“Radovali smo se i isčekivali prvi sneg ali mojoj bebi se izgleda zima uopšte ne dopada. Unervozi se, neće da pipne sneg, curi joj nosić, plače i želi kući”
Prvi sneg, lepo zimsko vreme i zimske čarolije uglavnom vole sva deca. Ipak, postoje situacije kada deca baš i nisu oduševljena hladnoćom i boravkom napolju po zimskom vremenu. Ovo je najčešća pojava kada su bebe u pitanju, jer se može desiti da im ovakva promena ne prija.
Foto: Freepik
Bebe mogu da se unervoze prilikom oblačenja, posebno ukoliko prvo obučete bebu pa se potom se vi spremate. Za to vreme bebi je pretoplo. Nagli izlazak na hladno, pahuljice koje upadaju u oči, odjednom sve belo… sve to mogu biti razlozi za nervozu pa vam se može učiniti da vaša beba baš i ne voli sneg.
Kako biste pomogli bebi da zavoli sneg i zimu, predlažemo da se pridržavate sledećih koraka.
1. Da li vi volite zimu?
Ako ne volite sneg i vi ne želite napolje kada je zima, velike su šanse da ćete to preneti i na bebu. Ipak, i tokom zime važno je da bebu izvodite napolje pa se potrudite da najpre vi pronađete nešto lepo i u zimskim čarolijama.
Sa elanom i radošću pričajte bebi o snegu. Objašnjavajte bebi kako sneg škripi pod nogama, kako su pahuljice nežne, opišite joj kako izgleda Sneško Belić. Uživite se u priču, a dete će videti da ste zbog nečeg veseli i uzbuđeni te će i ono imati pozitivne emocije.
PEDIJATRI SAVETUJU: Izvedite dete napolje i kad je hladno>>>
Foto: Freepik
2. Gledajte kako pada sneg
Ako sneg počne da pada obavezno sedite pored prozora i gledajte kako sneg pada. Mašite prolaznicima, otvorite prozor i pokušajte da uhvatite pahulju.
Pročitajte još
Bebina prva zima: Kada i koliko beba sme napolje?
3. Obezbedite toplu i nepromočivu odeću
Za bebu je najbolje da imate skafander, a ako već hoda tople i vodonepropusne snegarice su obavezne. Kapa, šal i rukavice se podrazumevaju, ali se preporučuje da rukavice budu nepropusne kako se ruke ne bi pokvasile kada dete bude diralo sneg.
Foto: Freepik
4. Prvo se vi obucite za izlazak
Odlazak napolje u toku zime ipak zahteva određene korake, nije kao leti kada na brzinu možete istrčati iz stana. Kako biste smanjili nepotrebnu nervozu, prvo obucite sebe, a dete nakon toga. Boravak u zatvorenom u zimskoj odeći može biti vrlo neprijatan jer ubrzo postaje vruće. Deca ne podnose nagle promene temperature te im toplota, kao i kabasta odeća, neće prijati.
5. Smanjite grejanje pred izlazak
Kako biste smanjili temperaturnu razliku između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora, smanjite grejanje pre izlaska. Već kada počinjete da oblačite dete neka grejanje bude smanjeno, a čak možete otvoriti prozor. Deca često ne razumeju da je napolju hladno, a otvaranjem prozora im vrlo jasno dajete do znanja da je topla odeća napolju obavezna.
Foto: Freepik
6. Zabavljajte se
Ako dete počne da plače kada izađe napolje najbolji način da to zaustavite je skretanje pažnje. Napravite grudvu, šarajte po snegu, pokažite detetu otiske od cipela, vozite ga na sankama – jednostavno ZABAVITE SE. Dajte bebi grudvu i neka vas pogodi.
Sneg i zima su potpuno nov doživljaj za bebe i treba imati strpljenja za prilagođavanje. I budite uporni jer boravak na svežem vazduhu, pravljenje snežnih anđela i trčanje po snegu jačaju imunitet. A pored toga je i veoma zabavno 🙂
PROČITAJTE JOŠ: Bebina prva zima- kada i koliko beba sme napolje>>>
Komentari (0)