Šta su grčevi i kako nastaju?
Najčešći uzrok grčeva kod beba nastaje usled nerazvijenost digestivnog trakta
Mišljenje lekara je da do grčeva dolazi usled nedovoljne razvijenosti digestivnog trakta kod beba, dojenja iz obe dojke naizmenično, progutanog vazduha koji može stvoriti gasne džepove ili prejakog refleksa otpuštanja mleka i proteina.
Gasni džepovi u želucu mogu se rešiti jednostavnim podrigivanjem, dok gasni džepovi u crevima deluju kao neka vrsta čepa, usporavajući ili čak potpuno zaustavljajući varenje. S obzirom na nerazvijenost digestivnog trakta, dolazi do gasova, zatvora i grčeva.
Postoji i teorija da se grčevi javljaju kod beba usled previše utisaka tokom dana. Grčevi nisu bolest, pa ne postoji dijagnoza, oni više predstavljaju šablon u ponašanju bebe tokom dana.
Kada se grčevi prvi put javljaju kod novorođenčeta i šta je uzrok?
Najčešće se grčevi javljaju kod novorođenčeta od druge ili treće nedelje i traju do šestog meseca.
Stručnjaci tvrde da su bebe između druge i 12 nedelje još uvek vrlo osetljive i ne mogu podneti sve spoljašnje uticaje koje njihovo telo prima, uticaje kao što su slike, mirisi i zvuci. Ovo u velikoj meri može da objasni zašto se grčeviti plač javlja u večernjim časovima.
Kod nekih beba organizam burno reaguje na umor, pa umesto da zaspu – počinju da plaču.
Koji su simptomi grčeva?
Simptomi po kojima možete prepoznati da li beba ima grčeve su sledeći:
1. Učestao plač
Beba plače u isto vreme svaki dan, uglavnom popodne i predveče, nakon obroka. Plakanje počinje odjednom i bez vidljivog razloga. Može trajati između jednog i četiri sata. Plač može biti piskav i prodoran i bebu je teško umiriti.
Foto: Freepik
2. Crvenilo i temperatura
Crvenilo u licu bebe može biti posledica naprezanja pri plaču, ali i znak povišene temperature. Ukoliko temperatura prelazi 38 stepeni, obavezno se obratite lekaru.
3. Položaj tela
Karakteristično je pomeranje nožica ka stomaku i stezanje pesnica. Moguće je da beba prvobitno zgrči nožice ka stomaku, a zatim ih naglo ispravi. Ukoliko primetite da povija leđa i teško izbacuje gasove, obratite se lekaru.
4. Promene u ishrani
Pojedine bebe odbijaju hranu kada ih muče grčevi, ali nemojte da vas to zavara. Postoje slučajevi gde su bebe čak dobijale na težini sa dijagnozom grčeva, što samo dokazuje da se simptomi grčeva mogu razlikovati od slučaja do slučaja.
Da li moja beba oseća bol prilikom grčeva?
Ne postoje dokazi da beba trpi bolove zbog grčeva. Kortizon ili hormon stresa poznat je kao indikator za bol u ljudskom organizmu.
Nedavno su naučnici dokazali da nivo kortizona kod beba koje imaju grčeve nije veći od nivoa kortizona kod beba koje nemaju grčeve. Prema tome, uprkos oštrom i prodornom plaču, beba ne trpi bolove.
Koliko dugo traju grčevi?
Grčevi se najčešće javljaju nakon tri nedelje života, praćeni prodornim i oštrim plačom u večernjim časovima. Traju tri sata dnevno tokom tri dana u periodu od tri nedelje. Kako beba raste i razvija se, grčevi nestaju. Stručnjaci tvrde da bebe prerastu grčeve u trećem ili četvrtom mesecu, ali grčevi mogu trajati i do šestog meseca.
Ako beba plače tri sata dnevno, tokom tri dana, u periodu od tri nedelje, najverovatnije se radi o grčevima.
Foto: Freepik
Da li moja beba može da ima neke ozbiljnije posledica zbog grčeva?
Istraživanja su pokazala da grčevi ne ostavljaju nikakve posledice na dalji razvoj i rast. Jedan od mogućih uzroka pojave grčeva kod beba jeste nedovoljna razvijenost digestivnog trakta, pa samim tim grčevi nestaju čim beba poraste i organizam se normalno razvije.
Grčevi predstavljaju veliki psihički pritisak za roditelje. Sve što treba da upamtite je da su grčevi prolazna i normalna stvar kod većine beba i da će vremenom nestati.
Šta da radim pre nego što odvedem dete lekaru?
Savetujemo da vodite dnevnik aktivnosti bebe od prvog dana. Na taj način možete pomoći pedijatru u uspostavljanju eventualne dijagnoze grčeva informacijama o promenama u ponašanju i dnevnoj rutini bebe.
Foto: Freepik
Pored obavezne porodične medicinske istorije, koju će pedijatar sigurno tražiti, u ovom dnevniku možete beležiti informacije poput onih: koliko beba često plače, koliko spava, kako se budi, koliko jede, koliko je česta stolica, da li gubi ili dobija na težini i koliko.
Kada da se obratim za pomoć lekaru?
Ukoliko ste primetili simptome grčeva kod bebe, obavezno je odvedite kod lekara da biste isključili mogućnost drugih oboljenja koja se mogu javiti u prvim nedeljema života sa sličnim simptomima (upala uva ili grla).
Pedijatru možete pomoći u dijagnozi podacima iz dnevnika aktivnosti bebe, gde ste beležili najvažnije informacije o svakodnevnim aktivnostima vaše bebe.
Komentari (0)