Razumevanje refluksa kod beba
Zdrave bebe često vraćaju malo mleka u usta i to je sasvim normalno. Ponekad mogu čak i povraćati.
Ova vrsta regurgitacije se najviše javlja u uzrastu od oko 4-6 meseci, a nakon 12 meseci postaje manje učestala ili sasvim prestaje. Ako vaša beba ne pokazuje znake da se oseća neugodno i dobija na težini, ovo ne bi trebalo da predstavlja problem. Ali ako beba redovno povraća, vraća se velika količina mleka i čini se da je uznemirena ili da se nelagodno oseća tokom hranjenja, ona pati od nekog oblika refluksa.
Šta izaziva refluks?
Kod malih beba zalisci između jednjaka i želuca još uvek nisu potpuno razvijeni, pa možda ne rade u pravom trenutku ili su preslabi da u potpunosti zatvore želudac. Mleko može curkati nazad u grlo, a povremeno i u usta. Povraćanje mogu izazvati i način na koji vaša beba unosi hranu (prebrzo, previše odjednom, guta previše vazduha), mučnina u automobilu ili bolest.
Simptomi refluksa
Česti simptomi koji vam pomažu da prepoznate da li vaša beba pati od refluksa bi mogli biti:
- Regurgitacija ili povraćanje
- Podrigivanje praćeno tečnošću ili često štucanje
- Stalan ili iznenadan plač
- Razdražljivost i bol
- Loše navike spavanja, u tipičnom slučaju uz često buđenje
- Savijanje vrata i leđa tokom ili nakon hranjenja
Šta možete da učinite?
Ako kod vaše bebe postave dijagnozu refluksa, možete prilagoditi način hranjenja, držanja i oblačenja, jer ovo može imati pozitivno dejstvo. Ako je hranite pomalo i često, to može pomoći, da se želudac vaše bebe ne prepuni. Ako je nakon hranjenja držite uspravno to može pomoći da hrana ostane u stomaku.
Takođe se može preporučiti da izbegavate odeću za bebu koja previše steže oko stomaka jer to može uticati na varenje. Ako hranite iz bočice, mogli biste preći na formulu koja sadrži sredstvo za zgušnjavanje poput gume rogača. Dodavanje gume rogača zgušnjava mleko i smanjuje refluks i pljuckanje. Sastav proteina takođe pomaže da se spreči regurgitacija.
Naučno istraživanje za dobrobit beba
Stručni tim istraživača u Milupi je preko 30 godina proučavao zdravu ishranu za bebe i malu decu. Majčino mleko je uvek bilo u centru tog istraživanja. Cilj je da se bebama koje se ne hrane u potpunosti, odnosno isključivo majčinim mlekom, obezbede sve potrebne hranljive materije i vitamini da bi napredovale. Istraživanja Milupe, kao i saradnja sa mnogim univerzitetima, stručnjacima za ishranu i istraživačkim institutima, dovela su do razvoja adaptiranih mlečnih formula za bebe, zasnovanih na najnovijim otkrićima. Pored toga, razvijena je i specijalna ishrana za prilagođene potrebe u ishrani.
Komentari (0)