Embriotransfer je prekretnica u procesu vantelesne oplodnje, trenutak pun nade i iščekivanja. Nakon što je embrion pažljivo vraćen u matericu, započinje period iščekivanja i neizvesnosti. Iako možda nećete osećati nikakve promene, u vašem telu se dešavaju neverovatne stvari. Zato smo pripremili detaljan vodič kroz dane nakon embriotransfera, kako biste bolje razumeli ovaj proces i znali šta možete da očekujete.
Bez obzira na to da li ste vratili trodnevne embrione ili blastociste (petog ili šestog dana), dan embriotransfera se računa kao NULTI DAN.
Trodnevni embrioni
Transfer trodnevnih embriona se vrši trećeg dana nakon oplodnje jajne ćelije. U ovoj fazi, embrioni se sastoje od 6-8 ćelija i imaju veliki potencijal za razvoj. Ovaj tip transfera je često uspešan i pruža velike šanse za trudnoću.
- 1. dan: Embrion se nalazi u materici i priprema se za sledeću fazu razvoja. On se i dalje deli, stvarajući sve više ćelija. U ovom trenutku, embrion je još uvek veoma mali i ne može se videti golim okom.
- 2. dan: Embrion se aktivno priprema za implantaciju, ključni korak u ostvarivanju trudnoće. On traži idealno mesto za usađivanje u sluzokožu materice, koja je pod uticajem hormona spremna da ga primi.
- 3. dan: Embrion se razvija u blastocistu, šuplju lopticu ispunjenu tečnošću. Blastocista se sastoji od dve vrste ćelija: unutrašnjeg sloja ćelija, od kojeg će se razviti beba, i spoljašnjeg sloja, koji će formirati placentu. Ovo je važna prekretnica u razvoju embriona.
- 4. dan: Blastocista počinje da se “izleže” iz svoje spoljne opne, zone pelucide. Ovaj proces je neophodan kako bi se blastocista mogla usaditi u sluzokožu materice. Uskoro će početi da se uspostavlja čvrsta veza između embriona i majčinog organizma.
- 5. dan: Počinje implantacija! Blastocista se vezuje za endometrijum, unutrašnji sloj materice, i počinje da se ugnježđuje. Ovo je delikatan proces koji zahteva optimalne uslove u materici. Hormoni koje proizvode vaši jajnici igraju ključnu ulogu u pripremi endometrijuma za implantaciju.
- 6. dan: Implantacija se nastavlja. Blastocista se sve dublje usađuje u sluzokožu materice, uspostavljajući čvrstu vezu sa majčinim organizmom. U ovoj fazi, neke žene mogu primetiti blago krvarenje ili “spotting”, što može biti znak uspešne implantacije.
- 7. dan: Implantacija je u završnoj fazi. Blastocista je sada sigurno smeštena u materici i počinje da se hrani hranljivim materijama iz majčinog krvotoka. Vaše telo počinje da se prilagođava prisustvu embriona.
- 8. dan: HCG, hormon trudnoće, počinje da se proizvodi. Ovaj hormon proizvode ćelije koje će kasnije formirati placentu. HCG je odgovoran za održavanje trudnoće i sprečavanje menstruacije. Njegovi nivoi se udvostručuju svaka 24-48 sati u ranoj trudnoći.
- 9. dan: Nivoi HCG-a nastavljaju da rastu. Uskoro će biti dovoljno visoki da se detektuju u krvi ili urinu. Možda ćete početi da osećate prve simptome trudnoće, kao što su osetljivost grudi, umor ili mučnina, ali nemojte se time opterećivati. Većina žena ne oseti da je trudna ni mnogo kasnije.
- 10. dan: Embrion se intenzivno razvija. Formiraju se tri sloja ćelija od kojih će se razviti svi organi i tkiva bebe. Ovo je kritičan period u razvoju, kada je embrion najosetljiviji na štetne uticaje.
- 11. dan: Mnoge žene mogu uraditi kućni test na trudnoću i dobiti pozitivan rezultat. Međutim, nivoi HCG-a mogu varirati, pa je moguće da test bude negativan iako je došlo do implantacije.
- 12. dan: Ukoliko ste nestrpljivi, možete uraditi beta HCG test krvi koji će sa sigurnošću potvrditi trudnoću. Ovaj test meri tačnu količinu HCG-a u krvi.
- 13. dan: Embrion nastavlja da raste i razvija se. Počinju da se formiraju osnove nervnog sistema, srca i drugih vitalnih organa. Vaše telo se sve više prilagođava trudnoći.
- 14. dan: U ovoj fazi, embrion je veličine makovog zrna. Iako je još uvek veoma mali, njegov razvoj je neverovatno brz. Svaki dan donosi nove promene i napredak.
- 15. dan: Ukoliko je došlo do uspešne implantacije, embrion se sada čvrsto smestio u matericu i nastavlja da se razvija. Beta HCG test krvi će potvrditi trudnoću i dati vam prvu procenu njenog napredovanja.
