebe. Jedna od “najstrašnijih” saznanja beba u ovom periodu je činjenica da im vi (roditelji, a pogotovo mama) mogu jednostavno nestati iz vidokruga – a da oni ne mogu da vas stignu. Samo pokušaj da im “pobegnete”, čak i kroz šalu, često izaziva plač kod bebe koja misli da ćete je napustiti.
Pročitajte i: Zašto se deca NAJGORE ponašaju u prisustvu mame
Jedan od najčešćih načina na koji će bebe u ovom uzrastu ispitivati svet oko sebe i svoje okruženje jeste stavljajući stvari u usta. Zbog ovoga važno je da se bebi na putu i u bliskom okruženju ne bude ništa što bi mogla da proguta ili što može biti na bilo koji drugi način opasno za bebu.
Sada su bebe već spremne za neko duže igranje, odnosno – njihova pažnja može malo više da se zadrži na nekom predmetu. Takođe, bebe će sve češće pokušavati da komuniciraju sa vama proizvodeći neke zvuke, a kada dođe do nerazumevanja – verovatno će vidno negodovati, a možda i zaplakati zbog razočarenja.
Komentari (0)