Strah ne bira
Korak po korak do opuštenog deteta u vodi:
- Bez obzira na uzrast većini dece, ali i odraslih nije prijatno kada im je glava, uvo, nos u vodi. Za početak napravite interesantnu situaciju kako bi dete pokvasilo lice – pravljenje balončića u vodi je uvek dobar početak. Na taj način dete će pokvasiti lice, bar jedan deo, što je i cilj. Bitno je da bude zabavno. Možete čak prvo probati da slamčicom pravite balončiće u bazenu, kako bi voda dolazila detetu na lice, ali postepeno. Ili se prskajte vodenim pištoljima, klinci to vole.
- Lupkanje nogama dok sedimo zajedno na ivici bazena je veliki korak takođe, jer na taj način deci je zabavno lupkanje po vodi, a verujte mi velika količina završi na detetovoj glavi uz smeh i srećnu ciku!
- Potrebno je uvek da imamo jednu čašu ili koficu koje će nam poslužiti za prva tuširanja i uz pesmu ”Rain rain go away…” imitiramo padanje kiše, naravno krećemo postepeno sa čašom, a završavamo koficom. Ovde je opet pesma veoma bitan faktor kod opuštanja.
- Tačno je kako kažu psiholozi da je emotivna strana straha i vode ključna u njenom prevazilaženju. Zato je uvek potrebno napraviti opušten ambijent, da deci bude komforno van i u vodi. Kako? Uključiti detetove omiljenje igračke (ako mogu da plutaju) ako ne uzmite neki plutajući rekvizit crvići, daskice, unutrašnje gume, prsluci…postoje brojni rekviziti koji mogu da plutaju i pomognu vašem detetu da se oseća prijatnije u vodi. Možete čak i vi sami da se ponudite kao ”bezbednosni objekat” , osoba od poverenja. To je i vaš drugi korak.
- Pronađite iskusnog trenera, ili obučenu osobu kojoj ćete verovati. Mada je blizina roditelja kod male dece u takvim situacijama presudna. Ne bojte se neće vaše dete odmah da skače u vodu. Dovoljno je da sedite na ivici bazena i uz priču sa osobom od poverenja da se opustite, vi i dete i samo brčkate noge.
Zapamtite, najvažnije od svega je da vi budete opušteni, strpljivi i puni ljubavi prema vašem detetu koje se boji vode. Ne žurite i ne požurujte ga, svako dete je pojedinac za sebe i treba da zavoli vodu i nauči da pliva svojim sopstvenim tempom. Počnite sa učenjem uplašenog deteta u plitkoj vodi, gde ona mogu imati samokontrolu.
O autoru: Ko je Swimming Dad (Vladimir Anušić)?
Vladimir Anušić je profesor fizičkog vaspitanja i trener plivanja, kao i Magistar menadžmenta u sportu. Pre svega je tata jedne ajkulice i jedne ribice! Zahvaljujući njima svako jutro za njega ima novu dimenziju. Izazov pre svega, kao tate u svetu roditeljstva, ali i u svetu plivanja.
Već više od dve decenije Vladimir je u svetu sporta, plivanja, i radu sa decom svih uzrasta, počevši od beba, tinejdžera, studenata, vrhunskih plivača. Ni iskustvo sa veteranima mu nije strano, kao i rad sa decom sa smetnjama u razvoju.
Veruje u dobre, a ne u pametne ljude. Obožava dobar basket i muziku. Voli da svira saxofon, gitaru i peva pod vodom!
Osnivač je Baby Swim kluba u Beogradu i Novom Sadu koji je trenutno u stanju mirovanja, dok ne pronađe odgovarajuće uslove za ono što želi da radi sa bebama i decom u Srbiji. Osnivač koncepta i autor bloga Swimming Dad.
Ukoliko želite da saznate nešto više o Vladimiru i lepezi njegovog dosadašnjeg profesionalnog iskustva, projektima, edukaciji, potražite ga na Linkedin profilu ili jednostavno pišite na [email protected].
Komentari (0)