Petodnevni embrioni – blastociste
Transfer blastociste se vrši petog dana nakon oplodnje. Blastocista je embrion koji se razvio do stadijuma šuplje loptice ispunjene tečnošću, što ukazuje na njegovu vitalnost. Transfer blastociste ima nešto veću stopu uspešnosti u odnosu na transfer trodnevnih embriona, jer se radi o selekciji embriona koji su se uspešno razvili do ovog stadijuma.
- 1. dan: Blastocista se već nalazi u materici i priprema se za implantaciju. Ima više ćelija i veći je od trodnevnog embriona. Materica je spremna da ga primi i pruži mu optimalne uslove za razvoj.
- 2. dan: Blastocista se “izleže” iz svoje spoljne opne, zone pelucide. Ovaj proces je neophodan kako bi se blastocista mogla usaditi u sluzokožu materice. Priprema se za sledeći korak, usađivanje u endometrijum.
- 3. dan: Počinje implantacija. Blastocista se vezuje za endometrijum i počinje da se ugnježđuje. Ovo je ključni trenutak u procesu vantelesne oplodnje. Uspostavlja se veza između embriona i majčinog organizma.
- 4. dan: Implantacija se nastavlja. Blastocista se sve dublje usađuje u sluzokožu materice. Moguće je primetiti blago krvarenje ili “spotting” kao rezultat implantacije. Ne brinite, ovo je normalna pojava i ne ugrožava trudnoću.
- 5. dan: Implantacija je u završnoj fazi. Blastocista je sada sigurno smeštena u materici i počinje da se hrani hranljivim materijama iz majčinog krvotoka. Vaše telo prepoznaje trudnoću i počinje da se prilagođava.
- 6. dan: HCG, hormon trudnoće, počinje da se proizvodi. Ovaj hormon će uskoro biti detektovan u krvi. Njegovi nivoi će rasti eksponencijalno u narednim danima.
- 7. dan: Nivoi HCG-a nastavljaju da rastu. Možda ćete početi da osećate prve simptome trudnoće, kao što su osetljivost grudi, umor ili mučnina. Ovo su znaci da se vaše telo prilagođava trudnoći.
- 8. dan: Embrion se intenzivno razvija. Formiraju se tri sloja ćelija od kojih će se razviti svi organi i tkiva bebe. Vaše telo mu pruža sve što mu je potrebno za rast i razvoj.
- 9. dan: Mnoge žene mogu uraditi kućni test na trudnoću i dobiti pozitivan rezultat. Međutim, nivoi HCG-a mogu varirati, pa je moguće da test bude negativan iako je došlo do implantacije. Strpljenje je ključno u ovom periodu.
- 10. dan: Ukoliko ste nestrpljivi, možete uraditi beta HCG test krvi koji će sa sigurnošću potvrditi trudnoću. Ovaj test će vam dati prvu procenu njenog napredovanja.
- 11. dan: Embrion nastavlja da raste i razvija se. Počinju da se formiraju osnove nervnog sistema, srca i drugih vitalnih organa. Svaki dan donosi nove promene i napredak u razvoju vaše bebe.
- 12. dan: U ovoj fazi, embrion je veličine makovog zrna. Iako je još uvek veoma mali, njegov razvoj je neverovatno brz. Vaše telo se sve više prilagođava trudnoći.
- 13. dan: Nastavite da brinete o sebi, odmarajte se, hranite se zdravo i pijte dosta tečnosti. Vaše telo radi neverovatan posao, pružajući podršku rastućem embriju.
- 14. dan: Uskoro ćete imati prvi ultrazvuk i videti svoju bebu na ekranu. To će biti nezaboravan trenutak pun emocija.
- 15. dan: Ukoliko je došlo do uspešne implantacije, embrion se sada čvrsto smestio u matericu i nastavlja da se razvija. Beta HCG test krvi će potvrditi trudnoću i dati vam prvu procenu njenog napredovanja.
Ukoliko VTO postupak nije uspeo, to znači da se embrion, uprkos vraćanju u matericu, nije uspeo implantirati u njen zid. Razlozi za neuspeh mogu biti brojni, od kvaliteta embriona i receptivnosti endometrijuma, do nekih drugih faktora. U toj situaciji, embrion se jednostavno ne razvija dalje i telo ga apsorbuje, slično kao što se dešava tokom prirodnog menstrualnog ciklusa kada izostane oplodnja.
Dodatni saveti
Opustite se. Stres može negativno uticati na implantaciju. Pokušajte da se opustite i mislite pozitivno. Meditacija, joga, šetnja u prirodi ili slušanje muzike mogu vam pomoći da se opustite. Jedite hranu bogatu vitaminima, mineralima i proteinima. Voće, povrće, integralne žitarice, riba i meso su odličan izbor. Izbegavajte prerađenu hranu, slatkiše i gazirana pića.
Pijte dosta vode. Voda je neophodna za sve funkcije organizma, a posebno je važna u trudnoći.
Umerena šetnja je dobra za cirkulaciju i opšte zdravlje. Izbegavajte naporne vežbe i dizanje teškog tereta. Izbegavajte teške fizičke aktivnosti, alkohol, cigarete i kofein. Ove supstance mogu negativno uticati na implantaciju i razvoj embriona.
Komentari (0)