Kako da ne uđe voda u uši bebi tokom kupanja?
Jedan od najčešćih strahova roditelja tokom kupanja bebe jeste – šta ako bebi uđe voda u uši? Postoji način da sprečite da voda uđe u uši bebe tokom kupanja i izbegnete ovu “traumu”.
Problem je najčešće kada se bebi pere kosa, kada postoji najviše šansi da se bebi slije voda u uši. Ipak, to se može izbeći pravilnim držanjem bebe.
Kada perete bebi kosu važno je da je držite tako da joj glavica “legne” u vaš dlan. Na taj način držite bebinu glavu sigurnom u položaju iznad vode, dok joj je telo naslonjeno na vašu podlakticu. Nogice su u vodi.
Kada kvasite glavu bebe koristite manju posudu kojom ćete, u slabijem mlazu, sipati vodu na bebinu glavu – što dalje od čela i očiju. Kako biste dodatno izbagli slivanje vode u uši – držite palcem i kažiprstom bebi uši.
Najbolje je da prstima pridržavate uši bebi tako što ćete ih uhvatiti spolja i blago saviti prema glavici. Na ovaj način ćete ih zapušiti, te voda neće moći da uđe u njoj tokom ispiranja glavice.
Šta kad uđe voda bebi u uši?
Ako ipak ne uspete da izbegnete slivanje vode u bebine uši tokom kupanja, nemojte paničiti. Važno je da znate da se bebi neće ništa desiti ukoliko se voda zadrži par sekundi u ušima.
Laganim pokretom pomerite bebu tako da joj voda sama iscuri iz ušiju. Nakon toga iskoristite suv peškir ili drugu pamučnu tkaninu i posušite bebinu ušnu školjku kako bi izvukli preostalu vodu.
Šta može bebi da se desi ukoliko joj uđe voda u uši?
Dok je beba u stomaku ona “pliva” u plodovoj vodi, što znači da je u potpunosti okružena vodom. Ovo je znak da nema potrebne paničiti ukoliko joj se voda nađe na kratku u uhu tokom kupanja. Uostalom, ušni kanal je zaštićen voskom koji ne dozvoljava zadržavanje vode, a na njegovom kraju nalazi se bubna opna.
Infekcije uha ne nastaju zbog ulivanja vode u ušni kanal, već kad uđu bakterije ili najčešće kad roditelji štapićima čiste bebi uši. “Žuto” u ušima je cerumen koji štiti ušni kanal i ne bi ga trebalo čistiti.
Ukoliko se vosak iz ušiju kod bebe nagomila – sam će ispasti, a tokom pregleda doktor će ga izvaditi ukoliko ometa pregled. Važno je da se štapićem ne čisti unutrašnji deo uha jer se na taj način vosak može gurnuti samo dublje u kanal.
View this post on Instagram
Komentari (0)