U Srbiji svakog dana 13 žena dobije dijagnozu raka dojke, a njih četiri ne prežive ovu bolest, upozorilo je udružene pacijenata “Budimo zajedno” povodom obeležavanja “Roze oktobra”, Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke.
Rak dojke je najčešći maligni tumor kod žena, kako u svetu, tako i u Srbiji, a na drugom je mestu, posle bolesti srca, uzrok smrtnosti u ženskoj populaciji.
Statistike beleže porast obolelih od ove bolesti u svetu, u Evropi, Severnoj Americi, ali istovremeno i pad stope smrtnosti, što ukazuje na ranu dijagnostiku, u prvoj i drugoj fazi bolesti, kada je ona izlečiva.
– Poslednjih godina kampanje obeležavanja Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke temelje se na opravdanom rasplašivanju ciljnih grupa, jer stopa mortaliteta je u stalnom opadanju, zahvaljujući razvijenim programima prevencije i ranog otkrivanja bolesti. Sve je očiglednije da je bolest izlečiva, u 90 odsto slučajeva ako se blagovremeno otkrije, u prvoj ili drugoj fazi – kazala je psihološkinja u udruženju pacijenata obolelih i lečenih od karcioma dojke “Budimo zajedno” Miomirka Kovačević.
Ona je istakla da je važno priču o raku dojke u javnosti usmeravati u više pravaca, kako bi svi koji mogu doprineti prevenciji i ranoj dijagnostici mogli da se pronađu i pokrenu ka zajedničkom cilju – smanjenju i stope obolevanja i stope smrtnosti od te bolesti.
– O raku dojke nije dovoljno samo pričati u oktobru i martu, kada obeležavamo Nacionalni mesec borbe protiv raka dojke, jer u Srbiji godišnje oko 4.600 žena oboli od te bolesti – navela je Kovačevićeva i ukazala da je zdravstveni fond u Srbiji među najnižima u regionu, da nedostaju savremena dijagnostička sredstva, nema dovoljno onkologa i da je ograničena upotreba inovativnih lekova.
Ovogodišnji “Roze oktobar” u udruženju “Budimo zajedno” obeležen je pod sloganom “Da nam mame budu zdrave”, jer je ideja da se mladi ljudi, studenti i školarci sve više uključuju u akcije čiji je cilj prevencija te bolesti.
– Kroz svoje učešće oni će ne samo ojačati naše poruke upućene svim ženama, već će i sami jačati svoju svest o značaju preventivnog delovanja za očuvanje sopstvenog zdravlja i razvijati osetljivost za tuđe patnje i potrebu podrške drugima – kazala je Miomirka Kovačević.
Izvor: www.rs.n1info.com
Komentari (0)