Farbanje jaja predstavlja vekovnu tradiciju koja posebno veseli najmlađe. Deca jednostavno obožavaju da boje i ukrašavaju, pa je Uskrs omiljeni praznik – jer tada najbolje mogu da pokažu svoju kreativnost.
Foto: Freepik
Da biste ih podstakli i pomogli im da se zabave, ali i razviju sitnu motoriku, obezbedite deci ove godine sve što im je potrebno za farbanje jaja – i svi će biti zadovoljni! Ovo su samo neke od ideja za farbanje jaja koje će mališanima biti zanimljive:
Ideje za ukrašavanje jaja:
1. Šaranje biljkama – Odavno je poznato šaranje uz pomoć biljaka
Foto: Unsplash
Korak 1: Zajedno sa detetom uberite listove i cvetove koje lepo izgledaju i za koje mislite da će lepo izgledati kao šara na jajetu. Listi ili cvet pažljivo stavite na prethodno skuvano jaje, obložite ga najlon čarapom, zategnite i na krajevima zavežite čvorove.
Korak 2: Potom jaje potopite u posudu sa bojom i ostavite nekoliko minuta. Nakon toga jaje ostaviti na tacnu da se ocedi, isecite čarapu i izvadite jaje, a list lagano skinite.
Ovaj način ukrašavanja možete primeniti i na nekuvanim jajima, ali u tom slučaju jaje ne teba držati nekoliko minuta u boji već ga je potrebno kuvati 10 minuta od trenutka ključanja.
2. Maskiranje selotejpom - za rukice koje su spretne sa makazama.
Maskirajte jaje uz pomoć čvršćeg selotejpa, a neka vam mališan pomogne oko seckanja različitih oblika. Postupak je sličan kao kod šaranja uz pomoć biljaka. Različite oblike selotejpa zalepiti na skuvano i ohlađeno jaje, preko staviti najlon čarapu, čvrsto je zategnuti i zavezati na krajevima, a potom jaje potopiti u posudu sa bojom. Nakon što se jaje ocedilo skinite selotejp.
Pročitajte i: Papirne zeke za Uskrs – majstorstvo malih ruku
3. Voštane boje – za kreativnost u punom sjaju
Crtanje voštanim bojama po jajima veoma je jednostavna tehnika i tu vam mogu pomoći i manja deca. Koristite belu boju ukoliko su jaja ofarbana ili jače boje. Pre nego što počnete da slikate možete isprobati na papiru ili se dogovorite šta ćete crtati… Umesto voštanih boja možete koristiti i staru šminku, poput krejona ili olovke za usta, kao i specijalne olovke za dekoraciju jaja.
Foto: Unsplash
Drugi način na koji možete iskoristiti voštane bojice u farbanju jaja jeste – da skuvana, još uvek ne ofarbana jaja, iscrtate voštanim bojama, a zatim spustite u boju koju želite. Nakon farbanja voštana bojica će se lako obrisati, a na njenom mestu će ostati trag, odnosno šara koja nije ofarbana, što će dati posebno interesantan izgled jajetu.
Pročitajte i: Maštovite čestitke za Uskrs – mala umetnička dela
4. Jaje od gline – za ukras
Ukoliko je vaše dete suviše malo i smatrate da ne može mnogo da vam pomogne oko farbanja jaja, pomozite mu da od gline za oblikovanje napravi jaje, a onda neka četkicom i temperama ili vodenim bojama pokuša da imitira kako vi šarate prava uskršnja jaja.
5. Nasmejana jaja - u duhu praznika
Na žuto ofarbana jaja ili na jaja u prirodnoj boji veoma jednostavno možete crnim flomasterom ili markerom da nacrtate razne smajlije… Neka jaja dobiju svoj karakter!
Foto: Unsplash
6. Zeka – poznato lice Uskrsa
Na čvršćem materijalu nacrtajte zečje uši i isecite, a nakon toga zalepite na vrh jaja. Lice zeca možete nacrtati flomasterom ili od papira u boji iseći nos i oči i zalepiti lepkom. Takođe na sličan način možete napraviti likove i drugih životinja. Uradite to sve uz pomoć dece – neka oni budu zaduženi za sečenje i iscrtavanje lika.
Pročitajte i: Kako je zeka postao simbol Uskrsa
7. Lepljenje sličica – jedna od najstarijih tehnika ukrašavanja jaja
Samolepljive reljefne ili obične sličice, kao i šljokice dete jednostavno može samostalno zalepiti kako mu se dopada. Spretnost malenih prstiju u ovom slučaju doći će do izražaja.
Savet plus: Na kraju ne zaboravite da korpu gde ćete poređati jaja prekrijete travom i cvećem i ukrasite trakama i mašnama.
Komentari (0)