Oko 900 beba svake godine u Americi može biti spašeno ako 90 posto majki bude dojilo svoje bebe prvih šest meseci njihovog života, pokazala je nova studija. Ovi rezultati su samo procene, ali nekoliko stručnjaka koji su pogledali ovu analizu kažu da zaključci studije pokazuju pravo stanje.
"Zdravstveni sistem mora biti svestan da dojenje pravi duboku razliku", rekla je dr Rut Lorens, koja je na čelu Američke akademije za dojenje. Rezultati pokazuju da postoji na stotine mrtvih beba svake godine i još mnogo bolesnih zbog zdravstvenih problema koji se mogu dojenjem sprečiti. Ovo uključuje stomačne viruse, infekcije uha, astme, iznenadne smrti dojenčadi, pa čak i dečiju leukemiju.
Prema procenama ekonomista, 13 milijardi dolara u Americi se izgubi zbog niske stope dojenja, odnosno 10 miliona dolara po smrti bebe. Izveštaj Vlade iz 2001. godine pokazao je da se 3,6 milijardi dolara može biti sačuvano svake godine, ako 50 posto majki redovno doji svoju bebu u prvih šest meseci. Međutim, stopa dojenja od tada povećala se neznatno.
Samo 12 posto američkih majki prati uputstva Vlade, te redovno i pravilno doji svoje dete, rezultati su ovog istraživanje koje je sprovela Američka pedijatrijska akademija.
Dr Leri Grej sa Univerziteta za pedijatriju u Čikagu, kaže da ne treba kriviti majke koje ne doje bebu u prvih šest meseci ili učiniti da se osećaju krivim, jer njihov posao i drugi zahtevi često im onemogućavaju da to urade.
"Mi bismo svi voleli kao pedijatri da majke nose sa sobom ove informacije", rekao je Grej, prenosi AP.
Komentari (0)